Käyttäjän Rukopiikki kirjoittamat vastaukset
-
Kyllä maailman sotiin rahaa mahtuu. Aina sieltä löytyy se hyökkäyksen kohteeksi joutunut jota voi alkaa tukea. Saattaa vain valtion kassa olla hyvin äkkiä tyhjä ja aseet loppu. Esim kurdeja voitaisiin aseellisesti ja taloudellisesti auttaa Turkin laittomia hyökkäyksiä kohtaan.
Suomessa vain aloitettiin valtaisa kansan pelottelukampanja jotta herrat saisivat tukea jo sovitulle natoprojektilleen. Eihän suomi Venäjää pelännyt Tsetsenian sodan aikanakaan eikä edes vuonna 2008.
Rukopiikki 9.1.2023, 14:20Millä oikeudella nämä meidän herrat jakelee Suomen rahaa ja aseita Ukrainaan. Mihin lakiin tämä perustuu? Onko perustuslainkaan mukaista?
Eihän Suomi ole ennenkään Neuvostoliiton alueen sotiin osallistunut, niin mistä tämä into nyt? Ei tsetseenejäkään tuettu Tsetsenian sodassa. Rahoittakoon USA itse provosoimansa sodan. Siellähän sitä rahaa ja tavaraa on enemmän kuin missään.
Rukopiikki 9.1.2023, 13:07Taisi olla tuona talvena pohjoisessa vähän joka metsässä lumituhoja. En ole viitsinyt laittaa kuvia jatkuvan kasvatuksen metsistä kun palstalla ei ole vielä ollut niin tylsää että olisi tarvinnut muuraispesää kepillä sorkkia.
Rukopiikki 9.1.2023, 12:22Ihan hyviä vuosikasvujahan tuossa ylen kohteella on ollut. Kymmeniä senttejä oksavälit. Te ootte siellä etelässä vain niin vaativia kun ootte tottunu niin hyvin kasvaviin metsiin. Täällä kasvatellaan innolla paljon huonompiakin. Tuossakin on muutaman kymmenen vuoden päästä jo komea metsä kun vähän tuuhettuu.
Rukopiikki 9.1.2023, 12:18Putin teki vain sellaisen päätöksen joita suurten maiden johtajat valitettavasti tekevät ajatellessaan oman maansa ja kansalaistensa etua. Kuka teki USA:ssa päätöksen hyökätä Afganistaniin. Taleban voi maassa tänään paremmin kuin koskaan.
Rukopiikki 8.1.2023, 22:02Sitähän voisi tehdä vaikka samalla paikalla kasvatettujen eri perimän taimien syöttökokeita eläintarhoissa oleville hirville. Että miten maistuu.
Rukopiikki 8.1.2023, 21:36Niin usein ne siemenviljelmät sijaitsee kaukana ja harvoissa paikoissa. Taustapölytyksen perimä on siis usein kaukana.
Jalostuksessa on huomioitu runkomuotoa, ja oksankulmaa jne, mutta epäilempä ettei esim. alttiutta sienitaudeille ole pystytty ottamaan huomioon. Eroja puuyksilöiden välillä voi olla. Samoin voi olla eroja siinä mille puu öttiäisten mielestä maistuu. Saattaahan metsokin syödä yhden männyn latvan neulasia usein, kun taas viereinen samanlainen mänty jää täysin koskematta. Siitä on ehkä vain kerran maistettu että ei niin hyvänmakuinen.
Rukopiikki 8.1.2023, 17:06Täälläkin ryssitellään venäjän joukkoja vaikka kyseessä on hyvin sekalainen seurakunta eri kansoja. Venäjän alueella puhutaan 117 eri kieltä. Enemmän ukrainalainen on venäläinen kuin vaikkapa buddhalainen tuvaani.
Monet huutavat allah hu akbaria ja juutalaisen presidentin joukkoja vastaan taisteleminen ei ainakaan heikennä taistelumoraalia.
Rukopiikki 8.1.2023, 16:47Zelesky ja iso osa Ukrainan hallintoa kuuluu Jumalan valittuun kansaan. Putin ortodoksi ja Soigu on tuvaani eli ilmeisesti buddhalainen. Ristinmerkkejä hän ei kirkossa ainakaan tehnyt.
Voihan se olla että seuraavaksi ukrainalaiset löytävät räjähtävän keskoskaapin. Uutista räjähtävästä lelustahan on kierrätetty koko syksy vähän väliä.
Rukopiikki 8.1.2023, 14:27Voipi se olla että metsikön sama perimä on syynä lapin tervasroso-ongelmiinkin. Siksi luontainen uudistus on varmempi.
Mielestäni jatkuvan kasvatuksen suhteen ogelmat johtuvat usein siitä että siihen pyritään siirtymään liian nopeasti. Tehtiin jk hakkuu 30-luvulla harsittuun metsään. Jäi kaikenkokoisia puita. Ei tuulenkaatoja eikä ötököitä. Lämpösumma alue siellä jotain yli 1000.