Käyttäjän Puun takaa kirjoittamat vastaukset

Esillä 10 vastausta, 1,341 - 1,350 (kaikkiaan 3,385)
  • Puun takaa

    Jos täällä jollakulla putkinäkö on, se on totisesti n-merkillä!

    Metsänhoidossa tärkein perustyökalu on biologian ja historian tuntemus.
    Loput tulevat kokemusten kautta.

    Puun takaa

    Osalla ihmisistä on olemassa tarve seurata Uutta Johtajaa, Vapauttajaa, Kaiken Hyvän Tuojaa, Metsä-alan Messiasta.

    – Suotakoon se heille.

    Puun takaa

    Osalla ihmisistä on kautta aikain ollut sisäsyntyinen tarve olla ja toimia vallitsevia käytäntöjä vastaan.
    Yksi tällainen esimerkki ovat avohakkuut, jotka ovat metsän jaksollisen kasvatuksen näkyvin osa.
    Uusi metsälaki sallii nyt metsän käsittelyn omistajansa haluamalla tavalla.
    Avohakkuiden vastustamiselta putosi siten pohja, koska tähän asti ne on koettu ainoaksi sallituksi metsänkäsittelyksi, jota siten piti myös vastustaa.
    Nyt avohakkuun vastustajat ovat uudessa tilanteessa, ja jää nähtäväksi, mistä asiasta tulee seuraava vastustamisen pääkohde.

    Puun takaa

    Nyt on kyllä nöyrästi tunnustettava, etten ymmärtänyt n-merkin kommenttia.

    Puun takaa

    En väheksyisi iltapäivälehtien juttuja.
    Ne tuovat monia epäkohtia julkisuuteen, ja
    lakimuutokset joudutaan tekemään julkisuuden paineessa.
    Joskus menee täysin pieleenkin, mutta joskus osuu kohdallekin.
    Lobbarit ovat vain tulleet erittäin taitaviksi käyttämään julkisuutta ja yleistä mielipidettä hyväkseen ajaessaan pelkästään omia tai toimeksiantajiesa etuja.

    Puun takaa

    n-merkille tiedoksi, että suomalaiseen metsäopetukseen kuuluu olennaisena osana tutustuminen Euroopan maiden puunkasvatukseen.
    Vastaavasti Suomessa on jatkuvasti opiskelijoita muualta Euroopasta.

    Puun takaa

    Jesselle tiedoksi, että se jatkuvan kasvatuksen oppikin on tullut Saksasta.
    Siellä on tammea kasvatettu mäntyjen alla.
    Meillä vain kuusi on tammen tilalla.

    Puun takaa

    Jesselle tiedoksi, että täälläpäinkin on istutettu metsiä jo 1920-luvulta lähtien. Niiden metsien toinen sukupolvi alkaa nyt lähestyä uudistamista.
    Ei metsänhoito mikään uusi keksintö ole.

    Puun takaa

    Tiukentuneet turvaohjeet hakkuukoneelle saavuttaessa juontavat osaltaan Länsi-Suomessa tapahtuneeseen erittäin ikävään kuolemantapaukseen.
    Metsänomistaja oli huonon näkyvyyden aikana jäänyt melko kaukana moton etupuolella kulkiessaan kaatuvan puun kaataman kuivasen alle ja kuollut.
    Turvaetäisyydet ja se, että moton kuljettaja varmasti tietää työmaalle tulijasta on otettava aina tosissaan.

    Puun takaa

    On täysin käsittämätöntä, kuinka tällä palstalla jotkut keskustelijat ovat aina Timpan kimpussa, vaikka hänellä on tarjota hyvinkin tarkkaa ja asiallista fakta- ja kokemustietoa metsänhoidosta jo pitkältä ajalta.
    Sanon suoraan pahimmille arvostelijoille, että tehkää itse perässä ja hankkikaa saman verran kokemusta, niin jatketaan sitten keskustelua!
    Hyvin usein on käynyt niin, että täydellinen tietämättömyys on antanut lausuntoihinne suurinta varmuutta.

Esillä 10 vastausta, 1,341 - 1,350 (kaikkiaan 3,385)