Käyttäjän pihkatappi kirjoittamat vastaukset
-
Monessa metsässä on tullut tänäkin syksynä käytyä ja hirvikärpäsiä on ollut selkeästi vähempi kuin kahtena edellisenä syksynä. Jossain voi olla aika paljon, mutta paljon on aloja että ehkä pari ötökkää tapaa koko päivänä. Nyt kun yöt on kylmiä, aamulla ei tietystikään noita ole, puolenpäivän jälkeen vasta alkavat enempi lentämään, kun klo 7 näkee jo touhuta ja klo 2 lopettaa, ei noista elukoista juuri haittaa ole.
Aika harva isäntä tekee tukkeja syyskuussa, eikä firmatkaan osta läheskään kaikilta syyskuussa pätkittyjä tukkeja, jotka sinistyvät tienvarressa.
Siinä on tietysti järkeä, että metsäkuljetusmatka on lyhyt ja kantatien varteen saa pinota. Omien teiden rakentamisen järkevyys on tilannekohtaista, jos laitat 50000 euroa johonkin sijoitukseen, pitäisi sen tuoda vähintään 100000 lisää tuloja 30 vuoden periodilla, 1000 motin kasvulla 50000 euron tie on jo mahdollinen sijoitus. Talvitieltäkin puut lähtee, pystykaupat kun metsät on kunnossa, hankintapuukin kun niin sovitaan.
Ne on nuo käteismiehet erikseen.. Ei silti, olen itekin tehnyt käteiskaupan kerran. Kyllähän se toimii, kun on saman tien varteen tehnyt hankintapuuta joka talvi.
Kannattaa kuitenkin tehdä hankintasopimus, missä puiden varastopaikka sovittuna ja puutavaralajien mottien osalta hieman alakanttiin arvio. Tuo varastopaikka on tärkeä sopia ennakkoon ja sen kelpoisuus, kelirikko – kesä – talvi.
Kun heikoin paperikone suljetaan, paperin hinta pitää ja yhtiön näin lisäämä sellukapasiteetti menee edelleen kaupaksi 30% voitolla. Jos tuon joku osaa Upm:n sisällä laskea, että rahaa jää lähivuosina enempi tällä menettelyllä, niin uskon kyllä tätä paremmin, kuin osakesäästämisestä näpeilleen saannutta nimimerkin takaa kirjoittavaa tahoa. Stora enso vähensi myös paperikapasiteettia vasta Oulussa, eiköhän nuo jäljelle jääneet paperikoneet jonkun vuoden pyöri yli 10% voitolla.
Ahdistusta pitäisi vähentää Ssab:n päätös lopettaa hiilidioksidin vapauttaminen ilmaan Pohjoismaisilla tehtaillaan. Teknisesti tämä on ollut mahdollista jo pitkään, mutta kun muutos on kallis ja uuden teknologian käyttö kalliimpaa kuin nykyinen, ei tähän ole ryhdytty. Eli vetyä osataan polttaa hillitysti, tekniikat on jo käytössä autoista lähtien. Ketä kiinnostaa ilmaston lämpeneminen ja raha ei ratkaise, voi jatkossa ostaa Ssab:n kalliimpaa terästä tai kenties ostaa hiilineutraalisti valmistetun sähköauton. Euroopassa nämä tietysti tekevät heti kauppansa.
Samaa mieltä, metsätalouden harjoittamisessa kannattaa riskejä minimoida, hyvä tuotto pienellä riskillä ja erityispiirteet huomioiden. Järeiden tukkipuiden korjuu ajoissa on riskien vähentämistä, toisaalta epävarma tai kallis uudistuminen on vaihtoehtona ja tukkeja kasvatetaan sitten mieluusti riskeistä piittaamatta. Yhden puulajin laajat alat altistuvat herkemmin luonnontuhoille. Kauhajoen mäntykankailla tuon näkee parhaillaan ja etelämpänä laaja-alaisissa kuusikoissa. Metsikkökuvioiden välinen vaihteleva puusto on osa riskien hallintaa.
Kyllä niitä metsiä on kiitettävästi suojeltu yksityismaillakin, tänäänkin oli 50 metrin levyinen kaista luoman kummallakin puolella luonnonsuojelualuetta ja vastaavia aloja tulee vastaan usein. Jos joku haluaa suojella luoman varresta rehevän pohjan istutettua männikköä laajemmalti kuin sertit velvoittaa, niin siihen on mahdollisuus, metsässä ei läheskään aina etukäteen osata ajatella mikä merkitys milläkin asialla on.
Sepä siinä onkin, päättäjät eivätkä kuluttajat vielä ymmärrä miten metsätaloudella ilmastonmuutosta pitäisi torjua. Fsc sertikin suhtautuu välinpitämättömästi puuston mahdollisimman hyvään kasvuun. Ja jos sitten laki velvoittaa vain metsämaan pysymään metsämaana, monimuotoisuuden tai marjanpoiminnan nimissä lahotetaan puita pystyyn ja luullaan vielä että samalla metsä toimii parhaiten kasvavana hiilivarastona. Pitäisikö istuttaa metsiä sinne, mistä ne on tuhottu, monessa paikkaa hiilensidonta kasvaa ihan eritahtiin. Minusta oli erinomaista, kun vihreä ympäristöministeri sanoi Suomessa metsätalouden olevan vastuullista, kun aukot uudistetaan ja metsistä näin huolehditaan, tämä on tärkein asia.
No on niitä muitakin vaihtoehtoisia parempi tuottoisia sijoituksia. Valtiokin ostelee osakkeita Solidiumin kautta, jonne Metsähallituksen metsätalouden tuottoja pitäisi verrata. Vai onko nyt niin että valtio myy yli 5% tuottavia sijoituksia samalla kun valtion metsän kasvu tuottaa hätäisesti 3%. Valtion velan korkoon on turha verrata, ei niitä velkoja mikään maa pois maksa.
Jos ilmastoasioita metsätalouden keinoilla halutaan hoitaa, kannattavinta on lisätä kasvavaa metsämaata siellä missä kasvun edellytykset ovat hyvät. Alueilta missä metsiä ei uudisteta hakkuiden jälkeen, ei pitäisi valistuneen ihmisen ostaa mitään. On täysin kestämätöntä että Suomen metsätaloutta yritetään hankaloittaa, kun täällä metsätalous on kestävää.
Kyllä kumissappaat ovat hyvät, jos on märkää ja ollaan pitkään maastossa. Viime viikollakin piti töihin laittaa parina päivänä kontio saappaat. Kyllä nahkakengälläkin sadepäivän tekee, mutta kuivavat sitten reilun vuorokauden ja ei ne kengät jatkuvasta kastelusta ja kuivaamisesta parane. Mulla on kahdet nahkakegät ja sitten nuo kumisaappaat jatkuvassa käytössä.