Käyttäjän Puun takaa kirjoittamat vastaukset
-
Jatkan vielä, että äskeisten kuvioiden vieressä on kuusikko ajalta, jolloin puuntuotannosta tiedettiin hieman vähemmän kuin nyt.
Ikä 56 vuotta, puuta tällä hetkellä 405 mottia hehtaarilla. Harvennuksilla poistettu 200 mottia/ha. Kasvu vain 18,9 mottia/ha.
Keskiläpimitta 31 cm. Kerran lannoitettu.Puun takaa 2.7.2013, 17:56Jessen olisi ihan oikeasti syytä päivittää kuusenkasvatustietonsa.
Miksi asetat vain lehtipuun, ja omalla kohdallasi erityisesti hybridihaavan kasvatuksen nykyaikaiseksi puuntuotantotavaksi?
Miksi et sallisi kehitystä muiden puulajie kohdalla?
Kuusen, kuten männynkin sekä koivujen kasvatuksessa on menty huimasti eteenpäin parin vuosikymmenen aikana.
Jos haluat tutustua nykyaikaiseen puunkasvatukseen, voin mielelläni esitellä sitä Sinulle. On aika astua tähän päivään menneitten vuosikymmenten hämystä.
Nimimerkkikuvani kuusikko on muuten tällä hetkellä 23 vuotias ja siinä on nyt puuta 320 motti hehtaarilla. Ensimmäinen harvennus tehtiin kuusi vuotta sitten, josta kuitua ja energiapuuta tuli yhteensä 50 mottia hehtaarilta.
Viereisellä kuviolla on samanikäinen koivikko, jossa on tällä hetkellä 210 mottia hehtaarilla ja harvennuksella on poistettu samoin 50 mottia hehtaarilta.
Mainittakoon, että lannoituksia ei ole tehty. Maalaji multamoreeni.
Molemmille kuvioille tehty heinäys ja taimikonhoito.
Näitä vastaavia kohteita on maillani useita, joten kysymys ei ole mistään yhdestä onnellisten sattumusten summasta.Puun takaa 2.7.2013, 15:31Koeta sinäkin Jesse oivaltaa, että kuusi kasvaa nykymenetelmillä huomattavasti paremmin kuin haluat uskoa.
Miksi sinne kuusiesimerkkeihin lähes aina tempaistaan jostain vanhasta muistista sadan vuoden kasvatusaika, kun viisikymmentä vuotta on lähempänä totuutta?
Ennen avojuuritaimet juroivat muutaman vuoden, ei ollut mättäisiin istutusta ja taimien alkuperätkin olivat mitä olivat.
Maaperä- ja neulasanalyysitkin ovat nykyisin käytössä.
En myöskään hyväksy valikoivaa työkustannusten arvostusta.
Todellisuudessa kuusi on kokonaisedullinen puulaji istuttaa, varhaishoitaa ja kasvattaa.
Jotain uskon asiasta tietäväni, koska tuotan myyntiin kahtatoista eri puulajia.
Jotakin vertailupohjaa siinä on väkisinkin kertynyt.Puun takaa 2.7.2013, 15:00Koetan tehdä aloitusteni otsikoista aivan tarkoituksella keskustelua herättäviä.
Perimmäisenä päämääränä on saada myös tutkimuksen tekijät mukaan keskusteluun.
Suuri vastuu on myös tutkimuksia lainaavilla toimittajilla.
Heidän tulkintansa saattaa olla joskus hyvinkin kaukana alkuperäisestä.
Yritän tuoda omakohtaisia käytännön kokemuksiani mukaan keskusteluihin.
Niitä ei ole tarkoitettu yleispäteviksi, koko valtakuntaan soveltuviksi,
mutta niillä olen viime vuosikymmenten aikana koettanut elantoni puuntuotannosta ottaa, ja siirtää elinkeinon käyttökelpoisena myös seuraavalle sukupolvelle.Puun takaa 2.7.2013, 12:08Jesselle sanoisin, että olisit sinäkin rehellinen ja tasapuolinen.
Jos teilläpäin on joku tehtaiden päästöjen aiheuttama kuusenkasvatusongelma, niin älä tee siitä väkisin koko valtakuntaa koskevaa ongelmaa.
Lepän kasvatuksesta vielä:
Jesse ei näköjään laske hoitotyöksi ollenkaan esim. sitä, että ottaa metsästään polttopuita.
Jos joku esittelee minulle itsekseen harventuneen lepikon, ja joku toinen lepikon alle syntyneestä kuusentaimikosta ilman hoitotöitä kehittyneen kuusikon, olen näiltä jalansijoilta valmis ajamaan useamman sata kilometriä näitä luonnontieteen sensaatioita katsomaan!Puun takaa 2.7.2013, 10:22Jos Pukkalalla on omakohtaista kokemusta metsänhoidosta, arvostelen hänen tätä tutkimustaan vieläkin enemmän!
Kysymyksessä on silloin aivan tietoinen vedätys.Puun takaa 2.7.2013, 10:18Tutkimukset olisivat paljon uskottavampia, jos ne pohjautuisivat kaikilta osin käytännön tietoihin ja kokemuksiin eikä pelkkiin oletuksiin.
Otetaanpa esimerkki:
Jos joku väittää tekevänsä lepikon alle syntyvästä luontaisesta kuusentaimikosta kuusimetsän ilman hoitotöitä, valehtelee tai näkee unta.
Raivauskertoja tarvitaan useita, – vai onko joku ihan oikeasti nähnyt jossain valmiiksi harvan lepikon?
Toisekseen, jos aikoo myydä 15-vuotiaan puhtaan lepikon energiapuuksi, ei se ilman aikaisempaa harventamista kovin paljoa motteja sisällä!Puun takaa 1.7.2013, 22:45Toinenkin seikka Pukkalan tutkimuksessa kiinnitti huomiota.
Sidotun pääoman tuotosta pidettiin kyllä kovasti huolta, mutta
todellinen kassavirta jäi kyllä vähemmälle huomiolle.
Korkeakaan pääoman tuottoprosentti ei välttämättä lämmitä, jos pääoma vedetään kovin alas.Puun takaa 1.7.2013, 22:21Olen Anneli vielä MT:n jutun varassa, jonka lehden toimittaja on tutkimuksesta laatinut.
Pitää katsoa alkuperäinen tutkimus, miten kuluja on käsitelty.
Tuo kuusikon hakkuu oli selkeästi vedätetty todellista huomattavasti huonompaan suuntaan.Puun takaa 1.7.2013, 22:08Nyt kyllä Jesse laskettelee tyystin omiaan.
Ei siltä lähes kymmenen hehtaarin alueelta ole koivuja mihinkään raiskattu.
Alueella on tehty vain yksi taimikonhoito vuonna 1997.
Puut ovat todellakin samanikäisiä.
Mänty on valtapuuna korkeammilla kohdilla ja hieskoivu notkoissa ja ojanvarsilla.
Energipuuhakkuu on alueelle tietoinen valintani.
Ensiharvennuksekseen sitä ei ole tarjottu.