Käyttäjän suorittava porras kirjoittamat vastaukset

Esillä 10 vastausta, 7,891 - 7,900 (kaikkiaan 9,160)
  • suorittava porras suorittava porras

    Kun lähdetään siitä , että on varmistuttava kuolettavasta osumasta eläin kerrallaan , on yksikin otus tilanteessa sopiva määrä . Varsinkin , kun hirvet ovat vähänkin peitteisessä maastossa . Pellolla ja risuttomalla aukolla voi olla paremmat mahdollisuudet useampaan kaatoon . Valveutunut metsästäjä ei kuitenkaan ahnehdi liikaa.

    Omakohtainen kokemuskin on tältä syksyltä . Oli nimittäin hilkulla , että hirvi olisi säilynyt hengissä ohittaessaan minut ampumaetäisyydeltä hiukan risukkoisessa aukossa . Kiikarissa näkyi vain hahmo ja risujen viinää , vaikka passiin tullessani pidin paikkaa avoimena ja hyvänä .
    Pari vihellystä pysäytti hirven sopivasti avoimeen paikkaan ja hirvelle koitti elokuun viimeinen päivä. Sen verran otus kuitenkin siirtyi huonoompaan suuntaan osuman jälkeen , että vetonumero oli rankka .
    Yksi laukaus kuitenkin riitti.

    Olin aamulla aikonut evästää porukkaa siitä , että kannattaa katsoa vähän , mihin hirvi kaadetaan , kun ollaan niin peinellä joukolla liikkeellä ja konevoimaakaan ei tällä kertaa olisi tarjolla . Onneksi unohdin mainita asiasta . Siinä vaiheessa , kun hirveä oltiin vetämässä viimeisiä metrejä veren maku suussa ja verenpaineet tanakasti punaisella , otin asian puheeksi . Viesti meni perille . Kahden seuraavan otuksen kanssa ei ole tarvinnut hikoilla : )

    suorittava porras suorittava porras

    #”Ihmeellistä, että metsälastauksesta pitäs tehdä jotain sääntöä tai väittää sitä ainoaksi oikeaksi tavaksi.#”

    Minäkin ihmettelin joskus , mutta en enää . Liian monessa tapauksessa isäntä on reklamoinut rikotusta tiestä , kun kuormia on purettu tieltä käsin . Automies on tosin ehtinyt ensiksi . Tämän jälkeen on sitten ajettu mursketta ja lanailtu .
    Olen joskus omatoimisestikin tehnyt varaston siten ,että purkaminen tapahuu tieltä . Tällöin on ollut pitkä kuiva kausi ja tie hyvässä kunnossa . Tilanne on kuitenkin muuttunut dramattisesti sateen osuttua hakkuun ja lähikuljetuksen väliselle ajalle tai lähikuljetuksen ajaksi . Tällöin ei selvitä ilman tien vaurioitumista mitenkään . Päätös varastopaikan sijainnista ja koosta on tehtävä hakkuun aikana ja varauduttava pahimman varalle.
    Jos minulle esitetään , että riittävää tilaa ei saa raivata tiealueen ulkopuolelta tapahtuvaa purkamista varten , pyydän kohteliaasti vaatimuksen kirjallisena ja samalla vakuutuksen siitä , että mo vastaa tien kunnostamisesta purkauspaikalla henkilökohtaisesti mahdollisten vaurioiden syntymisen jälkeen.

    Reilu peli ! Eikös vain ?

    suorittava porras suorittava porras

    Näin se tahtoo olla , että mursketta ajetaan vasta , kun vahinko on tapahtunut (ja kenties pölliauton akseli katkennut)…ja firman piikkiin tietty . Eräskin isäntä kehuskeli kylillä , että saa aina murskeet tielleen puukaupan kylkiäisinä .

    ..ja vielä ihmetellään , että kantohinnat eivät nouse…

    Onneksi on myös niitä , jotka pitävät tiensä kunnossa . Metsäyhtiöt näyttävät tässä asiassa oivaa esimerkkiä . Karkean kaliiberin murskeessa ei ole nuukailtu . Tästä huolimatta on suositus purkaa puut varastolle metsän puolelta.

    suorittava porras suorittava porras

    Hyvin on aloittaja päässyt mukaan tunnelmaan . Kunnon ”vetonumerokin ” on koettu . : )
    Meilläkin on kaatoja kohtuullisesti , mutta hirviä tuntuu olevan siitä huolimatta vähän .

    Mutta tuohon hirventapporeissuun…

    Kerron tositapahtuman ajalta , jolloin hirvet olivat hakusassa eikä hirvikoettakaan ammuttu vielä liikkuvaan maaliin . Tarinan päähenkilö ei nimittäin olisi kyennyt kokeesta suoriutumaan , koska oikean käden olkapään oli murjonut venäläisen ampuma räjähtävä luoti . Käsi kuitenkin palveli hiukan kohotettuna tukena aseelle. Metsästyksessä käytetty ase puolestaan oli lippaaton ”pystykorvan” rautoihin rakennettu hirvikivääri.

    Seurueella oli syksylle lupa kolmen hirven kaatamiseen . Epäonni vaivasi kuitenkin jahtimiehiä . Porukka oli jo orientoitunut keittämään kyläläisille hernekeiton hirvikeiton asemasta peijaisiin.

    Viimeinen lupapäivä alkoi kallistua iltaan , kun edellä esittelemäni metsästäjän eteen ilmestyi hirvi . Mies ampui …ja latasi lyömällä aseen lukon auki polveaan vasten ja kaivoi taskusta panoksen piippuun .

    Hirvi seisoi yhä …. Mies ampui..ja latasi . Hirvi vain seisoi , mutta kaatui viimein kolmannesta laukauksesta .

    Yllätys oli melkoinen , kun ampuja tavoitti kaatuneen hirven luo . Kolme hirveä oli pitkälän tantereella . Peijaisiin saatiin tarpeet ja kaikki luvat käytettyä . Oli joulukuun kuudestoista ja kello näytti kolmea iltapäivällä.

    Pian tämän tapauksen jälkeen hirvi rauhoitettiin alueellisesti vuodeksi tai pariksi kokonaan . Hirvikannan elpyminen saatiin kuitenkin vähitellen alulle .

    suorittava porras suorittava porras

    #”…. uskoo, että urakoitsijat ovat nyt 20 vuotta hyvän hyvyyttään kustantaneet 2/3 kantokäsittelyn kustannuksista?”#

    Tanelilta jäi huomaamatta , että mainitsin kantokäsittelyn ulottamisen pieniläpimittaisiin metsiin kustannusongelman yhdeksi syyksi . Näillä kohteilla tulee ”takkiin ” oikein kunnolla . Kantokäsittely on tullut pakolliseksi yllä mainituilla kohteella vasta viimeisen viiden vuoden aikana . Lisäksi kantokäsittelyä on laajennettu koskemaan entistä suurempaa osaa maatamme .

    Aukkohakkuissa tappiot on nielty , mutta valmiiksi kehnotuottoiset harvennukset eivät siedä enää senttiäkään lisäkustannuksia .

    Tanelilta jäi myös huomaamatta minun sinisilmäisyyttäni ihmetellessään , että puuliitto on mukana tutkimuksessa koneyrittäjien ohella . Siis sekä työntekijät , että yrittäjät ovat yhdessä vaatimassa korjausta ongelmaan .

    Olen lukenut koneyrittäjien julkaiseman ammattilehden säännöllisesti lähes kolmen kymmenen vuoden ajan . Samoin oman ammattijärjestöni julkaisut sen ajan , kun olen liittoon kuulunut . Yllättävän paljon molemmissa julkaisuissa kirjoitellaan metsäalaa ja – töitä koskevista asioista samanhenkisesti .
    Kantokäsitteyn ongelmat
    on tunnistettavissa molemmissa julkaisuissa samansuuntaisiksi lähes 1/1 . Olisikohan oikealla tiedolla ja asiantuntemuksella kenties osuutta asiaan ?

    Olen kiinnittänyt aikaisemmin huomiota myös seikkaan , että pieniä runkoja käsiteltäessä kantokäsittelyainetta kuluu pahimmillaan yli
    90 % hukkaan kannon kokoon nähden . Tässä olisi paikka , jossa oikeasti olisi mahdollista säästää. Koneen valmistaja valitettavasti ratkaisi ongelman varustamalla koneen isommalla tankilla , että aine ei loppuisi kesken vuoron. Tämä tarkoittaa sitä , että kanervat saavat edelleen sadasta litrasta 90 litraa niskaansa ja käsiteltävät kannot vain korkeintaan 10 litraa . Tämä kymppi ainetta riittäisi , jos se saataisiin osumaan pelkästään kantoon.

    suorittava porras suorittava porras

    Kuorma-auton jäljiltä jää syvemmät raiteet siksi , että se joutuu lähtemään liikkeelle valmiiksi koneen pehmittämältä alustalta . Varsin usein sadekin on mukana kuvioissa . Nimenomaan autokuskit ovat kiukuissaan nähdessään koneen purkaneen puita tieltä käsin .

    Kuudenkymmenen tonnin massan saaminen liikkeelle pehmeältä alustalta on varsin hankalaa . Jokainen voi kokeilla lähteä hankilöautolla liikkeelle fillerihiekalta ylämäkeen . Tästä samasta tilanteesta on kysymys , kun kuorma-auton on lähdettävä taipaleelle ajokoneen teloilla möyhentämältä metsätieltä.

    Tuimia katseita seuraa siitäkin , kun teloilla varaustetulla motolla joutuu joskus ajamaan tietä pitkin varastoalueella. Motoissa telavarustus on päällä kesät ja talvet .Esim. profiilikuvassa olevasta laitteesta niitä ei ole riisuttu kertaakaan -eikä riisuta.

    suorittava porras suorittava porras

    Yksi toinenkin metsätiehen liittyvä asia viimeisessä lehdessä vaatisi vähän lisäperusteluja tai oikeasti parempaa harkintaa .

    Tarjottiin säästömallin metsätietä , joka ei palvele kunnolla ketään .
    Kapea ajorata ja tinkiminen kantavan pinnoitteen määrästä on tulevaisuuden tarpeita ajatellen tinkimistä väärissä asioissa.

    suorittava porras suorittava porras

    Metsän puolelta purkaminen on varmin vaihtoehto . Kun tietä ajetaan telat päällä isoilla kuormilla , syntyy aina vaurioita. pinta ainakin jauhautuu hienojakoiseksi . Jos vielä sattuu satamaan lähikuljetuksen aikana tai juuri enen kaukokuljetuksen alkua, on laanin kohta tiestä varmasti pilalla .
    Yhtiöiden mitta murskeen toimittajan rikki menneelle tielle alkaa olla täysi , joten on syytä varautua siihen , että puut puretaan varastolle aina metsän puolelta.

    Olen syyllistynyt joskus itsekin mielestäni kuivaan aikaan tekemään varastoalueen niin , että purku on tieltä . Ei ole paljon päätä silitetty , kun yllättävän sadekuuron tai – kauden jälkeen pölliauto on sukeltanut pinojen viereen tai tehnyt tiehen vähintäänkin 0,5 metriä syvät raiteet.

    suorittava porras suorittava porras

    Lueskelpa Mehänpoika tämä .
    ”HIRVIKANNAN SÄÄTELY Kehitys Suomessa – RKTL – Riista- ja kalatalouden …” ja vertaile lisäksi taimikonhoidon tason kehitystä VMI:en tuloksista samalta ajanjaksolta .

    Tuo jatkuva jankuttaminen pyyntilupakäytännöstä luopumiesta toimivana keinona hirvikannan säätelemiseksi ei oikein näyttäisi yllä mainitun tutkimuksen perusteella soveltuvan edes huonosti aiottuun tarkoitukseen .

    Hirvikanta olisi jatkanut hallitsematonta kasvuaan ellei ministeriö olisi lisännyt voimakkaasti lupamääriä 2000-luvun alussa ja painostanut metsästäjiä niitä käyttämään . Metsästäjät itse eivät uskoneet Suomen metsissä vaeltavan niin suurta hirvimäärää evätkä näinollen olisi metsästäneet riittävästi eläimiä kannan supistamiseksi . Pyyntiluvattomassa tilanteessa tavoitteet olisivat hämärtyneet ja riistaa olisi jahdattu paljon maltillisemmin .

    suorittava porras suorittava porras

    Tämän alihintaisen tuotteen ”myyntitapahtuma” pitää kaupan valitettavasti suljettuna muilta osin kyseisellä hetkellä . Ei siis ole kyseessä mikään sisäänheittotuote : )

    Niile , jotka esittävät asian hoitoa taksaneuvottelujen yhteydessä , voin kertoa , että neuvotteluissa on onnistuttu huonosti jo pidemmän aikaa . Tämän seurauksena koneyrittäjät ja puuliitto ovat lähteneet yhdessä tutkimaan ja tiedottamaan kantokäsittelyn aiheuttamista taloudellisista ongelmista. ”Suorittava” on puolestaan tahollaan käytännön toimjana todennut esitetyt puutteet ja tuonut ongelman pureskeltavaksi tällekin saitille.

    ..ettäkö puuta hakattaisi vähemmän kesällä ? Tämä tietäisi Äänekosken hankeen kuoppaamista tai tuontipuun osuuden kasvattamista . Myös puuenergian käytön tavoitteet menisivät uusiksi . Koneiden pukille olisi tarjola vähemmän halukkaita kausivaihtelujen lisääntyessä .
    Ainoa porukka , joka olisi hyvillään tästä kehityksestä , olisi vihreät .
    Metsät saisivat olla luontokohteina hakkuiden vähentämisen myötä eikä luonnonsuojelualueita tarvitsisi erikseen lunastaa…jotain hyvääkin siis . )

Esillä 10 vastausta, 7,891 - 7,900 (kaikkiaan 9,160)