Käyttäjän Scientist kirjoittamat vastaukset
-
Pyökki vaatii vuoden keskilämpötilan taso +8 C. Ehkä etelärannikolla on jo se ainakin lämpiminä vuosina. Norjassa on luontainen pyökkikanta Bergenin seudulla asti.
Pohjois-Ruotsiin sikälaiset metsäyhtiöt ovat istuttaneet paljon kontortamäntyä. Menestyy hyvin pohjoisessakin ja kasvaa aluksi nopeasti. Ei kuitenkaan tukkipuuna yhtä hyvä kuin suomalainen mänty. Lisäksi riski vuoristonilurista ? (mountain pine beetle), jota meillä ei ole.
Kuka vaatii, että pitää hakata puuttomaksi ? Eihän metsälain mukaan metsää tarvi hakata ollenkaan, jos ei halua. Ei kai kukaan pakolla tule hakkaamaan toisen metsää.
Asunto isossa kaupungissa on varmasti kallis, mutta se on samalla myös sijoitus, jota jopa valtio on tukenut korkovähennyksin. Oman asunnon myyntivoitosta ei tarvitse maksaa veroa Suomessa toisin kuin Ruotsissa.
Valtio maksaa kolmasosan Suomen vuokrista vuokratuen muodossa. Tämä osin selittää suurten kaupunkien korkeat työttömyysluvut.
Pyyt todella kaipaavat sekametsiä ja puronnotkoja yms leppineen. Teeret hyötyvät koivikoista jne. Metso on ehkä vaativin, kaipaa isoja hakomismäntyjä talvella ja haavan lehtiä syksyllä.
Hömö- ja töytötiainen ovat vähentyneet, mutta eivät kyllä mitään harvinaisuuksia vielä. Sen ympäristöä voidaan parentaa esim leppä ja koivupökkelöitä jättämällä. Mutta ilmastonmuutos vaikuttaa myös ja hömötiaisen etelän serkku viitatiainen tullee yleistymään myös Suomessa.
Kaikenlaisia veroja on suunniteltu aikanaan. Esim noin 10 vuotta sitten suunniteltiin sähkölämmitysveroa. Olipa jopa ympäristöministeriön työryhmä sitä varten. Nyt se on ilmesesti haudattu kun talven lisähköä ei enää tarvitse välttämättä tuottaa hiililauhteella ja vesivoimaa on saatavissa ulkomailta. Myös joskus on ollut käytössä asumistulovero, jos on asunut omassa asunnossa. Samoin joskus kuorma-autoilijoilla on ollut vetokoukkuvero jne jne.
Ihan OK valtion metsien jonkin verran laajempi suojelu.
Nyt on kuitenkin niin, että jopa erittäin uhanalaisia lajeja kuten hömötiainen, pyy yms löytyy lähes joka metsästä. Hömötiainen on toki vähentynyt paljon, mutta kanta-arvio on noin 400000. Nyt tänä syksynä olen nähnyt niitä enemmän kun vuosiin, lienee jonkinlainen vaellus tullut Venäjältä. Samoin pyy pesii tässä aivan lähistöllä melko äsken hakatussa metsässä.
Syvällinen ajattelija Haba on taas kommentoinut. Asiahan on juuri kuten Maalaisseppo sanoo. Jos valtion metsien hakkuita kovasti vähennetään, voi kuitenkin joitakin Itä- ja Pohjois-Suomen sahoja haitata tukkipula.
Kyllä minulla näytti turvemaalla melko hyvin onnistuvan. Ensin tietysti runsaasti koivua ja vähitellen alle kuusta. Nyt ensiharvennus 2-3 vuoden päästä. Toki istuttamalla olisi päässyt nopeammin kuusen kasvuun.
Vapo sai kuitenkin ilmeisesti melko hyvän hinnan lämpölaitoksistaan ? 670 miljoona.
http://www.vapo.fi/blog/2020/11/02/vapo-myy-nevelin-osakkeet-ardianille/
Huomasin, että Vapo oli myynyt tytäryhtiönsä Nevelin (40 kaukolämpölaitosta Suomessa) ranskalaiselle sijoitusyhtiölle. Olikohan omistajaohjausministeri Tuppurainen hereillä ollenkaan ? Myynti johtunee mm. turpeen käytön heikkenemistä näkymistä. Tästä eiole paljoa keskusteltu julkisuudessa.
Kovasti muutenkin Suomen valtion omaisuutta siirtynyt ulkomaiseen hallintaan, esimerkiksi Ylen lähetystekniikka (Digita, omistaja USAssa) ja VR:n kiskohitsaamot (Vossloh, saksalainen firma).