Käyttäjän Perko kirjoittamat vastaukset
-
Umpeen kasvanut taimikko ei oo monelle ruokaa antanut. Nyt on enemmin ongelma. Metsää on muunkinlaista ja vielä tuplasti tuottavampaa!
Perko 11.1.2021, 11:52A J. hyvä havainto! perusasiat on hyvä olla kunnossa , esim. ilman linnuille olevaa ruokaa on turhaa metsästellä kettuja tai muita vieraslajeja. Se miksi ne metsät ovat vetäytyneet umpeen kuin ? se! Syyllisen löytää sieltä samasta joka valitsee hakkuukoneet taimikoihin.
Perko 10.1.2021, 18:03Ajattelin siitä pilvitoiminnasta yrittää uudelleen. Suunnitelma on mahdollisesti dronen lennolla tarkistettu ja valmiin hakkuun kuvan tietoineen voi tarkastella ennen käsittelyä . Koneet ovat kuin tuo harverin tsapaisia ja sitä seurailee tappituntumalla älyohjauksella kasettien kuljettaja. Nämä toimisivat kuin “JOT sodankäynti” systeemissä, että tekijän olisi mahdollista tiputtaa puut suoraan ajajan lokerikkoon, samanlaiseen kasettiin kuin on hakkaajan päällä ja ne olisi siirtolavantapaan vaihdettavissa lennossa. Kun ajajia useampi mutta kevyt ja niissäkin on omat älynsä joilla keskustella tekijän kanssa, ne voivat toimia parvena niin koko homma saadaan toimimaan yhdessä eikä riukukasat unohdu ja häviä metsään. Kuormat heitetään kerralla rekan saataville. Jos kuitenkin tekijä sekoilis tai liukastuisi linjasta ( M-ukk:n´´ pelko) niin se ilmoittaisi saman kuin navigaattori harhaan ajosta, lasketaan reitti uudelleen! Niin homma jatkuisi, drone vahtisi ilmatilaa ja maata ettei mo pääse tunkeutumaan liian lähelle vuokrattua-alaa!
Perko 10.1.2021, 12:39Anneli J. juu, pitää tarkentaa. Laki on entistä parempi . Valvontaan tarvitaan edelleen se sama tai ehkä enemmän päitä, sitä ei se laki pystynyt siivoamaan. Eivätkä he itse osaa ja halua tehdä itseään tarpeettomiksi. Eestissä oli Emajoen lautta vahdit töissä vuosia vaikka lautta oli kadonnut kauan sitten,
Laitilan mies, kansanradiossa kertoi äsken tään saman, ”on olemassa TE -keskukset ” perään litanian niitä listan hallinnan virkoja. Jospa sieltä löytyis metsätarkastajatkin ja kemeran postilouta mikäli niitä tarvitaan.
Edelliset tarkastukset tuotti ongelmia 60- 90 luvulla, nyt ei oo tarkasteltu.
Perko 10.1.2021, 11:37Tämän sunnuntain saarnaksi ”Musssoliin opit”, ne oli sitä samaa kuin ”vihreäsuojeluskunta”, Mhy, Mtk, Metsäkeskus ja muutama muukin vasemmalta. Ne ovat jota kuin ulkopuolisia yksityisen elinkeinoon ja omaisuuteen mutta on sian tavoin halu tunkea aidan läpi. Sosialismi on korporatiivia jota palvotaan ainakin vihreät hyväsyvät. Maapallon hiilijahdin nimissä hakevat oikeutta puuttua toisten omistukseen ja elinkeinoon epämääräisiin tavoitteineen.
Metsälakiuudistus ei ole siivonnut yksityismetsän ulkopulista hallinnointia riittävästi. Organisaatiot ja henkilöstökin säilyi kuin Itä-Saksan hävittyä. Samat henkilöt ovat valvomassa eikä aikomustakaan viran lopettamisesta.
Kuiva saarna on hyvä sytyke, pohti piispa kun sateessa tulia kyhäsi ja löysi tekstin aiheet taskusta.
Perko 9.1.2021, 17:06Kummallista kun justeerista, kirvestä tai moottorisahasta ei ole tullut käyttökieltoja. Eikö tuo uusi sähkösaha tarvii hyväksyntää. Silläkin on mahdollista kaataa puu mihin sattuu.
Harveri on hyvää alkua, tarvii vaan ohjelmoida metsän hoito-ohjeet.
Anneli J. kyllähän mie tiiän ne ohjeet ja on värilliset varusteetkin, muuta se ajatuskemia ei salli mo: n ymmärtävän mitään. Siltäkin ostajalta jäi korjuutähteitä reilu rekan nupillinen sahatukkia metsään.
Perko 9.1.2021, 13:14Puuki , onko siitä pienoismallista jossain juttua? Olis mielenkiintoista tutustua, laita vihje jos sopii. Mie oo olut yli 30 v näistä pois. Kuntolomalla, maalimaa kiertämässä.
M-ukolle, huomaa jotta häkkiin ne latoo nykyisetkin koneet. Vähemmän ovat enää nuoralla sitoneet linkulle. Ajat ja tavat muuttuu! Kyllä ennen oli kaikki paremmin..
aegolius, ostomiehistä lukuisat ovat tosi asiallisia ja rehtiä, melkein myyjän asialla mutta jo yksikin onnistuu pilaamaan jo pelkällä sisääntulollaan tapaamisen. Asennekoulutus ja valinta tehtävään niin kuin muuallakin.
Niin , sillä silmällä, että ”myynti” on vuokraus jossa on hakkuuoikeus! Mie oon tään tietänyt ennenkin.
Perko 9.1.2021, 12:06En ole motokuski, voin mennä harhaankin oletukseni. Voisko tommoisen robotin perään laittaa itsekulkevan kasettijutun 3 – 5 m3 häkki johon ”tekijä ” pudottaa ne propsit lokeroihin. Tarpeen mukaan seuraava kasetti risteilijä seuraisi tekijää.
Suomessa nämä yksityistenkin metsäasiat ovat yhtiöiden yhteispäätöksellä siirretty heidän huolekseen. Siirtyminen hakkuualueen vuokraukseen 1961 ostaja sai lähes rajattomat oikeudet mellastaa metsässä. Korporatismi sai alkunsa yksityismetsässä.
Äskettäin ostaja kielsi minua tulemasta metsääni näyttämään hakkuun jättöpuut. Jälkien siivoukseen ryhtyivät vasta pakonsanelemana. Ostaja oli ”oma MG!”
On harhaa luulla, että ostaja kohtelee puunmyyjää asiakkaana. Lähettävät mainoslehtiä joissa kiiltokuva urheilija hölkkää hongikossa. On myös tarkoitushakuista pitää etä-mo ulkona metsänsä infosta. Ostotilanteessa on on helpompi tarjota asiantuntiajapalveluita ja bonuksia, jopa jättää koko metsä ostajan ”hoitoon”. Mhy: n etu on myös rahastaa ja opastaa reivaussahan viilausta ja se on sitten siinä.
Koneet ovat massiivisia koska se on ostajan etu välittämättä mitä tuhoa jää jäljelle. Perusteluina mm on raskaalla koneella helpompi toimia kuin pienemmällä. Nykyisin kun ei oo olemassakaan muita ja sakkoa tulee jos se ei tee kuin firma käskee.
Perko 9.1.2021, 00:07Jarno Häkkisen opinnäyte. Taimikoihin ja energia metsiin. Otaksun, jääpi alle 4000 kg, voi katsoa googlelta mutta pitää kirjoittaa hakuun kun on suojattu: Jarno Häkkinen
Metsätraktorin suunnittelu ja rakentaminen . On ollut innostusta ja osaamista. Pelintekijät ohjelmineen seuraavaan malliin mukaan niin on robotti valmis.Perko 4.1.2021, 20:07Niin, voi matkia ihmistä… mutta mutta. Jos on mahdollista niin sen ihmisen äly on jo shakkipelissäkin hävinnyt koneelle. Muutaman yhtäaikaisen laskutehtävän ratkaisu on ihekullekin liikaa. Nykyiset tekoälyn koneoppi voi hakea jopa paremmat liikeradat kun sillä ei ole tarvetta vahtia ihmistä , sitä big dataa pitää kerätä jostakin ja kone tekee sitä lisää. Enkä halua sellaista toistoa metsääni mitä ylispuupoistaja taimikossa tamppasi.
Koneen massaa voidaan minimoida (aloittaa kevyimmästä mikä kestää) ja ohjelman voi tehdä juohevaksi sillä poistaa iskurasitukset. On mahdollista että puut katkotaan suoraan kuljetukseen eikä tarvitse haroa, etsiä kourakasoja tai tukkia. Se on sitä konepilven etua. No, loppu onkin jo selvää pässin lihaa!