Käyttäjän Rukopiikki kirjoittamat vastaukset
-
Noita citymaastureita on ylläs ja levi täynnänsä kun etelän immeiset tulee. Pohjoisen ihminen kulkee usein kauppamatkansa vanhalla corollalla tai muulla semmosella halvalla luottopelillä. Hyvin pääsee. Moni ei osaa vajaiden ajotaitojensa takia mitata edes etu/takavetoisen etenemiskykyjä ulos. Nuo citymaasturit varmaan suosittuja kun näyttävät vähän komeemmilta ja korkemmilta. Vähän sitä staattusta vai mitä se on. Oikeita maastureita näkee kuitenkin harvoin liikenteessä. Niitähän ei edes kovin montaa mallia ole markkinoilla jos tosi maastopeleistä puhutaan.
Rukopiikki 26.10.2022, 21:33Eikait Suomen teillä pian ilman traktoria pääsekään. Rahat menee etelän maiden kotiremontteihin, Neuvostoliiton sisällissotaan ja Afrikan sotapäälliköiden mersuihin.
Rukopiikki 26.10.2022, 21:15Rauha. Laihakin sopu on parempi kuin lihava riita.
Rukopiikki 26.10.2022, 17:19Kyllä on kurja homma jos tänä päivänä koneella raivaussahan töihin joutuu. Sen verran on jo kovat konekustannukset, oli kone millainen tahansa.
Rukopiikki 26.10.2022, 12:23Mielestäni selkeimmin vähentynyt lintu on kuukkeli. Sen vähentymisen huomaa kun se on sillä lailla näkyvä lintu. Kuukkeli oli ennen jokametsän laji täällä pohjoisessa. Pohjois-Pohjanmaallakin se oli ennen päivittäinen näky kun metsissä liikkui.
Rukopiikki 25.10.2022, 16:03Mikähän vouhotus lienee olisi nyt menossa jos eivät olisi tätä hiilihöpötystä hoksanneet. Joku muu yhtä hullu kouhotus aivan varmasti.
Rukopiikki 25.10.2022, 16:00Olisi rauhan neuvottelujen aika. Lujassa näkyy olevan ukrainallekin nuo alueiden valtaukset. Nyt olisi viimeiset hetket ennen kuin venäjä saa lisäjoukot rintamalle. Voitti sodan kumpi puoli tahansa niin siitä tulisi ns. Pyrrhoksen voitto. Olisi viisainta polttaa rauhan piippua. Ei ukrainallakaan ole varaa enää parhaita ikäluokkia tappaa rintamalla. Maa tarvitsee tekijöitä tulevaisuudessa.
Rukopiikki 25.10.2022, 15:55On päivän selvää että metsien kasvu on taantumaan päin kun ei ole enää harsimalla hakattuja ja ikivanhoja metsiä uudistettavaksi. Harsimalla hakattujen metsien kasvu oli surkean vähäistä, samoin ikivanhojen metsien. Kun näitä menneinä vuosikymmeninä hakattiin aukoksi ja laitettiin kasvuun niin totta kai metsien kasvu lisääntyi kun tuottamaton maa laitettiin kasvuun. Nyt sen sijaan hakataan sellaisia metsiä aukoksi jotka kasvavat vielä hyvin vaikka parhaan kasvun vaihe on ohikin. Aukossa kasvu on nolla ja se lisääntyy siitä vähitellen. On mielestäni siis päivänselvää että kasvu on kääntynyt laskuun. Aluksi se nousi ja nyt se laskee ja hakee sen paikkansa mikä se nykyisen metsänhoidon mukaisesti on.
Rukopiikki 24.10.2022, 18:29Sanovat että monet suomessa elävät linnut kuten vaikkapa kuikka tai metsäkanalinnut näyttivät samalta jo 60 miljoonaa vuotta sitten. Ihmisen jonkinlainen oma kehitys lajina lienee alkanut Afrikassa 300 000 vuotta sitten.
Rukopiikki 24.10.2022, 18:14Pohjoisessa metsät näyttää suojelualueiden ulkopuolla hyvin nuorilta. Ja hyvin nuorina niitä myös aukoksi hakataan. Järeä tukki on talousmetsissä harvinaista jo.
Tervanpolton pohjoisraja kulki jossain Pohjois-Pohjanmaan ja Lapin rajoilla. Pudasjärvi oli vielä kova tervapitäjä mutta Ranua ei enää.