Käyttäjän Scientist kirjoittamat vastaukset
-
Turpeen käytön sanelee aika pitkälle päästökauppamaksujen taso, joka lienee nykyisin 30 eur tasoa. Jos veron korotus oli 2,7 euroa, sen merkitys on melkoisen pieni verrattuna päästökauppaan.
Tämän lähteen mukaan Islannin päästöt/henki ovat kyllä 11,8 tn/henkilö, eli Suomea suuremmat. Ja ovat lisääntyneet vielä viime vuosina. Islantilaisilla on palkon autoja ja lentävät paljon. Mutta eihän Islannin päästöillä tietenkään ole paljoa merkitystä, koska ovat vain 0,01% maailman päästöistä.
https://www.worldometers.info/co2-emissions/iceland-co2-emissions/
Haba, keksisitkö välillä jonkun muun aiheen ?
Päästöt eivät suinkaan ole meillä Euroopan suurimmat, esimerkiksi Saksan päästöt noin 10-kertaiset, kuten väkilukukin. Mutta meillä hiilinielu sitoo noin 30-50% päästöistä. Ei ilmasto välitä siitä kuinka monet ko alueelta päästön tuottavat, vain päästömäärä ratkaisee. . Jos lasketaan henkeä kohti niin olettaisin, että Islannissa ovat suurimmat päästöt/henkiä, eikä hiilidioksidia sitovaa hiilinielua juuri Ollenkaan.
Kun reaalimaailma ja finanssimaailma etääntyvät liian kauaksi toisistaan tapahtuu jonkinlainen romahdus. Viimeksi näin kävi kun USA:ssa Lehman Brothers investointipankki ja eräät muut pankit ajautuivat konkurssiin maksamattomien asuntolainojen vuoksi. Tästä tuli maailman laajuinen lama/taantuma. Näin voi käydä nytkin ajan mittaan. Aluksi tämä elvytys raha menee varmaan osakekursseihin ja kiinteistöihin jos muuta kohdetta ei löydy. Sitten tullee parhaassa tapauksessa hitaan kasvun vaihe, kuten 2010-luvun alussa. Jos keskuspankin rahan painamilella (velkakirjojen osto) asiat olisi aina hoidettavissa, olisi ikiliikkuja keksitty. Esimerkiksi Zimbabwessa painettiin ain vaan lisää katteetonta rahaa, niin että lopulta sitä piti olla muovikassillinen ostoksia varten. Lopulta ei auttanut muu kuin ottaa Amerikan dollari maan valuutaksi, Lukuisia muita esimerkkejä löytyy maailmasta.
Viime syksynä näin hömötiaisia enemmän kuin pitkään aikaan, joskus aika yllättävissäkin paikoissa. Ilmeisesti jonkinlainen vaellus idästä on ollut meneillään. Myös nämä vaellukset vaikuttavat kantaan merkittävästi. Jokunen vuosi sitten oli valkoselkätikan vaellus idästä. Lisäsi meillä pesivää kantaa koska ei ylitä meriä.
Investointien kohdalla kansainväliset yritykset arvioivat tulevaisuuden näkymiä Suomessa. Väestö on hyvin koulutettua ja maan olot vakaat. Mutta jos täällä ehdotellaan, että pitäisi maksaa 8 tunnin palkka 6 tunnin työstä tämä ei varmasti houkuttele tulemaan tänne. Varsinkin kun maa on hieman syrjässä.
Tietääkseni poistoilmalämpöpumppuja ei ollut 1970-luvulla, tulivat vasta myöhemmin kuin muutkin lämpöpumput. Ilmalämmmityksiä, esim Valmet Kotilämpö yms, tuli 1980-luvun vaihteessa.
Peliala työllistää noin 3000, ei enempää. Supercel on kiinalaisessa omistuksessa, joten voitot menevät pääosin sinne. Toki henkilöstö maksaa veronsa Suomeen. Rovio on pörssiyhtiö, osakkeenomistajat paljolti ulkomaisia, jonne myös osingot menevät.
Jaahas, mitenkä niin tuottamaton. Metsätalous on kuitenkin Suomessa paljon työllistävä (70000 koko klusteri) sektori. Tuet melko pieniä peliteollisuus tuöllistää 3000. Miten Kärnä tähän liittyy ???
Ei minusta, jos kuluttajaa johdetaan harhaan. Kyllä jos mitään ei saa omaisuudelleen tehdä, yhteiskunnan tulisi korvata tämä .
No pienemille sahoille ehkä kelpaa tukkipuu, Suomessa harva edellyttää sahatavaralta sertifiointia.