Käyttäjän suorittava porras kirjoittamat vastaukset

Esillä 10 vastausta, 7,391 - 7,400 (kaikkiaan 9,165)
  • suorittava porras suorittava porras

    Kyllähän tuo peli selkiytyy entisestä huomattavasti . Kantokäsittelyn
    pakollisuus näkyy jo alentuneina kantohintoina .
    Ilmassa on ollut tosin myös mielipiteitä usean eri toimijan taholta , joissa on ennustettu kantokäsittelyn loppumista kokonaan . Aika näyttää kuinka käy . Yrittäjät kuitenkin vaativat työstä kulut kattavan korvauksen . Ei enempää eikä vähempää . Pakon varjolla aiheutunutta kustannusvaikutusta ei voi kaataa yksi yrittäjien kannettavaksi .

    suorittava porras suorittava porras

    Eilen siirrettiin ampumakorokkeita parempiin paikkoihin ja raivaussahaakin tuli vingutettua parin tankin verran ampumalinjojen raivuussa . Yhtään hirvikärpästä en reissulla tavannut . Tulevana viikonloppuna samat askareet jatkuvat .
    Jahti alkaa parin viikon kuluttua , kun keli on viilentynyt ja hirvien kiima-aika on ohi .
    Merkit viittaavat siihen , että valtakunnan tasolla ,pohjoisinta Suomea lukuunottamatta , ollaan siirtämässä hirvijahdin aloitusta lokakuun puolivälin tietämiin .

    suorittava porras suorittava porras

    http://www.karjalainen.fi/uutiset/uutis-alueet/kotimaa/item/81873-tutkimus-huonosta-johtamisesta-puhutaan-liian-vahan

    Huono johtaminen nousee harvoin otsikoihin tiedotusvälineissä. Johtajista tehdään yleensä yltiöpositiivisia henkilöjuttuja, joiden kohteet kuvataan hyvinä ja pätevinä ammattilaisina, jopa sankareina. Julkisuuteen välittyvä kuva ei kuitenkaan vastaa aina todellisuutta.

    Tällaisia havaintoja on tehnyt tutkija Anu Pynnönen, joka on pureutunut Jyväskylän yliopistoon tehdyssä väitöskirjassa huonoon johtamiseen. Hänen mukaansa siitä puhutaan Suomessa aivan liian vähän.

    – Aihe ei ole varsinaisesti tabu, mutta sitä ei ole kuitenkaan tapana juuri käsitellä julkisuudessa. Johtamisen ongelmat saatetaan joskus nostaa esiin, mutta huonoista johtajista ei puhuta juuri koskaan, Pynnönen pohtii.

    Hän toivoo, että erityisesti talouslehtien johtajajournalismi muuttuisi nykyistä totuudenmukaisemmaksi.

    – Johtajatkin ovat vain ihmisiä ja kaipaisin enemmän juttuja arkijohtamisesta sankaritarinoiden sijaan. Lisäksi haluaisin lukea useammin johdettavien puheenvuoroja.

    Tutkija korostaa, että huonoista johtajista vaikeneminen on valinta, mutta myös riski.

    – Jos emme tunnistamisesta huolimatta tunnusta huonoa johtamista, mahdollistamme sen jatkumisen.

    Tutkimuksessa analysoitiin huonon johtamisen eri muotoja erilaisissa puhe- ja tekstiaineistoissa. Eräs huonon johtamisen muoto on pelolla johtaminen. Väitöskirjassa tarkastellaan sen esiintymistä suhteessa yhteistoimintaneuvotteluihin irtisanomis- ja lomautustilanteissa.
    jatkuu…

    suorittava porras suorittava porras

    – Medialla on tärkeä rooli siinä, miten pelkoa johdetaan. Ironista sinänsä on se, että yhteistoimintalainsäädäntö tarjoaa sellaisia lähtökohtia, jotka mahdollistavat uhkien luomisen, hyödyntämisen ja siten pelolla johtamisen.

    Pynnösen mielestä yt-lakeja pitäisi kehittää niin, että neuvotteluja käytäisiin aidosti kahden osapuolen väillä.

    – Nykyisinhän prosessi on hyvin työnantajalähtöinen. Työntekijät joutuvat toimenpiteiden kohteiksi ja työnantaja tekee päätökset yksipuolisesti esimerkiksi irtisanottavista. Malli mahdollistaa liian helposti pelolla johtamisen.

    Hallitus ja työmarkkinajärjestöt ovat parhaillaan aloittamassa neuvotteluja yhteiskuntasopimuksesta. Työntekijäpuoli on esittänyt osana sopimusta johtamisen parantamista. Voidaanko hyvällä johtamisella parantaa tuottavuutta ja yritysten kilpailukykyä?

    – Kyllä varmasti. Kun ihmisiä johdetaan hyvin, niin se heijastuu koko työyhteisön ja organisaation toimintaan positiivisesti.

    Huonolle johtamiselle ei ole tieteessä yhtä yhteistä määritelmää, vaan se jakautuu erilaisiin tutkimuksellisiin lähestymistapoihin. Niille on yhteistä toiminnan seurausten negatiivisuus sekä jonkinlainen väärinkäyttäytyminen.

    – Johtamisen laatuun vaikuttaa johtaja itse, alaiset ja toimintaympäristöön liittyvät tekijät. Huono johtaminen syntyy näiden tekijöiden yhteisvaikutuksesta.

    Anu Pynnösen mukaan jokaisessa pomossa itää huonon johtamisen siemen. Sen kasvaminen voidaan kuitenkin estää.

    – Hyväksi johtajaksi voi oppia ja kasvaa kovalla työllä ja nöyrällä asenteella. Minä en usko synnynnäiseen johtajuuteen.

    suorittava porras suorittava porras

    Näyttää siltä , että tuki loppuu . Tukilappujen kanssa ei siis tarvitse jatkossa viettää aikaa . Taitaa samalla tietää lähtölaskennan alkamista koko kantokäsittelylle .

    suorittava porras suorittava porras

    Vanhat wunderbaumit ja muut raikasteet pitävät tehokkaasti pedot pois karjan kimpusta . Voisi toimia myös hirvien kohdalla.
    Vaikutusta voi tehostaa ja pitkittää ”asentamalla” tuotteet esim .
    juniorin palloilu/kiekkoiluväline kassin sisältämiin käytöstä poistettaviin tarvikkeisiin , jotka levitetään suojattavan kohteen ympäristöön .
    Lätkäkassissa on yleensä niin vahvat aromit , että sieltä kaivetun loppuun käytetyn varusteen tuottaman lamaannuttavan tuoksun vaikutusalue lasketaan hehtaareissa . : )…eikä maksa maltaita…

    suorittava porras suorittava porras

    Piti auttaa syyrialaisia , mutta….

    IL tänään:
    ”Suomeen on tänä vuonna tullut sisäministeriön laskelmien mukaan jo 11 260 turvapaikanhakijaa, joista 6 700 on Irakista. Syyrialaisia on tullut vain 267.”

    suorittava porras suorittava porras

    Sama keksijä unohti myös työstä aiheutuvat kustannukset .
    Vain saatavan tuen osuus korvataan työn toteuttajalle . Korvaus on valitettavasti vain kolmannes aiheutuneista kustannuksista.

    Tuleva kesäkorjuukausi tulee olemaan mielenkiintoista aikaa . Tuolloin
    koko kantokäsittelyrumba kaatuu yrittäjän vastuulle .
    Aika näyttää , kuinka moni haluaa kantokäsittelyä , kun siitä esitetään lasku .

    suorittava porras suorittava porras

    Virkavallan edustaja lähipiiristä totesi , että viikonloppuhommat jää sikseen , jos palkkoja alennetaan . Ei ole herkkua kuskata juoppoja 12 tuntia yhteen soittoon vl.vuorojen aikana . Voihan siellä joku tappokin tulla selvitettäväksi samalla kierroksella .
    Väki on vähennetty minimiin ja se näkyy jo jaksamisessa . Turhautuneisuutta lisää se , että ”pahnat” alkavat täyttyä ihan uuden sortin asikkaista . ”Sopeuutaminen” ja ”kotouttaminen” tapahtuu valitettavan monen kohdalla arestissa ja viranomaisten
    valvonnassa .

    Entäs sitten tämä tuttu ”hoitsu” . Neljä viikonloppua putkeen oli hoideltava asiakkaiden ”juoksevia” asioita ja intiimiä hygieniaa ennen armahtavaa vuosilomaa . Voi olla , että nämä askareet lakkaavat kiinnostamasta , jos palkkoja leikataan esitetyllä kaavalla . Tuolla alalla saikut otetaan aitoon tarpeeseen ja vasta melkein , kun on jo liian myöhäistä . Yhteiselle perhe-elämälle on heitetty hyvästit jo aikoja sitten . Nyt ollaan viemässä jo päällysteetkin leivän päältä .

    —–

    Monesta suusta on jo kuultu , että leikatan mieluummin kaikilta vähän , kun harvoilta ja työssään kaikkensa antavilta liikaa.

    Toisaalta on muitakin keinoja paranta tuottavuutta , kun alentaa palkkoja . Keinoja kannattaakin ruveta miettimään jokaisessa työyhteisösä yksissä tuumin . Ei jätetä sitä konstia saksalaisten yksinoikeudeksi .

    suorittava porras suorittava porras

    #” Eikö suorittavaa ja kumppaneita yhtään hävetä olla petturi muita duunareita kohtaan?”#

    En osaa hävetä toisten päätöksistä . Konepuoli puuttui jostakin syystä
    toimintapäivään osallistuvien puuliittolaisten listalta . Toisaalta yrityksessä , jossa työskentelen on työntekijöitä kohdeltu hyvin asiallisesti ja sopimukset ovat pitäneet . Sitä vastaan en halua nostaa sormeakaan .

Esillä 10 vastausta, 7,391 - 7,400 (kaikkiaan 9,165)