Käyttäjän Rukopiikki kirjoittamat vastaukset
-
Tasaisella pohjanmaalla nuo myllyt ei kauas näy mutta annas olla kun niitä tehdään Lapissa vaaran rintaukseen niin ne tulee maisemaan laajalle alueelle.
Rukopiikki 12.8.2023, 12:38Taitaa tulla paljon synkempi lama mitä on ennustelleet.
Rukopiikki 12.8.2023, 12:35Venäjän suunnalla on vanhastaan totuttu, että Suomen suunnalta ei sovittuja rajoja kunnioiteta. Näin jo vuodesta 1323.
Rukopiikki 12.8.2023, 11:39Vietnamin kanssa on myös isoja kiistoja merialueista. Oma veikkaus on että Kiina hyökkää jossain vaiheessa Vietnamiin. Maiden välit on huonot.
Rukopiikki 12.8.2023, 11:31Oho! Nyt Ylekin jo julkaisi uutisen jossa kerrotaan kuinka laajasti ukrainalaiset miehet välttelevät asepalvelusta.
Rukopiikki 12.8.2023, 10:48Olisi iso ongelma, Kiinassa on 56 vähemmistökansaa ja niiden alueet kattavat yli puolet Kiinan alueesta. Kiina on huolissaan siitä että se voi hajota siinä samalla tai sen seurauksena syntyy kansallismielisyyttä ja levottomuutta.
Rukopiikki 12.8.2023, 10:29Joko se ois Suomen aika saaha EU:sta vähän kriisiapua, ilmaista rahaa.
Rukopiikki 12.8.2023, 10:17Jos vety joskus on hyvä bisnes niin Kiina ja Venäjä tekevät sitä kyllä myyntiin vaikka kivihiilisähköllä. Siinä ei Suomi tai muut länsimaat voi kilpailla.
Rukopiikki 12.8.2023, 10:05Asettaahan Valtio Metsähallituksellekin tulostavoitteen. Mikähän sen merkitys Lapissa hintoihin. Sitä voi miettiä.
Rukopiikki 12.8.2023, 08:21Natossakin on hyvät ja huonot puolensa. Suomi olisi pärjännyt hyvin ilman natoakin. Suomi on varautunut hyvin. Ja Suomella on otollinen maantiede puolustaa vesistöineen ja soineen. Erittäin vaikea olisi venäjän panssareiden tänne tulla. Eiköhän se Trumppi taas vähän laimenna suomalaisten natointoilua.