Käyttäjän Rukopiikki kirjoittamat vastaukset
-
Ei minulle tulisi mieleenkään syyttää niitä ukrainalaisia jotka talvisodassa hyökkäsivät Suomeen. Samalla tavalla en nyt syytä tavallista venäläistä tästä Putinin sodasta.
Rukopiikki 21.8.2022, 11:48Niin helppohan se on täällä sanoa. Miettii itsensä tavallisen venäläisen asemaan että mitä voi tehdä. Ei paljon mitään. Eikä meistä kai kukaan halua sisällissotaa naapurimaahan joka on ydinasevaltio. Pakotteissa ei ole silloin järkeä jos niistä kärsii itsekin paljon. Vaarana että kärsii jopa enemmän kuin niiden kohde. Maailma on täynnä sotia ja tämä on vain yksi niistä.
Harva suomalainen sotilas sota-aikanakaan vihasi venäläisiä. Heti kun rauha solmittiin mentiin yhdessä tupakalle rupattelemaan mukavia. Siihen aikaan ihmiset eivät kuvitelleet liikoja vaan herra oli herra ja tavalliset ihmiset tekivät mitä määrättiin. Se oli niiden isojen herrojen sotaa jossa sotilaat olivat vain syyttömiä pelinappuloita. Ei kukaan tavallista sotilasta syyttänyt Suomeen hyökkäämisestä. Suomalaisten ja venäläisten veteraanien kohtaamisissakin on ollu hyvin kaverillinen ilmapiiri. Molemmat sotilaat olivat aikansa uhreja ja pakotettuja sotaan kun olisivat vain halunneet elää rauhassa.
Rukopiikki 21.8.2022, 10:28Silloin jos itse asettaa toiselle osapuolelle pakotteita ei minun mielestä kannata puhua mitään luottamuksen pettämisestä. Venäjä kävisi meidän kanssa kauppaa kuten ennenkin ilman häiriöitä ellemme olisi pakotteita asettaneet. Venäjä on pitänyt Suomen kanssa tekemät sopimukset aina erittäin hyvin. Nämä pakotteet ovat tosi tyhmä asia. Näistä hyötyy suurin osa maailman väestöstä mm. Kiina saamalla halpaa energiaa Venäjältä, mutta Suomi ja Eurooppa kärsii eniten. USA hyötyy myös kun Euroopan talous kärsii.
Rukopiikki 18.8.2022, 14:30Jos jatkuvan metsiä ei voi lannoittaa niin silloin kaikki kannattavuusvertailut kannattaa unohtaa. Jaksollisessakaan ei kannata tehdä minkäänlaista rätinkiä jos lannoitukset laiminlyö. Tuotto jää niin paljon suurimmasta mahdollisesta.
Rukopiikki 18.8.2022, 13:39Uusissa listauksissa Etelä-Sudan on korruptoitunein maa. Monet hyvin korruptoituneet maat on ”demokratioita”. Venäjä on hieman korruptoituneempi kuin Ukraina, mutta ero on hyvin pieni.
Rukopiikki 18.8.2022, 13:07Ukraina on monin tavoin hyvin epäonnistunut maa ja sen hallinto on korruptoitunutta ja epäonnistunutta. Sota ei asiaa miksikään muuta vaikka hyvin monet nyt sodan takia asialta silmänsä ummistavat. Se on kumma että joidenkin mielestä aina pitäisi vieraiden maiden asioista puhuttaessa olla jonkun puolella tai pelata jonkun pussiin. Voi asioita tarkastella puolueettomastikin ja tuoda aina molemmilta puolilta negatiivisia asioita esiin. Maatalous on ukrainassa iso bisnes ja tilat valtavan suuria ja niillä paljon työntekijöitä. Kyllä siellä osalla oligargeista on pistää kansalta ryöstettyä rahaa kovastikin uusiin maatalouskoneisiin.
Rukopiikki 18.8.2022, 12:34Ukraina on Euroopan köyhimpiä maita, josta korkeakoulutetutkin tulevat marjapellolle Suomeen. Ukrainan presidenttiinhän oltiin jo kovasti tyytymättömiä ja hallintoon yleensäkin sen kyvyttömyydessä karsia korruptiota. Presidentin veroparatiisikytköksistäkin on ollut ennen sotaa jo puhetta.
Rukopiikki 18.8.2022, 11:25Ukrainalle oli Neuvostoliiton hajoamisen jälkeen erittäin hyvin ovet auki. Teollisuutta ja luonnonvaroiltaan rikas maa. Mutta oligarkit veivät kaiken ja maasta tuli yksi maailman korruptoituneimmista maista. Ukrainalaiset voivat syyttää itseään kun eivät kyenneet maataan kehittämään ja korruptiota kitkemään. Olisivat olleet halutessaan EU:ssa jo kauan mikäli olisivat kyenneet asiat hoitamaan. Maa on rutiköyhä ja keskipalkka vain puolet siitä mitä Venäjällä. Rikolliset ja epärehellinen korruption kulttuuri kukoistaa maassa ja siksi se ei kehity.
Rukopiikki 18.8.2022, 10:51Tuskin tavallisen ukrainalaisen henki painaa sen enempää Washingtonissa kuin Moskovassakaan. Suurvalloilla on aina vain omat tavoitteensa.
Rukopiikki 18.8.2022, 10:30Kummallinen sota kun kukaan ei tunnu pyrkivän rauhaan vaan ihannoidaan vain tappamista. Amerikkahan on kohtuu avoimesti myöntänyt, että sen tavoite tässä sodassa on Venäjän heikentäminen. Heille on hyvä että sota kestää mahdollisimman pitkään ja siksi eivät pyri edistämään rauhaa. Monille vanhoille amerikan kenraaleille on varmasti myös mieluista katsottavaa kun entiset Neuvostoliiton slaavikansat sotivat keskenään.