Käyttäjän pihkatappi kirjoittamat vastaukset

Esillä 10 vastausta, 1,121 - 1,130 (kaikkiaan 3,178)
  • pihkatappi pihkatappi

    Kyllä minäkin olen nostanut metallisen 200 litran tynnyrin. Noitahan oli meillä 70 luvulla laiturin ponttooneina.

    pihkatappi pihkatappi

    Remie on kyllä oikeassa tuossa, että nuorenmetsän hoito raivaussahalla ei ole järkevää. Mutta kun taimikkoa ei hoideta ajoissa, niin sitten on tilanne ettei mikään ole enää järkevän tuntuista. Hakkuu ja puiden ajo maksaa niin paljon, että tuosta lähteekin pahimmillaan lasku metsänomistajalle, kuten taimikonhoidosta, vaikka motteja tuhansista rimpuloista kertyykin.

    Energiapuun korjuu lienee kannattavinta kun puista tulisi juuri yksi kuitupölkky ja eri puulajeja on paljon, jolloin puinti samaan kasaan ja rungon tarkka talteenotto. 30 motin kuitupuu kertymä onkin 60 motin energiapuu kertymä.

    pihkatappi pihkatappi

    Oma veikkaus lähi vuosien metsäpolitiikan perusteista. Hakkuumäärä Suomessa pienenee, kun sahatavaran vienti tökkii pahasti. Voi olla että metsäpolitiikan keinoja käytetään, että puuta saadaan jatkossa riittävästi sellutehtaille. Ongelma on metsäteollisuudelle todellinen, tukkia on pystyvarantona jo tarpeeksi ja kuituleimikoista ei kilpailla puun hinnalla. Eikä puhuta hiilinieluista vaan työpaikoista.

    pihkatappi pihkatappi

    Se on juuri näin. Kun tukkia ei tarvita, on reilua sanoa se ennen kaupan tekoa, eikä apteerata tilanteen mukaan.

    pihkatappi pihkatappi

    Metsäliiton korjuujälki Keskisuomessa on ollut parasta miesmuistiin. Tosin voi olla kaikilla firmoilla sama tavoite, eli asiakastyytyväisyys pitkässä juoksussa ja luottamukselliset kumppanuudet yritysmäisten puuntuottajien kanssa. Ei ole ollu myöskään moitetta Upm:n hakkuujäljestä tai sahojen tekemistä avohakkuista. Eihän tuo Storan 18 cm minimi tukin latvaläpimitta mikään hyvä muutos ole, mutta jos kilpailevat sitävastoin kuidun hinnassa, niin uusiakin asiakkaita tulee. Leimikkojen tarjousten hintavertailu alkaa olemaan mielenkiintoista, kun leimikosta saatavat tavara kertymät ja yksikköhinnat poikkeavat huomattavasti. Vielä kun ylä- tai alaharvennusta tehdään miten milloinkin.

    pihkatappi pihkatappi

    Se metsä on verottajan näkökulmasta todella arvokas tukkipuusto ja kun perikunta laittaa sen moton palstalle arvo putoaa kun lahoja ei päälle näe. Jos tuota ei edes perikunta heti henno hakata, perintöveroa ei edes oikaista.

    pihkatappi pihkatappi

    On se hankala tapaus tämäkin. Perilliset saa lahot puut, joista maksavat perintöveron kuin tukkipuustosta konsanaan ja sitten annetaan puiden kaatuilla kunnes Metsäkeskus velvoittaa nämä perilliset korjaamaan kaatuneet puut ötökkälain puitteissa ja suurin osa kelpaa energiaksi.

    pihkatappi pihkatappi

    Kyllä vanhat miehetkin ovat joskus rasittavia.

    pihkatappi pihkatappi

    Firmoilla taitaa tosiaan olla riittävästi kalliilla ostettua tukkia pystyvarantona. Hyvä jos tukkileimikoiden ostoa jarrutetaan ja saadaan harvennus leimikoille kilpailua. Koneiden pitää kuitenkin hakata kokoajan ja kuitupuun tarve vain lisääntyy, kun sahalaitokset käy puoli teholla.

    pihkatappi pihkatappi

    Kemera ohjeissa on selkeästi kirjoitettu, että kemera tuettu varhaishoito tulee suorittaa siten, että kemera tuettu taimikonhoito on mahdollista suorittaa aikaisintaan 7 vuoden kuluttua varhaisperkauksen tuen maksusta. Alla kopsu kemeraohjeen kohdasta.

    Hoito‐ ja kunnossapitovelvollisuuteen kuuluu taimikon varhaishoidon tuen osalta, että taimikon
    jatkokehityksestä huolehditaan niin, ettei kohteelle ole tarpeen myöntää nuoren metsän hoitoon tukea
    ennen kuin seitsemän vuotta on kulunut taimikon varhaishoitoon myönnetyn tuen loppuun
    maksamisesta.

Esillä 10 vastausta, 1,121 - 1,130 (kaikkiaan 3,178)