Käyttäjän Tomperi kirjoittamat vastaukset

Esillä 10 vastausta, 1,001 - 1,010 (kaikkiaan 1,835)
  • Tomperi Tomperi

    Käsittääkseni ketut eivät tee työtä, vai olenko sittenkin väärässä`?

     

    Tomperi Tomperi

    Väen vähennyksessä  ei ole huomioitu sitä mikä vaikutus on sillä että kuolleisuuden myöhästyminen myöhästyy edelleen radikaalisti. Kymmenen kaksikymmentä vuotta alkaa kohta jokaisella olla viimonen elämisen vaihe kuin ampiaisen toukilla…. siitä mie oon huolissani.

    Tomperi Tomperi

    Kyllähän monet asiat esim valvonnassa ja mittauksissa pitäisi MHY:n otantamenetelmillä valvoa ihan oman toiminnan kehittämiseksi ja luotettavuuden arssinoimiseksi tehdä vaikkei yhtään tilausta tulisikaan, vaikkapa mittaukset arviointi palvelut osatamalla ulkopuolisilta tahoilta. Myös muussakin toiminnassa.

     

    Tomperi Tomperi

    Sä voit nähdä vaikka kuinka hyvin mutta todistappa se.

    Aikoinaan kun oli pystymitta käytössä, korjuun jälkeen metsutri kävivät kantoja lyhentelemässä.  Tänä päivänä puolimetrinen kantoviidakko näkyy maantien varressa, en tidä kenen mailla se on, ei se häiritse kenenkään silmää, onhan se melkoista metsätyön markkinointia sanon.

     

    Arvoisa mehtäukko, voitko kertoa koska ja missä on todistettu se että katkonnan virheellisyys tukkipuu siirtymän osalta olisi todistettu puiden kasvattajien osalta hakkuun jälkeen?  Eikö se ole niin että ostajalla on oikeus hakata puut joiden omistusoikeus on jo hakkauttajalla….?

    Enkä mie oikein tiedä miten luotettavia systeemejä olivat varastolla mittaamiset…

    Tuon siirtymän ja todennäköisyyden myönsi minulle metsäasiantuntija.

     

     

     

    Tomperi Tomperi

    suorittava porras, Klipissä oli haastateltavan MTK:n edustaja, metsänhoitoyhdistyksen pipo päässä, kaikki muut metsässä toimivat ryhmtä mainitsi kärsijöina tai osallisena mutta eipä maininnut MHY kenttää, sihen mie kiinnitin huomiota.

     

    Tomperi Tomperi

    Taitaa olla suurin ongelma päätehakkuu metsissä ja mmyöhemmissä harvennuksissa se, että tukkipuun siirtymää kuitupuuksia saattaa tapahtua ja paljon.  Ei mhy halua eikä ehdi valvoa, esimerkiksi eräs kesähakkuun jonka tiedän, moto tuli seuraavan päivänä oli jo lähikuljetus jo käynnissä, metsänhoitoyhdistys ei ollut tietoinen suunnittelemansa korjuun aloittamisesta….  Sellaista tirehtööriä ei olekaan jjoka pystyy kasassa olevat puut arssinoimaan siten että voi osittaa tukkipuun kuituun siirtymän hakkuun jälkeen vertaamalla kauppasopimukseen.  Ainut tapa olisi otantaan perustuva ennakkoon tapahtuva mittaus pystypuista, se on tosin täysin tarpeetonta koska erilaisia mittaustapoja ei voi verrata toisiinsa. Näinhän siitä puhuttiin  pystymitan aikoihin kun joidenkin mielestä pinomitan tulos olisi ollut parempi kuin pystymitatun… tiijjä häntä

     

    Tomperi Tomperi

    Relaskooppi ei ole mittausväline, arviointiväline.  En mie eppäile etteikö niin vois olla.  Relaskooppiantaa tarkkuuden plus miinus 20 .. 30 % ?

    Metsäkonemittaus eikös siinä tarkkuus ole luokkaa 2 viiva kolme prosenttia.

    Miksi ei oltu mitattu sitä ns vähempiarvoisen puuston määrää?

     

    Tomperi Tomperi

    siinähän sitä olikin

    Tomperi Tomperi
    • Keskustele otsikon aiheesta. Jos aihe vaihtuu, aloita uusi ketju.
    • Noudata hyviä tapoja.
    • Älä kirjoita henkilöistä loukkaavasti.
    • Poistamme epäasialliset ja metsäalaan liittymättömät viestit sekä organisaatioiden tiedotteet ja mainonnan.

     

    tein tämän kun halusin nimenomaan isaskarille vastata.

    Tomperi Tomperi

    Jos olet erimieltä metsäkeskustelussa vaikka olet täysin oikeassa,  Erkki Lähde on tästä hyvä esimerkki,  kaikilla tavoin vaikeudettiin hänen tieteellist työtä.  Tieteellisen tukimuksen tekeminen oli kuin punainen vaate.  Helppo kuvitella että jos Suviseuroissa alkaisi puhua siitä että että tekee tutkimusta siitä että onko se ateismi oikeassa enemmän kuin Lutherin oppi tai Paavo Ruotsalaisen lestaatiuksen…..  Elekee vaan mennä kokeilemaan saatte kokea Lähteen kohtalon.

    Sitä en tiedä vielä tännäkään päivänä kuinka kannattavaa ja erinomaista jatkuva kasvatus on…. että onko se ikuita ku keskimäärin suomessa metsänomistuksen kesto on noin 30 vuotta.vanhimmat puut joita olen nähnyt ovat olleet 400 500 vuoden ikäisiä.

     

Esillä 10 vastausta, 1,001 - 1,010 (kaikkiaan 1,835)