Käyttäjän Puun takaa kirjoittamat vastaukset
-
Olen hieman epäileväinen energiapuun hinnankehitykseen jatkossa.
Nykyiset hyvät hinnat johtuvat osittain kahdesta huonosta turvekesästä.
Tämä kesä on taas ollut turpeennostolle suotuisa.
Kemeran loppuessa tuki muuttuu suoraan polttolaitoksille maksettavaksi, eikä sen taso ole lähellekään kemeran luokkaa.
Rosatom puolestaan rakentaa Pyhäjoen ydinvoimalan huomattavasti nopeammin kuin ranskalaiset Olkiluodon atomimyllyn.
Samaan aikaan kivihiilen alennusmyynnin kanssa Suomeen aletaan tuoda maakaasua Venäjän lisäksi muualtakin, joten senkin hinta laskee ja on laskenut jo.
Yli kaksisataametrisiä tuulimyllyjäkin tehdään muutama sata lisää tänne Suomeenkin, joten energiasta ei taida pulaa tulla, vaan lähinnä päinvastoin.Puun takaa 3.7.2013, 18:09Minä en edes usko kuusen ylituotantoon, sillä nykyrakentamisessa uudentyyppisiä mekaanisia kuusijalosteita käytetään yhä enemmän.
Kuusen vahvuutena on keveys ja hyvä soveltuvuus erityyppisiin liimarakenteisiin. Myös U-arvo jahdissa se menestyy oikein hyvin.
Jos seurailee rakentamista muuallakin kuin täällä Suomessa, asia näyttää selvältä.
Suomi on nyt hieman jälkijunassa, mutta seuraamme kyllä kehitystä.
Kuusitukin hinta on ajoittain jopa kaksinkertainen Suomen hintoihin nähden, joten en usko pysyvämpään hinnanlaskuun täällä Suomessakaan. Todennäköisempää on hinnan nousu.Puun takaa 3.7.2013, 15:24Puurakentaminen on kasvuala lähes koko maailmassa.
Suomessa tähän herättiin vähän jälkijunassa, vasta kun EU-direktiivi määräsi osan uusista rakennuksista rakennettavaksi puusta.
Eurooppa on nyt lamassa, mutta muualla tapahtuu paljonkin.
Uskon vahvasti sahatavaran ja siitä johdettujen uusien mekaanisten puujalosteiden kysynnän kasvuun.
Haltiaan tuotiin ristiin liimattu kuusirunkotavara Itävallasta asti, mutta kyllä meilläkin osataan, kun vain uskomme itseemme.Puun takaa 3.7.2013, 14:35Viisas tukipolitiikka ohjaa elinkeinoja pärjäämään omillaan ja tyhmä tukipolitiikka tekee vastaavasti päinvastoin.
Uskallan väittää, että aikaisempien vuosikymmenten MERA-ohjelmat ovat Suomen taloushistorian parhaimpia menestystarinoita.
Määrämittahakatut tai muuten piloille harsitut jätemetsät laitettiin tuottamaan puuta ja hyvinvointia koko Suomelle.
Nyt on sitten varaa vaikka kasvatella lepikoita ja parannella maailmaa!Puun takaa 3.7.2013, 12:29Gla:lle täydet pisteet!
Juuri tätä haluankin, että tutkimukset luettaisiin ajatuksella,
eikä pelkästään niistä tehtyjä lehtijuttuja, ja etenkin niiden räväköitä otsikoita.
Käytännössä tahtoo vain joskus käydä niin, että vain otsikko jää mieleen, ja tulevia päätöksiä aletaankin tehdä sen mukaan.Puun takaa 3.7.2013, 12:08Kuka osaisi vastata ninulle, MIKSI Pukkala on käyttänyt tutkimuksessaan vääriä lähtötietoja?
Puun takaa 3.7.2013, 09:20Nyt kun monet meistä ovat lukeneet Pukkalan alkuperäisen tutkimuksen läpi, kysyisin mielipidettänne aloituksestani ja käytännön kokemuksistani.
Menivätkö ne metsään?Puun takaa 3.7.2013, 09:13Minulla on kemerakohteiden lisäksi ollut muutama energiapuukohde, joissa kemerat on jo käytetty taimikonhoitoon 90-luvun loppuolella.
Silloin ei energiapuumarkkinoista ollut vielä tietoa, eikä itsellänikään ole ollut selvänäkijän kykyjä.
Toisaalta ei se kemera hukkaankaan ole mennyt.
Silloin raivatut kohteet ovat nyt reilu parikymppisinä ihan hyviä energiapuuleimikoita, joissa rahaa tulee myyjälle aika paljon enemmän kuin normaaleissa ensiharvennuksista.Puun takaa 2.7.2013, 19:02Metsänhoidossa on tärkeintä oikea ajoitus, ei niinkään työn määrä.
Tuossahan nuo on tullut hoideltua päivätöiden ohessa.
Nuoremmalle polvelle on kyllä annattava iso tunnustus.Puun takaa 2.7.2013, 18:37Arvasin, että Jesse epäilee.
Suomalainenhan ei usko ennenkuin näkee,
ja Jesse ei usko varmasti vielä sittenkään.
Luvut eivät ole omia näkemyksiäni, vaan ihan oikeiden metsäammattilaisten mittauksiin perustuvia.
Lisäksi mittaukset on tehty tavallistakin huolellisemmin.
Tarkat runkoluvut on laskettu ja läpimitat mitattu hyvin laajalla otannalla, samoin tietysti pituus.
Matematiikka on lahjomatonta silloin kun lähtötiedot ovat oikein.
Jos et vieläkään usko, voin esittää sinulle taimikoiden perustamisasiakirjat, hoitopäiväkirjat, hakkuiden mittaustodistukset, yms. Lopuksi saat vielä nykyaikaiset mittavälineet käyttöösi, jotta voit itse varnistaa asiat.