Käyttäjän Timppa kirjoittamat vastaukset

Esillä 10 vastausta, 1,031 - 1,040 (kaikkiaan 7,069)
  • Timppa Timppa

    Alkaa seiskalla.  Latvusmassa tuota luokkaa.

    Timppa Timppa

    Kyllähän yrityksissä tuloslaskennassa huomioidaan hyvinkin tarkasti kaikki tuet ja investointiavustukset sekä verohelpotukset.

    Metsätaloudessa oma työ on usein tosiasiassa tuloa.  Säästyy golfkenttä- ja kuntosalimaksut.  Harrastusvälineiden  ja matkojen kulut saa vähentää verotuksessa.  Parempaa kuntoilua en tiedä kuin raivaussahan  kanssa touhuaminen.   Valitettavasti piti lopettaa jo 83-vuotiaana.  Alkoi motoriikka heikentyä.

    Timppa Timppa

    Timppa, millä kaavalla laskit?

    Jakolaskulla, minkä opin kansakoulussa.

    Timppa Timppa

    En halua olla ilkeä, mutta Panu jos olet tosissasi tai miksi et olisi ? Korko tahtoo unohtua. 30 vuoden sijoitus 4% korolla muuttaa 0,85 € => 2,75 € 

    Saattaa sinulta Perko unohtua puunhinnan muutoksetkin.  Samanlaisia n 1000 m3:n kuusikon päätehakkuukauppoja on tehty vuosittain ja 7 vuodessa kokorunkohinta latvusmassoineen on noussut 50 %.  Ensiharvennuksen liki 100 %.

    Timppa Timppa

    Tuli kaikki tarjoukset eräästä kuusipäätehakkuuleimikosta.  Viime kevääseen verrattuna kuusi latvusmassoineen on noussut 14,3 %.  Kärjessä kumpanakin vuonna kokorunkotarjous, mutta eri firma.

    Timppa Timppa

    Jos tuotolla tarkoitetaan hehtaarikohtaista liikevoittoa, niin kyllä se on tietysti paras lehtomaisen kankaan täystiheässä kuusikossa.  Ainakin tällä hetkellä kovan puun hinnan lisäksi maksetaan latvusmassasta niin paljon, että sillä kattaa istutuskulujen lisäksi vielä perkauksiakin.

    Arnoldin konsti on kyllä hyvä.  Isävainaa osti aikanaan kasvatuskuusikkoa, joka sitten myytiin pinta-alaverotuksen aikaan aukoksi, kun oli järeytynyt tarpeeksi.  Sitten myytiin maapohja kunnalle tonttimaaksi verovapaasti.

    Timppa Timppa

    Jos jollain on nyt vanhaa kasvuaan päättelevää kuusikkoa ja miettii hakatako vai säästää, niin kannattanee hakata eikä vartoa sitä korkeinta kantohintaa, tai kaarnakuoriaiset saattavat ehtiä hakkaamaan ensin. Tässä kohtaa olen kyllä Timpan linjoilla: kasvussaan taantuneet kannattaa uudistaa

    Näin juuri.  Viime kevääseen verrattuna päätehakkuukuusella on aikamoinen hintanousu.  Tai ainakin tämän päivän tarjouksessa oli.  Latvusmassan myyntitulolla kattaa uudistus-ja taimikonhoitokulut.

    Timppa Timppa

    Itsestään selvää on, että Etelä-Suomen metsien puuntuotantokyky laskee.   Paljon metsää poistuu metsätalouskäytöstä.  Metsät ovat ikääntyneet, mikä alentaa kasvua.  Hakkuiden  rajoittaminen on tietysti väärä lääke.  Kasvussaan taantuneet metsät tulee harventaa tai uudistaa.

    Timppa Timppa

    Älä nyt viisastele. Tarkoitin tietysti, että on kuitupuuta, josta poltetaan 100 %.

    Timppa Timppa

    Ongelma onkin nyt se, että poltetaan 100 % ei 59%, koska turvetta ei saa polttaa.

Esillä 10 vastausta, 1,031 - 1,040 (kaikkiaan 7,069)