Käyttäjän Puun takaa kirjoittamat vastaukset

Esillä 10 vastausta, 2,471 - 2,480 (kaikkiaan 3,385)
  • Puun takaa

    On kiistatonta, että yritysten tekemisiä käsitellään julkisuudessa eri tavalla, riippuen siitä missä ne sijaitsevat.
    Mikään selvitys ei ole osoittanut Talvivaaran toimineen tahallisesti. Jätevesipäästöt ovat olleet luonnonolojen ja muiden seikkojen aikaansaama vahinko, jota eivät osanneet ennakoida niin luvan myöntäneet viranomaiset, eikä yritys itse. Silti Talvivaaraaran toiminnasta annettiin rikollinen kuva aina ministeritasoa myöten.
    Aikaisemmin pääkaupunkiseudulla toiminut Lokapojat -yhtiö syyllistyi kiistattomasti suunnitelmalliseen, jatkettuun ja törkeään ympäristörikokseen, mutta se ei aiheuttanut suurempia reaktioita, mielenosoituksia, saatika koko elinkeinon lopetusvaatimuksia.
    Nämä ko. seikat ovat vieneet ainakin minulta uskon suomalaisen ympäristöhallinnon ja -järjestöjen tasapuoliseen haluun puuttua ympäristöä vahingoittavaan toimintaan.

    Puun takaa

    Näkyi sentään vapaa-ajan kalastajana nykyisin tunnettu Jasper Pääkkönen kiinnittäneen asiaan huomiota.
    Kertoili leppoisaan sävyyn seurailevansa kuinka Teknos hoitelee osuutensa sotkun korjaamisessa.
    Maalintekoa ei Jasperkaan sentään vaatinut lopetettavaksi.

    Puun takaa

    Pete on mielestäni tehnyt osuvan huomion Jessen puunkasvatusopeista.
    Tärkeintä tuntuu useimmiten olla eri mieltä toisten kanssa.
    Se ei valitettavasti tee Jessen oppeja yhtään sen paremmiksi.
    Toinen vaara jatkuvassa eri mieltä olemisessa on se, että ajautuu ennenpitkään erimieliseksi itsensä kanssa.
    Muistelen, kun jokunen vuosi sitten kerroin energiapuukasvatuksestani, niin hyytävimmän tuomion sainkin Jesseltä!
    Silloin hänen mielestään ainoa oikea tapa oli kasvattaa kuitupuuta.
    Jäämme nyt jännittyneinä odottelemaan seuraavia ”totuuksia”!

    Puun takaa

    Helsingissä tapahtui Teknoksen maalitehtaalla vakava myrkkyvuoto mm. Talin siirtolapuutarhan ja -golfkentän läpi virtaavaan Mätäjokeen.
    Missä ovat nyt mielenosoittajat, ja maalinvalmistuksen lopettamista vaativat järjestöt?
    Onko ympäristöasioden käsittely Suomessa tasapuolista?
    Toteutuuko Suomen perustuslain ja EU:n perustustusasiakirjan vaatimus ihmisten ja elinkeinojen tasapuolisesta kohtelusta?

    Puun takaa

    En ole kertonut puunkasvatustuloksistani elvistelläkseni, vaan jakaakseni tietoa tehokkaasta puuntuotannosta kiinnostuneille.
    Ymmärrän hyvin, että suurin osa nykymetsänomistajista hakee metsistään jotain muuta kuin huipputuottoa, eikä siinä ole sinällään mitään moitittavaa.
    Meitä, jotka näkevät metsänsä tehokkaina tuotantolaitoksina, on vähemmän, mutta olemme ehkä sitäkin kiinnostuneempia kehittämään elinkeinoamme.
    Olen näiden vuosien aikana huomannut, että aika monet meistäkin tyytyvät vain keskinkertaiseen tuottoon, eikä siinäkään ole mitään moitittavaa.
    Henkilökohtaisesti olen eniten huolissani siitä, että olemme täällä Suomessa jäämässä jälkeen muista maista niin tehokkaassa puunkasvatuksessa kuin uusimmissa puunkäytön sovelluksissakin.

    Uusimmassa Metsälehti 80-vuotta -Makasiinissa on muuten hyvä juttu siitä, miten koivua on kasvatettu entisessä peltomaassa.

    Puun takaa

    Eniten minua ihmetyttää tuo todella pieni, eli 30 motin hehtaarikertymä 15-vuotiaasta metsästä..
    Vuosien varrella on ollut monentasoisia energiakohteita, mutta kertymät ovat olleet 50-90 motin välillä hehtaarilta.
    Esim. 13-vuotiaasta koivikosta tuli viisikymmentä mottia, 17-vuotiaasta kuusikosta kuusikymmentä, ja 22- vuotiaasta männiköstä yhdeksänkymmentä mottia hehtaarilta.

    Puun takaa

    Metsänhoitoyhdistyksiä on kieltämättä monentasoisia. Osa niistä on jo osannut ennakoida tulevaa järkevillä fuusioilla ja hyvinkin markkinaehtoisella toiminnalla.
    Ainakin meilläpäin yhdistys on hoitanut jo pitkään satojen tuhansien mottien energia- ym. puiden sopimuskorjuut vuosittain. Siinä sivussa on aina mennyt muutama miljoona puuntaintakin maahan muita hoitotöitä tietenkään unohtamatta.

    Puun takaa

    Metsänhoitoyhdistyksistä saattaa Ruotsin tapaan tulla metsäyhtiöiden puunhankkijoita ja niiden metsänhoitopalvelujen tuottajia. Pörssi- ym. suuret yhtiöt pyrkivät virtaviivaistamaan toimintojaan ja toimimaan mahdollisimman pienellä omalla organisaatiolla. Tästähän on esimerkkejä vaikkapa suurilla rakennusliikkeillä.
    Aika näyttää miten meillä kehitys metsäpuolella menee.

    Puun takaa

    Olen nyös Gla:n ja suorittavan linjoilla.
    Raivaussaha on paljon järkevämpi laite ohuelle puulle kuin moto.
    Olen tämän omakohtaisesti nähnyt ja kokenut vajaan kymmenen vuoden aikana myydessäni liki kolme tuhatta mottia energiapuuta n. kymmeneltä erilaiselta kohteelta.
    Energiapuun voimakas leimikkokohtainen hintaporrastus pitää kyllä jalat maassa näissä asioissa.
    Pieniläpimittainen energiapuu on huono puunmyyjälle, urakoitsijalle ja lämmöntuottajalle.

    Puun takaa

    Puun oksaisuus ja muukin laatu johtuu enemmänkin perintötekijöistä kuin ympäristötekijöistä.
    Tämän voi jokainen todeta käymällä esim. energiapuu- tai ensiharvennusta odottavassa männiköstä tai koivikosta.
    Samoissa kasvuolosuhteissa on vierekkäin täysiä räkäpuita ja laadultaan jopa huippuyksilöitä.
    Eikös se vähän samaa ole meillä ihmisilläkin?

Esillä 10 vastausta, 2,471 - 2,480 (kaikkiaan 3,385)