Käyttäjän Rukopiikki kirjoittamat vastaukset
-
Mikähän vouhotus lienee olisi nyt menossa jos eivät olisi tätä hiilihöpötystä hoksanneet. Joku muu yhtä hullu kouhotus aivan varmasti.
Rukopiikki 25.10.2022, 16:00Olisi rauhan neuvottelujen aika. Lujassa näkyy olevan ukrainallekin nuo alueiden valtaukset. Nyt olisi viimeiset hetket ennen kuin venäjä saa lisäjoukot rintamalle. Voitti sodan kumpi puoli tahansa niin siitä tulisi ns. Pyrrhoksen voitto. Olisi viisainta polttaa rauhan piippua. Ei ukrainallakaan ole varaa enää parhaita ikäluokkia tappaa rintamalla. Maa tarvitsee tekijöitä tulevaisuudessa.
Rukopiikki 25.10.2022, 15:55On päivän selvää että metsien kasvu on taantumaan päin kun ei ole enää harsimalla hakattuja ja ikivanhoja metsiä uudistettavaksi. Harsimalla hakattujen metsien kasvu oli surkean vähäistä, samoin ikivanhojen metsien. Kun näitä menneinä vuosikymmeninä hakattiin aukoksi ja laitettiin kasvuun niin totta kai metsien kasvu lisääntyi kun tuottamaton maa laitettiin kasvuun. Nyt sen sijaan hakataan sellaisia metsiä aukoksi jotka kasvavat vielä hyvin vaikka parhaan kasvun vaihe on ohikin. Aukossa kasvu on nolla ja se lisääntyy siitä vähitellen. On mielestäni siis päivänselvää että kasvu on kääntynyt laskuun. Aluksi se nousi ja nyt se laskee ja hakee sen paikkansa mikä se nykyisen metsänhoidon mukaisesti on.
Rukopiikki 24.10.2022, 18:29Sanovat että monet suomessa elävät linnut kuten vaikkapa kuikka tai metsäkanalinnut näyttivät samalta jo 60 miljoonaa vuotta sitten. Ihmisen jonkinlainen oma kehitys lajina lienee alkanut Afrikassa 300 000 vuotta sitten.
Rukopiikki 24.10.2022, 18:14Pohjoisessa metsät näyttää suojelualueiden ulkopuolla hyvin nuorilta. Ja hyvin nuorina niitä myös aukoksi hakataan. Järeä tukki on talousmetsissä harvinaista jo.
Tervanpolton pohjoisraja kulki jossain Pohjois-Pohjanmaan ja Lapin rajoilla. Pudasjärvi oli vielä kova tervapitäjä mutta Ranua ei enää.
Rukopiikki 24.10.2022, 17:05Suomen lehdistön linja näyttää olevan että kerrotaan vain Ukrainan onnistumisista ja kaikista epäonnistumisista ja tappioista vaietaan syvästi. Lehdistön tehtävä olisi antaa mahdollisimman realistinen kuva tilanteesta. Venäläiset ovat nyt jo viikon ajan kertoneet erittäin kovista taisteluista Khersonin alueella. Meidän lehdistö puhuu operatiivisesta hiljaisuudesta. Ilmeistä on että meidän lehdistön hiljaisuus loppuu vasta sitten kun ukrainan hyökkäys alkaa paremmin menestyä. Venäläisten mukaan Ukraina on kokenut päivittäin suuria kalusto ja miehistötappioita. Siinä lienee totta ainakin osa.
Rukopiikki 21.10.2022, 12:22Miten ihmeessä ryhmän tai joukkueen teltasta viedään kamina ja minne se siellä piilotetaan. Luulisi että sitä lähdetään porukalla etsii. Telttapatjoja ym varusteita kyllä alkaa vapautua hyvin äkkiä kun miehet rintamalle pääsee.
Rukopiikki 21.10.2022, 12:19Venäjä syyttää Ukrainaa siitä että Ukraina yrittää tuhota sitä voimalaitosta ja Ukraina syyttää Venäjää että Venäjä aikoo tuhota sen. Tämähän alkaa muistuttaa jo avioeroriitaa.
Rukopiikki 21.10.2022, 12:08Visenttejä on todennäköisesti ollut Suomessa. Laji katosi ilmaston kylmetessä ja metsästyspaineen kasvaessa. Venäjällä lajia on ilmeisesti yritetty palautusistuttaa mm. Kannaksella.
Valkohäntäpeuralla ei sen sijaan ole mielestäni mitään asiaa Suomen luontoon. Kaikki pois.
Rukopiikki 20.10.2022, 19:33Oli näilläkin seuduilla metsät paljolti harsittuja mutta yleensä taloilla oli säästömetsiä joita ei ollut hakattu ollenkaan. Ne oli pahan päivän varalle. Ja sitten oli katsottuna pirttipuut ym rakennuspuut valmiiksi jos tarve tulee ja niitä ei hakattu. Yhdetkin hirsipuut on ollu pystyssä valmiiksi katsottuna jo sata vuotta. Metsää jos harsimalla hakkaa niin kyllähän siinä pitää tukkipuitakin pystyssä olla lihomassa. Ei niitä kovin vähäksi parane hakata.