Käyttäjän suorittava porras kirjoittamat vastaukset
-
Siitä sorvitukista…
Sorvitukin laatuvaatimukset ovat joissakin tapauksissa hieman
löysemmät , kun sahatukin . Sahatukilla puolestaan on olemassa maksimiläpimitta . Mitan ylittävät rungon osat (järeää tyveä) on tehtävä kuitupuuksi , mikäli suuremman läpimitan sallivaa sorvimahdolisuutta ei ole . Näillä tekijöillä voidaan perustella sorvitukin yhtenevää hintaa normaaliin tukkiin nähden , eli karkeasti ilmaistuna järeästä kuidusta maksetaan tukin hinta.Kiitos : )
Metsälehden lukijalta-palstalla olevassa jutussa käsitellään ”vanhoina miehinä ” ennen vuotta 1945 syntynyttä väkeä . Saamattomuutta , ja kyvyttömyyttä esiintyy toki nuoremmassakin polvessa .
Artikkelin kirjoittaja ei olisi kajoamassa aktiivitiloihin eikä
puuhapalstoihin . Ikääkin kirjoittajalla tuntuu jo olevan , mutta siitä huolimatta 100- 150 litraa 2t bensaa palaa vuosittain metsänhoitotöissä.————————————–
Tilasta luopumisesta ei pidä tehdä turhan vaikeaa . Jos tilanne vaatii , tarvitaan vain päätöksiä .
Tunsin itseni ”vanhaksi” mieheksi jo vähän yli 40-kymppisenä .Maatilan hoitaminen , perhe , ja 2000 tuntia vuosittaista työkaikaa tilan ulkpuolella alkoi käydä voimille . Laajentamismahdollisuuksia tilan puolella ei ollut , joten tilan myyminen (velattoman) , jäi lopulta ainoaksi vaihtoehdoksi . Halusin nukkuakkin enemmän , kun neljä tuntia yössä.
Parin vuoden projekti tilan myymiseksi tuotti lopulta onnellisen lopputuloksen. Yksi pariskunta pääsi asumaan maalle ja kaksi naapuria sai tarvitsemaansa lisämaata . Minä puolestani pääsin muuttamaan perheineni mukavalle paikalle uuteen taloon . Perheen neljälle lapselle ja heidän harrastuksilleen jäi enemmän aikaa ja työmaatkin olivat lähempänä .
Päivääkään en ole päätöstä katunut . Jos ei jaksa , on viisasta tehdä ratkaisut ajoissa . Pakon edessä tilanne on jo vaikeampi . Tunnustan suoraan , ettäen kirjoittelisi tässä , jos olisin jatkanut entiseen malliin . Burn out oli tosi lähellä .
Luopumisesta jäi muutenkin hyvä mieli . Tila on kehittynyt ja metsätkin voivat hyvin osaavissa käsissä.Milloinkas Leevillä meni miljoona kilometriä tien päällä rikki ? : )
Moottoritiellä en suosittele ketään pysähtelemään , ellei ole hengestä kysymys . Muualla toki apua on tarjottava viipymättä . On kuitenkin pidettävä huoli siitä , että kaikki tapahtuu turvallisesti.
Metsuri motokuskille ja muillekin olisi luettavaa tämän päivän (15.8) Keskisuomalaisen mielipidepalstalla . Siellä on vähän taustatietoa nelostien korjaushankkeen historiasta . Lisäksi mainitaan muitakin kohteita , joiden perusparannus on pahasti myöhässä , vaikka hankkeille on ollut varattuna jo määrärahatkin . Muualta päin Suomea on kuitenkin löytynyt aina viimetingassa ”kiireisempiä ” kohteita.
#”Suomessa kun asiaa tutkittiin niin mitään erityistä vesomattomuutta ei havaittu.”#
Lieneekö kokeilu tehty oikeaoppisesti ? Ainakin Suomessa raivaus tehdään vuosi , pari( tai enemmän) liian myöhään . Isot kannot jaksavat kasvattaa vesaa tehokkaasti . Jos kaadetaan vesat sormenvahvuisina kovimman kasvun aikaan enen juhannusta ja kantovesat hoidellaan hyvissä ajoin ennen ruskaa
(ennen ravinnekierron alkamista juuriin päin) ,on lopputulos todennäköisesti paras mahdollinen .Suomalaisten koe taidettiin tehdä vuosikymmenen kosteimpana kesänä , jolloin raivauksen ajoitus on erityisen tarkkaa.
Katselin Metsälehden artikkelin pitkiä kantoja , joista oli suoraan pääteltävissä , että raivaus oli tehty liian myöhään (kemera-aste) .
Kannot olivat ”optimaalisen” vahvaa tavaraa ajatellen runsasta vesakon tuottoa . Pari vuotta aijemmin toteutettuna olisi saavutettu varmasti parempi tulos. Sulkeutuva tasainen taimikko auttaa tilannetta raivauksesta eteenpäin.Leevi ei ole tainnut ajella moottoritiellä : ) Jesse olisi jutunut hyppimään kahden kaistan yli vastakkaiselle puolelle jeesaamaan .
Lahden ja Helsingin väli on paikoin uskomattoman huonossa
kunnossa .Syysliukkailla paukkuu varmasti , kun autot lähtevät luistelemaan uraisella tiellä , varsinkin kun eteläisen Suomen autoilijoilta tuntuu puuttuvan itsesuojeluvaisto lähes koknaan. Vauhti on verissä talvellakin.
Jesselle antaisin neuvon seuraavale mökkireissulle . Paina motarilla vak.nopeudensäädin ”sakkorajalle” ja polta menemään vasemmanpuoleista kaistaa . On paremmassa kunnossa : )Mutta asiaan. Tämä otsikon huoli oli ilmaistuna vastikään paikallislehden palstalla .
Tieasioita tulisikin alkaa hoitaa välittömästi , jotta sijoittajien usko hankkeeseen saadaan palautettua . Tänä päivänä rahalle on muitakin kilpailevia osoitteita , joten hallituksen toimimattomuus osoittaa vain tietämättömyyttä tai vastuuttomuutta . Rakennushanke on sen verran iso , että kaikkia hankkeeseen liittyviä urakoita ei ole tarkoituksenmukaista toteuttaa yhtä aikaa . .Tiestön , alempiasteinen tieverkko mukaan lukien , on oltava kunnossa hyvissä ajoin . Äänekosken liepeillä pääteillä on useita pullonkaulaksi muodostuneita paikkoja , jotka ovat olleet korjauslistalla jo kauan .….mistähän johtuu , että Kuopion ja Siilinjärven välinen tieosuus on saanut erikoiskohtelua vaikeista ajoista huolimatta ? Kelpaa siellä körötellä ”Hujjaasta” pitkin , kun piki on tuoretta . : (
Panulle.
Tukkien ja pikkutukkien rajoitettu vastaanotto johtuu sahojen kesäaikaisista huoltoseisokeista . Kyseisiä tavaralajeja ei voi hakata varastoon sinistymisvaaran vuoksi . Hakkuut keskittyvät kriittisinä aikoina harvennuksille , joista saadaan niukasti tai ei ollenkaan pikkutukkia /tukkia. Jos kauppakirjaan on merkitty kaupankohteeksi pikkutukki , sitä toki tehdään , jos metsän laatu antaa siihen mahdollisuuden . Puusta maksetaan sopimuksen mukainen hinta , vaikka se päätyisi erän pienuuden tai sinistymisen vuoksi selluksi. Yhtiön ”omilla” mailla tehdään pelkkää kuitua .Pikkutukki on monesti kokonaan ohjelmasta pois (yhtiön mailla) , ellei kertymä ole suuri ja tavara päädy muutamassa päivässä sahattavaksi.
#”Mahtaako suorittava noita puulajeja innolla väheksyessään edes tietää että hänkin tiettävästi palvelee firmaa joka ostaa lähes kaikkia kaupallisia puulajeja?”#
Eri tavaralajeja toki ostetaan , mutta ei varmasti ihan kaikkia samalta leimikolta . Puulajeista haapa on ollut hakkuuohjelmissani yhden käden sormin laskettavissa esim . viime vuoden kauppoja tarkasteltaessa.
Enimmillään olen hakannut 14:ää eri tavaralajia samalta leimikolta yhdelle listalle . Leimikon koko oli tuolloin kymmeniä hehtaareita . Nykyään yhdeltä leimikolta korjattavat tavaralajit ovat vähentyneet huomattavasti lajikohtaisten minimierävaatimusten takia . Toisaalta esim. pikkutukit unohdetaan kevään korvalla kokonaan tekolistalta, koska niitä otetan vastaan rajoitetusti kesäaikaan.
Yhdistelmäkorjuuta on arvosteltu voimakkaasti siitä syystä , että varsinkin ensiharvennuksilla kertymät tavaralajia kohden jäävät liian vähäisiksi . Pienet , ”isännättömät”, vuosikausia teiden varsilla lojuvat energiapuukasat ovat tästä esimerkkeinä . Pahimmassa tapauksessa ne lahoavat paikoilleen , kun kenenkään ei kannata hakettaa kovin vaatimatonta kasaa. Pieniltä kohteilta siis joko kuitua tai energiaa , mutta ei molempia.
En minäkään kannata valtion sotkeentumista puukaupalliseen toimintaan .
Viimeisimmät veroporkkanat ja väärin suunnattu tukipolitiikka on tainnut aiheuttaa enemmän vahinkoa , kuin hyötyä.Pienet puutavaraerät ja lyhyet mitat ovat aiheuttaneet runsaasti päänvaivaa kuljetuspuolella . Kun siirrytään suurempaan kuljetuskalustoon tämä päänvaiva tuskin vähenee ellei minimierän kokoa kasvateta huomattavasti . Tässäkin euro voisi toimia konsulttina . Valtiota ei tarvita mukaan sotkemaan. Nyt teollisuudella olisi näytön paikka siinä , kuinka markkinavetoisesti ohjataan tuotantoa haluttuun suuntaan . Tähän asti moiseen ei ole löytynyt riittävästi uskallusta.
Metsää kasvatettaessa kannattaa otta huomioon tehokkuuden vaatimuksen kasvaminen tulevaisuudessa . Valmistettavien tavaralajien määrä mitä todennäköisimmin vähenee pienillä leimikoilla ja tietyn tavaralajin vähimmäiskertymän raja nousee ylemmäs .
Tämä tarkoittaa ainakin sitä , että ensiharvennusten yhdistelmäkorjuu tulee jäämään historiaan . Palstalta hakataan joko kuitua tai energiaa , ei molempia . Myös leimikon vähäinen tukki- tai pikkutukkiosuus voi vähimmäisrajojen korottamisen vuoksi siirtyä kokonaan halvemman tavaralajin luokkaan . Tätä ongelmaa voi toki yrittää pienentää tekemällä enemmän yhteistyötä naapureiden kesken puukaupoissa .
Taimikoita perustettaessa ja hoidettaessa on syytä myös huomioida , että kovin montaa puulajia ei kannata kasvattaa ainakaan pienillä kuvioilla . Kolmen puulajin sekametsä ja pieni kuviokoko voi olla hankala yhdistelmä puukauppoja suunniteltaessa. Varsinkin , jos kyseessä on ensiharvennus . Tilanten toki voi pelastaa se , että kaikki laitetaan energiaksi , mutta tili voi näin menetellen jäädä laihaksi . Pienillä kuvioilla kannattanee kasvattaa vain yhtä puulajia . Isommille mahtuu toki useampaakin lajia . Pääasia , että puulajikohtaista kertymää on riittävästi.