Käyttäjän suorittava porras kirjoittamat vastaukset

Esillä 10 vastausta, 7,731 - 7,740 (kaikkiaan 9,164)
  • suorittava porras suorittava porras

    Iltalehdessä on mielenkiintoista (ei mukavaa) luettavaa tuulivoiman tuesta . Pikkuisen samaan vivahtava ilmö on kysessä , kun tuetaan risukoiden korjuuta energiaksi .
    Jos tukia maksetaan , kannustettakoon taimikoiden hoitoa. Siitä eteenpäin on toimittava markkinoiden ehdoilla . Tukikin kohdistuu tuolloin tasapuolisesti kaikkiin toimijoihin nähden. Lisäksi hoitorästit vähenevät oikeasta päästä eli jäävät syntymättä kokonaan .

    suorittava porras suorittava porras

    Koneyrittäjien metsävaliokunnan puheenjohtaja Timo Tolppa oli kommenteissaan vielä vuosi sitten sitä mieltä , että varsinaista jk hakkuiden taksaa ei ole ollut olemassa ja sitä on jokaisen yrittäjän pohdittava tarkasti työhön ryhtyessään . Hän arvuutteli myös sitä , että menetelmää varten voidaan joutua kehittämään jopa uutta kalustoa .

    Tähän asti jk.ta on hakattu harvennustaksalla , mutta se on korvauksena täysin riittämätön .
    Mitä järeämpää tavaraa korjataan , sen alhaisempi taksa .
    MUTTA Suuria puita käsiteltäessä joudutaan kuitenkin varomaan ja temppuilemaan paljon enemmän , kun normaali harvennuksella . Myös poistetavien puiden tiheys vaihtelee ja runkoa kohti siirtymisten osuus on moninkertainen
    normaaliharvennukseen , saati aukkoon verrattuna .

    Ajouratkin on jonkun alueen tuntevan merkittävä maastoon . Isot jk-hakkuisiin soveltuvat koneet työskenetelevät lähes poikkeuksetta kahdesa vuorossa , joten reitti pelipaikoile oltava selvä jopa yöllä .

    Jk hakkuista on myös oikeusturvasyistä tehtävä yksityiskohtainen
    työsopimus . Lopputulos ei nimittäin välttämättä tyydytä kaikkia osapuolia . Haaveet voivat ns kaatua . Konemies voi tosin tehdä asiat juuri sovitulla tavalla , mutta toteutuman ilmiasu ei tydyytä välttämättä työn tilaajaa. Tarkastavalla virkamiehelläkin voi olla oma mielipiteensä tilanteeseen.
    …että kustannuksia on luvassa reippaasti enemmän ,kuin jaksollisesti metsiään kasvattavien kohdalla.

    Jk.ta markkinoidaan vähätöisenä menetelmänä . Se on täysin utopiaa . Työmäärä tehdään korkojen kanssa korjuun yhteydessä .

    Kannattaisi muuten ottaa vertailukohdaksi esim. polttoaineen kulutus kuutiota kohden samankokoisilla puilla jk-palstalla , harvennuksella ja avohakkuulla . Omien kokemusten mukaan jk.lla palaa vähintään kaksi kertaa enemmän polttoainetta aukkoon verrattuna ja vähintään kolmasosa vastaavaan harvennukseen verrattuna . Ympäristöystävällinen vaihtoehto ?

    suorittava porras suorittava porras

    Valmistettaessa puutavaraa peitteisissä olosuhteissa tukkiosuus putoaa helposti useita prosentteja laadun varmistelun takia .
    Vähänkin epämääräinen runkomuoto ja oksaisuus aiheuttaa helposti koko rungon valmistamisen kuiduksi. Erityisen ongelmallinen tässä suhteessa on koivu.

    suorittava porras suorittava porras

    #” Liikutaan vähän oman kylän ulkopuolellaki niin nähään että Suomessa metsiä riittää. Vajaakäytöllä ovat joten suojelun varaa on vielä reilusti.”#

    Suojellaan sitten ne vajaakäytössä olevat . Mikä hinku on suojella talousmetsiä . Vuonna 2003 kiistan kohteena oleva alue on tutkittu Metso-ohjelmaa varten . Tuolloin sieltä ei ole löydetty mitään suojelun arvoista .

    suorittava porras suorittava porras

    Palataanpa Keuruulle.
    Luontoaktivistit väittivät vanhan metsän puiden joutuvan selluksi . Se ei valitettavasti pidä alkuunkaan paikkaansa . Toki myrskystä ja lumesta siipeensä saaneet tai muuten osittain lahot rungot päätyvät halvemmaksi tuotteksi , mutta hyvälaatuiset puut varmasti sahatavaraksi .
    Mielenosoittajaporukan patsastelu lehtikuvassa lahopuupinon vierellä tuskin oli sattuma . Tuettiinhan kuvalla mielikuvaa vanhasta metsästä.
    Olen varma siitä , että hyvälaatuinen järeä mänty oli kuljetettu pikavahtia leimikolta jalostettavaksi ja vajaalaatuinen tavara odotteli edelleen kuljetusta eteenpäin . Mielikuvaa on kuitenkin helpompi muokata suojelijoille mieluisaksi , kun laatutavara on poissa sotkemasta näkymiä.

    Tuntuu todellakin oudolta luonnonsuojelijoiden taholta , että Keuruulla ollaan tekemässä metsästä hiilinielun asemasta päästölähdettä ja toisaalta halutaan jättää erinomaiseksi raaka-aineeksi varttunut puuaines lahoamaan . Osalla alueesta luonnonvoimien tuhoamat puut ovat lisäksi korjaamattomina uhkana lähimetsien terveydelle . No sehän tietysti helpottaa laajempien alueiden hamuamista suojelun piiriin .

    suorittava porras suorittava porras

    Toiset osaa leikkiä sovussa keskenään , toisille on taas mieluisampaa pilata toisten leikit särkeämällä hiekkakkakut ja viskomalla kiviä porukan sekaan . Viimeksimainituille kuuluukin antaa vähän
    palautetta : )

    suorittava porras suorittava porras

    Palstan tuunaaminen (= lue kauppakunnostus) auttaa kummasti . Tilanne paranee vielä , jos parannetaan kuljetusolosuhteita niin , että puut saa kesälläkin ulos metsästä .

    suorittava porras suorittava porras

    #”Siinä onkin talouden sijasta tärkeintä metsän muut arvot. ”#

    …..kuten lahopuun lisääntyminen jatkuvien ylispuuhakkuiden seurauksena
    …ja öljyntuottajamaiden tukeminen , kun palavia ja voitelevia nesteitä
    kuluu korjuun yhteydessä reilusti jaksollisen menetelmän hakkuita enemmän korjattua puutavarakuutiota kohden .

    suorittava porras suorittava porras

    Metsävaltuuskunnan puheenjohtajan kotipitäjäkin on kunnostautunut rakentamalla viimeisimmät julkiset rakennukset puusta . Kunnanvirasto ja päiväkoti esimerkkeinä .

    suorittava porras suorittava porras

    250 hehtaaria 1000:sta vaaditaan suojeltavaksi . Syynä on muun muassa runsaat myrskytuhot .(aikaan Asta ja Veera) . Kyllä siellä kelpaa ötököiden pesiä ja levitä ympäröiviin talousmetsiin .

    Alue on 2000-luvun alussa ollut syynissä Metso-ohjelmaa silmälläpitäen , mutta tuolloin siellä ei ole todettu olevan merkittäviä suojelutarpeita. Kummasti tarve lisääntyy , kun palstalla alkaa puru lentää.

Esillä 10 vastausta, 7,731 - 7,740 (kaikkiaan 9,164)