Käyttäjän Planter kirjoittamat vastaukset

Esillä 10 vastausta, 1,691 - 1,700 (kaikkiaan 3,410)
  • Planter Planter

    ”Maalämpöön ei ehkä kannata siirtyä suorasähköstä, koska lämmön kierrätys vaatisi lisäinvestointeja. Saisiko ilmanvaihtokoneen kautta lämmön kierrätyksen ilmalämmityksenä”

    Kyllä sais ilmalämpöpumpun sisäyksikön kautta!

    https://www.jaasahko.fi/maa-ilmalampopumppu/

    https://www.aamulehti.fi/a/24013761

    Planter Planter

    Katsokaas ”pohjoisen poijjaat” juurikääpä tekee aikamoisen hylsyn kuusesta, ei siitä sydänpuusta tule kunnollista sahatavaraa, kun ei ole mitä sahata. Seuraavassa sukupolvessa on entistä enenmmän hylsyjä, jos istuttaa taas kuusta. Kuusi kyllä lähtee aluksi hyvään kasvuun, mutta tukkia siitä ei tule.

    Kun tilalle yrittää istuttaa koivua tai mäntyä, niin ne siirtyvät välittömästi sorkkaeläinten suolistoon.

    ontto

    Tässä on istutettu lahojen kantojen ympäristöön mäntyä, muualle kuusta. Miten on: ”Olisiko noin vai luotu käsite.”

    Planter Planter

    Mikä on betonisillan hiilijalanjälki ja mikä on näiden pitäikäisten? puutuotteiden kohtalo, kun siltamuotit puretaan. Polttoonko?

    https://i.ytimg.com/vi/eeHbvWlX51Y/maxresdefault.jpg

    Planter Planter

    ”Enemmän aiheutetaan vahinkoa pelottelemalla tarpeettomasti hirvistä sielläkin ,missä ongelmaa ei ole.”

    Mäntytaimikoiden laidunnuspaine ei ole yhtään helpottunut viimeisen 20 vuoden aikana, sillä hirviä mäntytaimikkohehtaaria kohti on nyt enemmän. Yksikään metsänomistaja ei pelottelemalla lähde kuusen istutukseen. Kun männyt on syöty niin sitten istutetaan kuusta.

    Planter Planter
    Planter Planter
    Planter Planter

    VMI 60 000 koealoineen voisi tuottaa aika vastaavaa HSIN tietoa, kuin Ruotsin ÄBIN.

    Planter Planter

    Hyvä, että on vaihtoehtoisia faktoja, joista kukin voi valita itselleen sopivan.

    Kansalaisaloite: ”Myös avohakkuisiin tyypillisesti liittyvä maanmuokkaus lisää maaperän hiilipäästöjä.”

    Planter Planter

    Täysin samaa  mieltä kuin Kurki. Olisi pitänyt ja pitäisi saadaa päästöjä aiheuttavien raaka-aineiden tuottamis/jalostamis/käyttö-ketjujen käsittely yhdenmukaiseksi.

    Jos Saudit pumppaavat öljyä, Suomalainen Neste jalostaa sen ja Ruotsalainen autoilija käyttää, niin Ruotsalainen on vastuussa polttoaineen päästöistä.

    Jos Suomi hakkaa puuta, jalostaa selluksi ja vie Saksaan, niin Suomi on vastuussa Saksalaisen käyttämän sellun päästöistä.

    Jos Venäläinen hakkaa puuta, vie Suomeen, Suomi jalostaa selluksi ja vie sellun Saksaan, ei kukaan ole vastuussa käytetyn sellun päästöistä.

    Ei tämä nyt ole järkevä, reilu eikä oikeudenmukainen tapa, ehkä se olisi ymmärretty EU:ssa.

    Sen sijaan, että olisi lähdetty korjaamaan epäoikeudenmukaista periaatetta, on maa- ja metsätalousministeri(ö) määrännyt Luken tekemään sellaiset laskelmat, että hakkuita voidaan lisätä. Reilut 80 miljoonaa kuutiota voidaan hakata vuodessa ja siitä huolimatta nielu hyvää tulee lisää koko ajan. Ei taida onnistua todistelu.

    MMM:n porukka, Luke mukaan lukien, yllätettiin housut kintuissa. Luke vetäisi hädissään housut ylös, mutta ministeri ja valiokunnan puheenjohtaja ihmettelevät edelleen housut kintuissa, mitä on tapahtunut.

    Planter Planter

    Tänään ehdotetaan tällaista nielua:

    https://yle.fi/uutiset/3-11066317

Esillä 10 vastausta, 1,691 - 1,700 (kaikkiaan 3,410)