Käyttäjän suorittava porras kirjoittamat vastaukset

Esillä 10 vastausta, 8,371 - 8,380 (kaikkiaan 8,853)
  • suorittava porras suorittava porras

    Jos panta pystyisi antamaan paikkatietoa jatkuvasti (teoriassa) , voisi suden elinmahdollisuuksien kehitys olla vielä nykyistäkin kielteisempi. Tällä hetkellä kaikki pantasusien piipahtamiset pihapiirissä eivät välttämättä ehdi rekisteröityä mihinkään kohtalaisen harvoin tapahtuvan paikkapäivityksen takia. On ollut myös helppo väittää susien jälkiä ja tekosia koirien aiheuttamiksi , kun paikannukset eivät tapahdu juuri oikealla hetkellä.

    suorittava porras suorittava porras

    Paikalliset asukkaat eivät käsittääkseni häiritse pannoittamista , vaan kieltävät maa-alueidensa käyttämisen moiseen toimintaan. Tämän he tekevät siksi , että he käytännössä hyväksyisivät pihasudet , jos sallisivat petojen pannoittamisen. Tuumaakaan ei olla antamassa periksi vaatimuksista pihoihin ilmestyvien susien eliminoimiseksi.

    suorittava porras suorittava porras

    jos kuitenkin se tie ensin ja sitä odotellessa perkaus ja hakkuu vasta seuraavalla kierroksella muiden hakkuiden yhteydessä.

    Korjuukerrat minimiin , varsinkin kuusikoissa . Energiapuita ei tuolta etäisyydeltä kannata lähteä keräilemään
    ….mutta se tie on kuitenkin tehtävä . Palsta ei pääse unohtumaan toista kertaa , kun sinne on kunnon kulkuyhteys.

    suorittava porras suorittava porras

    On giljotiinikouria , joissa on kantokäsittelylaitteisto , mutta aivan liian paljon on niitä ”karvalakkimalleja ”, joissa tätä laitetta ei ole.

    Tulevaisuutta ajatellen , on viisasta paneutua huolella taimikoiden varhaishoitoon. Tällöin vältytään ainakin yhdeltä ylimääräiseltä puunkorjuukierrokselta metsässä . Nuorten metsien koneellinen kunnostus on jo riskipeliä ja lisää epäonnistuessaan huomattavasti metsän tautiriskiä .

    Nykyinen konealan työvoimapula pakottaa tekemään energiapuuhakkuut kesällä , koska talveksi on liikaakin töitä talvikorjuukohteilla .

    Energiapuu on saatava kasvamaan tilavuutta siinä , kun muukin ainespuu . Kesäaikainen korjuu vaatii kookkaita kantoja ja runsaasti hakkuutähteitä ajourille , jotta juuristo- ja maaperävaurioita syntyisi mahdollisimman vähän. Tähän ei päästä liian pieniläpimittaisilla kohteilla . Korjuulla saatetaan aiheuttaa suuret vahingot , kun hakkuutähteitä syntyy niukasti , tai ei lainkaan . Jos korjuu tehdään vielä ”karvalakkimallin” korjuulaitteella ilman kantokäsittelyä , ei tarvitse ihmetellä muutaman vuoden kuluttua ilmeneviä tautituhoja.

    suorittava porras suorittava porras

    Runsas vuosi sitten Virossa asetettiin tavoitteeksi kaataa 110 sutta suuriksi paisuneiden kotieläinvahinkojen takia. Sillä hetkellä susien määräksi arvioitiin runsas 200 yksilöä.

    suorittava porras suorittava porras

    ”Muina miehinä” tuli aiemmissa keskusteluissa kertomani susilauman kantaisäkin uudelle reviirilleen. Jolkotteli kylän raittia , kuin kesy koira . Pariin vuoteen ei ihmeitä tapahtunut , mutta kumppanin löytymisen jälkeen elukoista oli alituinen , useita vuosia kestänyt riesa kotieläinvahinkojen muodossa .

    Pienimmästä päästä oli tilanne , jossa susi katkaisi perheen rauhallisen iltakahvihetken puutarhassa . Kuului hirmuinen rääkäisy ja kohta susi kiikutti perheen elottoman kotikissan pihan poikki metsän siimekseen suuremmin kiirehtimättä. Muutaman kilometrin pässä tilanne oli jo paljon pahempi. Kymmenet lampaat pääsivät autuaammille laitumille susien saattelemana. Tämä toistui useita kertoja , kunnes peli puhallettiin poikki.

    suorittava porras suorittava porras

    ..taitaa valtakunnasta vielä joku sisnisilmäinen punahilkkakin löytyä , mutta persujen Oinonen on petojen suhteen asialinjalla , vaikka en hänen puoluettaan kannatakaan.

    suorittava porras suorittava porras

    Marraskuun lopulla voi yleensä hakata metsää turvallisesti ilman kantokäsittelyäkin. Kun vuorokauden keskilämpötila alittaa + viisi astetta , on kantokäsittelyä turha tehdä. Nyrkkisääntönä kantokäsittelyn toteutukselle käytetään ajanjaksoa äitienpäivästä isänpäivään .

    suorittava porras suorittava porras

    ….katso lukijoiden kuvista miten EI PIDÄ TEHDÄ !!!!

    suorittava porras suorittava porras

    Tanelille:

    ksml 24. 02 . sivu 4 /mielipiteet /”Perhon pedot ja kansalaisten oikeudet”

Esillä 10 vastausta, 8,371 - 8,380 (kaikkiaan 8,853)