Käyttäjän pihkatappi kirjoittamat vastaukset
-
Hyvät on huskun valjaat. Merkkiuskovaisuudesta pitäisi tehdä oma keskustelu.
Paha tosiaan mennä ylistämään jotain tuotetta, jos muista vastaavista ei ole muuta tuntumaa kuin kuulopuheet. Mutta näitä merkkiuskovaisia on paljon ja luulen että järjenkäyttö on hieman sivuosassa, kun sisäinen autuus on löytynyt.
Eikös se ongelma ollut niinpäin, että ennen piti asiat hoitaa prikulleen niinkuin piirimetsälautakunnan virkamies sanoi tai metsänkäsittelyt loppui siihen. Tuosta on päästy ja nyt on sitten vapaampaa. Jotain lakia pitää kuitenkin olla, että metsämaat säilyvät jonkinlaisessa tuottokunnossa tai ovat vaihtoehtoisesti suojelualueita. Tietysti pelkona on että jotain typeryyttä on luvassa, kun tuo ilma vain lämpiää.
Naveromätästys täysmuokkauksella lienee termi. Nuo laikkumätästyksen montut oppii jotenkin huomaamaan, mutta niissä kyllä lentää joskus turvalleen. Tämä jatkuva muhkurainen alusta käy selän päälle ja tulee kovasti kiertoliikettä, kun askeleita alkaa iltapäivällä välttämään ettei polvet hajoa kun jaloista on iskunvaimennus loppu.
Jotkut muokkaavat aukon niin ettei pinnassa ole mitään muuta kuin kivennäismaata, jokainen kantokin on peitetty. Noissa kulkeminen taimikonhoidon aikaan on haastavaa, kun jokainen askelkontakti joko töksähtää tai humpsahtaa ja koskaan alla ei ole tasaista kohtaa. Kyllä meillä jonkinlainen vastuu pitäisi olla, miten maastot myllätään jne. Tuollaisia jos olisi kaikki uudistusalat, maanmuokkaus olisi jo kielletty.
Paivikki61 voi katsoa netistä raivaustaksan perusteet. Ruotsalaisen opinnäyte vuodelta 2017, Metsä groupin taimikonhoidon vaikeusluokitus. Siellä sivulla 19 näkyi olevan taksataulukko.
Levyä joutuu sitten leikkaamaan sopivan mittaiseksi, kannattaa tietysti, kun tuonne niskaan jää varmuudella risukuorma eräänkin kerran. Nuo huippuvaljaat Stihlin kylkiäisenä ratkaisee sen että seuraava raivuri on näillänäkymin stihlin 460.
Pitäähän niiden erikseen ostettavien valjaiden ollakin paremmat, maksavat pitkälti yli 100 euroa. Ja huskun valjaat ovat kyllä riittävän hyvät ja paljon paremmat kuin stihlin mukana tulevat, joita olen paljon käyttänyt.
Kiitti vinkistä. Vielä kun saisi pari laatikkoa selkään valjaiden kannateltavaksi tarvittaessa.
Taisi se dailyPlanetin tyyppi lähteä pelastamaan maailmaa.