Käyttäjän Tomperi kirjoittamat vastaukset

Esillä 10 vastausta, 1,051 - 1,060 (kaikkiaan 1,835)
  • Tomperi Tomperi

    Ajattelu toiminta puheet erilaisia metsänhoitajilla kuin ympäristötieteilijöillä biolegeilla ekologeilla…. mutta niinhän se on, kenen leipää syöt sen lauluja laulelet.

    Tomperi Tomperi

    Olen yksi niistä.

    Ja olen huolestunut, jos Saksa menettelisi samalla tavoin kuin Suomi hiilinielun parantamiseksi, se olisi suuri katastrofi Suomen metsätaloudelle.  Siitä olen huolissani.

    Tomperi Tomperi

    Monimuotisuus on huono termi, se on liian monimuotoinen, siihen liittyy myös yhden lajin geneettinen monimuotoisuus. Monimuotoisuuden vähenemisellä käsittääkseni tarkoitetaan lajikatoa ja lajien määrän vähenemistä.  Uden lajin syntyminen tuppovvaa olemaan varsin hidasta. Ehkä uusia lajeja saataisiin aikaiseksi jos ei tarpeettomasti rajoitettaisi geeimanipulaatioita.  Ehkä tuosta Coronasta voisi puhua uutena lajina tai ei ehkä sittenkään koska suuremmin siitä ei olla iloittu jos se onkin ihmisen luoma, ei edes kiinnalaiset tunnusta kehu että  onnistumisen alku luonnon monipuolisuuden turvaamisessa….

     

    Tomperi Tomperi

    Täytyy lisätä tuohon ketjun aloitukseeni oleellisin asia joka jäi siitä pois,  ihmisen kestää viisisenttinen jää, mutta jos ihmisiä seisoo vieri vieressä niin tiheässä kuin on mahdollista, kestääkö jää vai pulahtavatko jäisen kannen petettyä?   Sama kuin suolla että mies kävelee yli että heilahtaa mutta metsäkone uppovvaa vaikka olisi pienemmät pintapaineet.  Ihmisen pintapaineet kaksinkertaistuu jos kävelee, vissiin siihen uppos kävelevän metsäkoneenkin kehittely?

    Tätä tarkoitin tuolla höpöhöpö jutulla metsäkoneen pintapaineiden erinomaisuudesta jota tunnutaan viljeltävän kuin Propagandaa konsanaan….

    Ite ku kyssyy ja ihmettellee ja itelleen vastaa niin saa mieleisensä vastauksen.

     

     

    Tomperi Tomperi

    Ekologia ja ympäristötieetet olivat esimerkiksi täysin poissa. Nyt ymmärrän.

     

    Äkkiseltään kuvittelisi että olis ns poikkitieteellinen koulutusohjelma.

     

    Tomperi Tomperi

    Akateeeminen metsäopiskelu sisältää pelkästään puuntuotannon, onko näin?

     

    Tomperi Tomperi

    Yara laski lannotteiden hintaa.

     

    Tomperi Tomperi

    Tulin huonosti ajatuksiani sanoneeksi.  Saksaan kannattaa mennä ja etelä ameriikkaan ja minne tahansa, jotkut viisastuvat siis ymmärrys kasvaa ja jtkut ei muuksi muutu eikä se ole sinällään paha.

    Aloitukseni oli hieman muuta mitä ajatukseni olivat.

    1. Kiinnostaisi toietää miten saksalainen metsien kasvatus poikkeaa Suomalisesta niillä alueilla joilla on sama lämpösumma  kuin Helsinki Jyväskylä välisellä alueella.

    2.  Mitä tapahtuisi hiilinieluilla koko saksan alueella jos siellä noudatettaisiin samantapaisia metsänkäsittelymenetelmiä hiilinielujen kasvattamiseksi kuin Suomessa?

    3. Mikä järki pn siinä että samaa lajia olevaa kuusta kuin Suomesa kasvatetaan Saksassa  200 vuotiaaksi noin viiden kiintoakuution kokoiseksi, eikö se vaaranna hiilinieluja jopa globaalisesti jos moinen systeemi yleistyy.

    Pyökki on oma lukunsa enkä itse asiassa tiedä montako prosenttia Saksan puustosta on pyökkiä.

    4. Keskittyvätkö ns hyönteistuhot kuusikoissa ns. Itä – Saksan alueelle.

     

    Tomperi Tomperi

    Jospa se on niin että, kuten  luulen, männyt kasvavat yhtä hyvin tai jopa paremmin kuin aikaisempina vuosina. Mutta mäntyjä onkin vähemmän kuin  aikaisemmin niin kasvun vähenemä johtuukin siitä?

    Tomperi Tomperi

    Luin suomalaisen metwsätieteellisen jutun,  siinä oli tutkittu hyönteisiä.  Lopputulos oli se, että luontaisissa metsissä oli vähän haitallisiksi koettuja hyönteisiä kun taas  talousmetsissä se oli juuri päinvastoin, haitallisia oli paljon.

    Onneksi nykyään nämä uusimmat julkaisut ovat pääasiassa tarkoitettu asiantuntijoiden ja ulkomaalaisten luetttaviksi joten uusimpia on mahdoton lukea.

Esillä 10 vastausta, 1,051 - 1,060 (kaikkiaan 1,835)