Käyttäjän Rukopiikki kirjoittamat vastaukset
-
No jokainen ostakoon mitä haluaa. Havainnollistin vain että kun turhempiakin leluja laitetaan metsiin kymmenillä tuhansilla, niin jotenkin oudolta siinä kuviossa näyttää muutaman satasen säästö sahassa.
Rukopiikki 3.3.2021, 14:44Miksikäs maatilalla ei voisi sahailla kunnon sahalla? Ja mitä fantasiaa siinä on? Säästö siinä on kuitenkin vain muutama satanen, mikä ei ole nykypäivänä raha eikä mikään. Sitten ostetaan mettäharrasteisiin kymmpitonnilla mönkijää sun muuta ja guttaperkkasaha siihen tarakalle. Ei aukene.
Rukopiikki 3.3.2021, 14:17Koskaan en ole ymmärtänyt tätä harrastesahojen ostoa muutaman satasen säästön takia. 699 euroa taisi olla hankkijan tarjous 2253 mallista. Muuta jonssia ei mielestäni kannata kenenkään ostaa.
Rukopiikki 3.3.2021, 13:17Mikä perusmallin saha? Eikös se ole 2253 joka on ns. ammattimalli. Ei tuo minusta erityisen halpa ole.
Rukopiikki 2.3.2021, 16:42Eihän traktorilla tee talvella muutenkaan ilman ketjuja mitään. Kun maa alkaa olla kuurassa on aika laittaa ketjut talveksi.
Rukopiikki 2.3.2021, 16:30Niin eihän maailmassa olisi rikkaita jos kaikki olisivat yhtä fiksuja. Mutta tosiaan metsätalous sinällään ei ole vielä yleensä tappiollista. Hankintahakkuu voi sitä koneilla olla niin, että menee pahastikin miinukselle pikavoiton sattuessa. Kirveellä ja pokallahan voi harrastaa ja on melkeen yhtä kannattatonta kuin sillä uudella huskilla mutta kunto kasvaa enemmän joten voi olla siten jopa kannattavampaa.
Rukopiikki 2.3.2021, 16:13Tuo konetaksa menee aikalailla niin kuin tuolla todettiin. Teon hankintalisä juuri ehkä jonkinlaisessa metsässä kattaa mutta ajo menee kokonaan talkoille. Se on mukavaa tämä metsäala että niin moni on innokas ”harrastamaan” ja tekemään ihan kovaa työtä talkoilla isojen pörssiyhtiöiden eteen. Erikoista harrastamista mielestäni sellainen on.
Rukopiikki 2.3.2021, 16:10Sehän nyt riippuu ihan täysin traktorista. On tuolla vanhalla pikkutraktorillakin joka pihassa ehkä kymmenen tuhatta kuutiota ajettu muiden töiden lisäksi eikä oo käyny kun joskus pistäytyy metässä.
Rukopiikki 1.3.2021, 12:43Sijoitetun pääoman tuotto on ainoa mikä merkitsee. Metsä on jo niin kallista, että sitä ei juurikaan enää saa. Kun puuhinta nousee, metsän arvo nousee nopeammin, kun puun hinta laskee niin metsän arvo nousee hieman hitaammin. Eikä metsä ole enää mitenkään varma sijoituskohde. Kaikenlaisia rajoitteita uhkaa ja ötökätkin vaanivat. Ja putini vahvistaa armeijaansa. Metsätilaa ei voi ottaa evakkoon.
Rukopiikki 27.2.2021, 15:25On toki niin että hankintapuu on halvempaa. Hankintapuut vaan tuppaa olemaan pieniä nökkösiä siellä täällä ja jossain missä lie. Ja niihin liittyy epävarmuustekijöitä. Ostetun pystyvarannon kanssa voi suunnitella tarpeen mukaan hakkuita.