Käyttäjän Perko kirjoittamat vastaukset

Esillä 10 vastausta, 3,781 - 3,790 (kaikkiaan 4,456)
  • Perko

    Verotus varten on  oma hallinto ja palstatilaakin,,

    Perko

    Yks asia vielä, kuin Columbo. Mikäli haluaa kannattavaa tuotantoa niin  ensin pitää luopua ta minimoida  tappiollisten puolivalmisteiden myynti.

    Selvennykseksi   tekstiini,  on melko varmaa ettei aukon metsäpalossa tuhoudu omaisuuksia. Paljaaksi hakkuussa metsäpalon kaltainen tuho on jo toteutettu.

    Perko

    Hyvä kun kirja on kiinnostava.   Kaikkeen yksittäiseen  jos tuijottaa niin se kokonaisuus  ja  metsälöiden ” yhteinen avaruus ” jää huomaamatta. Sitäkin on kirjassa käsitelty 6.1.1 Spatiaalisen suunnittelun menetelmiä.  Mielenkiintoista.

    Perko

    Keskustelu kuulostaa hyvälle,  etenkin matemaattiset opinhalut!  Tässä on kirja jolla pahin tuskanne häipyy niiltä joilta ” laskento-oppi” vielä puutuu.
    Alkusanat: Ajatus tämän oppimateriaalin kirjoittamisesta lähti siitä konkreettisesta tarpeesta, että monitavoitteisten metsäsuunnittelulaskentojen opiskeluun ei ole toistaiseksi ollut tarjolla riittävän käytännönläheistä kirjaa, jonka oppeja tulevat metsätalousinsinöörit voisivat sujuvasti hyödyntää tulevissa työtehtävissään.    Tapio-laskenta.indd

    Anneli J.  menetelmällä on hyvä lähteä alkuun ja huomata sekin, että  jollain käsittelyn menetelmällä ovat puut kasvussa jatkuvasti ja  kassavirta samoin.  Myös muutokset metsässä ovat maltillisia eikä  tulipalon kaltaisia romahduksia tapahdu.    Tärkein juttu on, että myytävän puun hinta yltää yli kustannusten.

    Perko

    Eri-ikäispuuston tuottosimulointi  ei onnistu nykyisillä ”nna, ym roboteilla” tai muillakaan tasaikäislaskureilla.    Ennustettavan  tuottavuuden saa selville myyntieuroista jo 30 ssä vuodessa.

    Tämäkin tahtoo unohtua : ”Metsälön nykykasvu ei anna mitään suoraan viitettä siitä, miten metsälöä kannattaa hakata. Erityisesti kasvua pienemmät
    hakkuut johtavat pitkän ajan kuluessa
    sekä kasvun että hakkuiden loppumiseen.” Lappi

    Perko

    Eihän  menetelmässä ole  vikaa kun saa jatkuvaa myyntiä ja kumulatiivinen tappio ei uhkaa vävynkään perillisiä.  Siihen  riittää eri-ikäismetsän ylläpito  ja  reilu kaupankäynti sahatukilla hyvällä hinnalla.   Menetelmästä on  pitkäaikaista kokemusta jo ennen aukkohakkuita.  Paljaaksihakkuulla ja pakko-ohjauksella on tosi lyhyt kokemus tutkimuksineen, vain  se 70 v.  Tutkimus osoittaa aukonpidon tuottamattomaksi ellei sitä näe silmillään.

    Perko

    A. J  ;  Tuulimyllyjä voi tehdä  puusta ja niitä on paljon tehtykin ennen.  Sotaa on käyty menestykkäästi puisilla lentokoneilla, vaikka silloin oli huonolaatuiset liimat.  Tuulimyllyn siipi poikkeaa paljon lentokoneen siivestä  niin, että siihen kohdistuu  enemmän vetorasitusta päittäin  kuin muita vääntöjä.  Mäntyrima 600 kg/ cm  vetolujuus riittää ja on massansa puolesta hyvä. Pintamuoto siivessä tuottaa kiertonsa takia ongelman jos sitä tehtäisiin suorista levyistä.   Muoto muuttuu jatkuvasti kehän suuretessa joten valu ja muotti sopii levyrakennetta paremmin.   Otaksun,  uudet ”puupohjaiset” hartsit ja kuidut  tulevat korvaamaan  öljyperäiset aineet.

    Olin mukana projektissa jossa tutkittiin  ja tehtiin puuosilla tyylimyllyn siivet.  ”Tutkimukseni”  esitettiin Lappeenrannan TKK:ssa taisi olla vuosi 1980. Tämä on muistelu siitä.

    Silloin jo epäilin  riittäkö myönteistä suhtautumista  rannikoilla pystytettäviin tuulipuistoihin.

    Perko

    Tolopaisella on jälleen asiaa.   Jos  Suomen mahdollisuus globaalisti pienentää päästöjä on   0,5 prom.  niin olisi tehollista toimia ketjujen ja lukkojen kassa esim Kiinassa.  Muutama vuosi sitten ei nähnyt 50 m ja silmistä valui vesi, ilma oli sakeaa ”katkua” ja helpotti vasta Vietnamissa.

    Perko

    Onhan Ruokolahdelta löytynyt Leijonakin.  Nyt on hankala löytää kunnanjohtaja.  Lutikoita kuuluu olevan kuin sota-ajan korsuissa, on  erikoinen paikka.

    Perko

    Tekstiini jäi aikamuoto  vahingossa  tai tahallaan  tuo.  Jos se jotakuta haittaa niin kysyy sitten missä näkyy  erilasia puun hintoja tarjoavia ostajia.  Menneestä vääryydestä  on tuhansia sivuja eriteltyä  tieto ja  yli 400 000  myyjästä  joku oikaisee jos  kyselijä on tietämätön.   Kummallista kun  Metsäliitossakin sallitaan oman väen kusetus jopa rakotulilla. Riittänee tällä kertaa.

    PS  lukee sen  siellä alla olevan linkin  tekstin ..

Esillä 10 vastausta, 3,781 - 3,790 (kaikkiaan 4,456)