Käyttäjän Puun takaa kirjoittamat vastaukset
-
Valtionmetsät todennäköisesti vapautettaisiin kiinteistöverosta.
Toinen vaihtoehto voisi olla, että maksavat ensin veron, mutta summa palautuisi takaisin.
Kiinteistövero menee nykyisin enimmäkseen kunnille, eikä valtio sitä sallisi.Puun takaa 20.3.2014, 21:03Suomi on energia- ym. asioissa yllättävänkin paljon samassa tilanteessa kuin Ukraina.
Kumpikin maa on olennaisesti Venäjän energiatuonnin varassa. Kummallakin maalla on vakavia rakenteellisia rahoitusongelmia. Kumpikin maa on vain Naton rauhankumppani, ei täysjäsen. Kumpikin maa on ollut aikaisemmin Venäjän vallan alla.
Kummankaan maan läntiset naapurit eivät ole erityisen riippuvaisia näistä maista.
Kummallakin maalla on iso venäläisväestö.
Kummallakin maalla on runsaasti venäjän kätyreitä kaikilla yhteiskuntatasoilla.
Kummankin maan historia on pitkällä aikavälillä samankaltainen.Puun takaa 20.3.2014, 18:17Ainahan kotiapu olisi tarpeen kolmekymppiselle Alina Gabajevalle.
Jäisi hänelle enemmän aikaa olla Vladimirinsa kanssa.Puun takaa 20.3.2014, 18:07Helsingin kaupunki suunnittelee vain muutama vuosi sitten Palmialle ulkoistamaansa koulujen ja päiväkotien ruokahuollon ottamista takaisin kaupungin omaksi työksi.
Ulkoistuksessa kustannukset veronmaksajille vain nousivat, mutta ruoan taso vastaavasti kyllä laski.Puun takaa 20.3.2014, 17:44Putin määräisi Jessen haavikot Venäjän uuden metsätalousohjelman erityissuojeluun.
Haavoista tehtäisiin aikanaan Putinille ja muutamalle hänen parhaalle kaverilleen pitkät laiturit Mustanmeren eläkehuviloiden rantaan.Puun takaa 20.3.2014, 17:31Ei liene sattumaa, että mm. Nalle Wahlroos on esittänyt metsille kiinteistöveroa.
Sehän on tehokkain ja nopein keino laittaa Suomen metsät uusjakoon.
Suuromistajat voivat helposti rahoittaa muilla tuloillaan ensi alkuun metsiensä tappiotakin, kunnes puut ehtivät taas kasvaa.Puun takaa 20.3.2014, 17:10Venäjän toiminta on ollut hyvin pitkäjänteistä.
Itämeren kaasuputki rakennettiin juuri Ukrainan valtaamisen varalta, jotta Saksan kaasutoimitukset voidaan varmistaa myös epävakaissa oloissa.
Mm. tästä syystä Paavo Lipponen ja Tarja Halonen saivat taannoin Putinilta Venäjän korkeimmat kunniamerkit.
Jostain syystä näistä huomionosoituksista ei ole meillä kovin paljoa ääntä pidetty.
Toki muitakin ”ansioita” ko. henkilöillä on paljonkin.
Tarjan voimakkaasti ajama maamiinakielto on niistä vain pieni osa.
Perussyy Krimin nopeaan valtaamiseen on Mustallamerellä Krimin edustalla oleva suuri kaasukenttä. Se siirtyi nyt osaksi Venäjän aluevettä.
Olosuhteet kaasun pumppaamiseen ovat siellä hyvät, ja tarvittaessa kaasu voidaan myös nesteyttää ja kuljettaa laivoilla eri puolille maailmaa.Puun takaa 20.3.2014, 16:53Et Jesse nyt malttanut ajatella ihan loppuun asti.
Jos tänne tulisi nyt Venäjän komento, täälläkin alettaisiin susista maksamaan tapporahaa kuten nyt itänaapurin puolella.Puun takaa 19.3.2014, 20:15Toivotaan niin.
Venäjällä on vain aika hyvät kortit käsissään, nimittäin Intia ja Kiina.
Jos Euroopan kanssa menee välit poikki, Venäjä vastaavasti lisää energia- ym. kauppaansa em. maihin.Puun takaa 19.3.2014, 19:58Venäjää on aivan turha puheilla yrittää saada kääntämään päätään.
Voima on ainoa, mitä siellä kunnioitetaan.
Länsimaiden päätöksenteko ja vastatoimet eivät ole alkuunkaan pysynyt Putinin vauhdissa.
Suomen ja Ruotsin on nyt pakko liittyä Natoon, jos aikovat välttää Ukrainan kohtalon.
Yhteenkään Nato-maahan ei ole hyökätty.
Balttian maat sekä muut entisen itäblokin maat tekivät todella viisaasti, kun liittyivät heti Naton täysjäseniksi heti kun se tuli mahdolliseksi.
Ydinaseet ovat osoittautuneet tehoikkaimmiksi rauhanturvaajiksi.
Pelkällä Naton rauhankumppanuudella ei ole mitään merkitystä kuten Ukrainassa nähtiin.
Onneksi Suomi ei ole sentään hävittänyt jalkaväkimiinojaan.
Ne löytyvät armeijan varastoista.