Käyttäjän Puuki kirjoittamat vastaukset

Esillä 10 vastausta, 12,431 - 12,440 (kaikkiaan 13,756)
  • Puuki

    ”Räven springer över isen…” vai miten se joululaulu menikään .

    Tuo on kyllä varmaan totta, että kettu pystyy paksunkin lumen läpi pyydystämään myyriä.  Luontodokumentissakin kettu hyppää pää edellä lumen sisään väijyttyään aikansa ja saa saaliikseen myyrän .

    Puuki

    Jos vaikkapa kuitupuun pystyhinta kohoaa 2€ kuutiolta , niin arvokasvu lisääntyy kuitupuun osalta samalla hetkellä sen 2 €/ kuutio.

    Kannattaa kuunnella asiantuntijaa: A.Jalkasen määritelmä on se oikea.

     

     

    Puuki

    A. Jalkanen on täysin oikeassa .

    Arvokasvu tarkoittaa arvon muutosta , joka voi muuttua  myös esim.puun hinnan muutoksesta  muiden arvomuutosten lisäksi.

    Puuki

    Ok. Kirjoitusvirhe vähän hämäsi.

    Puuki

    ” Kakkosharvennuksen jälkeen arvokasvua on pitkälti yli 100 % vuosikasvosta, ellei korjuussa vioiteta jäävää puustoa.”

    Mitähän tuo mahtaa tarkoittaa suomeksi ?

    Puuki

    Jos jätetään tuottavin puunmyynti eli joulupuut ja klapintekokin pois laskuista,  ja verrataan koivun ja kuusen välillä, niin koivu kasvaa (jopa hies) myyntipuukokoon ajassa, jossa kuusi vasta aloittelee kunnollista kasvuaan. Kun koivuakin saa myytyä kuitupuuksi ja hinta on tällä hetkellä n. 20 % alle havupuun, niin se n. 15-20 vuotta kuusta aikaisempi myyntiaika kompensoi myyntitappion reippaasti.

    Kotimaisen koivun käyttö ei ole loppumassa, koska sitä käytetään uusissa/uudistetuissa sellutehtaissakin. Lisäksi Venäjältä tuotavan koivutukin tulo saattaa tyrehtyä kokonaan jo lähitulevaisuudessa V:n vientirajoitusten vuoksi.

    Puuki

    Puun kasvatusaika on pitkä. Tulot+lisäarvo näyttää olevan ed. esimerkkienkin valossa keskimäärin samalla tasolla  pörssiosakkeiden kanssa, kun tilat on hankittu ”halvan hinnan” aikaan . Metsänkasvatusta ei suoraan voi verrata esim. asunto-tai pörssisijoittamiseen, kun siinä on yleensä muitakin tekijöitä ja arvoja mukana kuin taloudellinen pärjääminen.

     

     

     

    Puuki

    Metsärahastot kuuluu samaan sarjaan kuin  erään pankin joku vuosi sitten  markkinoima ”pääomaturvattu talletus”, jossa piti talletuksen lisäksi tallettaa pankille menevä 6 %:n ylimääräinen jollain ihme nimikkeellä oleva summa. Jos rahastoihin haluaa sijoittaa, kannattaa ehkä valita pienillä kuluilla oleva passiivinen rahasto ja ostaa sitä pienissä erissä.

     

    Puuki

    Jäähän niistä koivuklapeistakin  kulujen jälkeen joku euro enemmän itselle kuin kymppi kuutiolle.

    Parhaan kuutiohinnan saa pystypuulle kun myy joulukuuseksi ; yli 1000 € / kuutio ja mikä parasta, paljon ennen kuin ensiharvennus on mahdollista. Jo muutaman kymmennen kuusen myynti/ha kattaa aikaisemmin tehdyt uudistuskulut.

    Kun kuuset on 2 m ja sitä pidempiä, ne kasvaa jo samaa vauhtia saman pituisten koivujen kanssa. Aukkoihin voi aivan hyvin jättää kuusia pienempiä ja saman pituisia koivuja kunhan ei jätä niin pitkiä , että myöhemmin piiskaavat kuusen latvat pilalle.

    Puuki

    Eikös se ole pari tonnia alennusta, joka tulee  vähäpäästöisiin autoihin uusittaessa.

    Kohta on j-h:llakin mahdollisuus palkkioon, kun vuosi tulee täyteen . Vai joko ehti tullakin?

Esillä 10 vastausta, 12,431 - 12,440 (kaikkiaan 13,756)