Käyttäjän Tomperi kirjoittamat vastaukset

Esillä 10 vastausta, 1,421 - 1,430 (kaikkiaan 1,835)
  • Tomperi Tomperi

    Svetlaana Uittokalusteelta vastasi ettei tavitse viilata.

    Tomperi Tomperi

    tosiaan ”Muistan jossain argumentoidun tällaista säännöllistä istutusjärjestystä vastaan sillä, että istutusalasta tulee altis tuulivahingoille kun tuuli pääsee kulkemaan riviväleissä.”

     

    mistä näitä neroja sikiää?

    Tomperi Tomperi

    ”Männyn versoruostetta, tyvikoroa, tervasrosoa.”  Paljonpa pahhaa saa aikaseksi pajukko.

    Tomperi Tomperi

    Onko se tuon pajun  kaataminen tarpeellista?  Jos puusto on pitempää tai puuston latvoja ei pajut hakkaa ja liialti varjosta?

    Tomperi Tomperi

    kiitos Visakallo vinkistä.

     

    Tomperi Tomperi

    Miten kartongin kierrätettävyyteen vaikuttaa se lajiteltavuus, osa on puhdasta kartonkia, osaan on enemmän tai vähemmän lisätty muovia?  Kuten esimerkiksi maitotölkkeihin.  Entä miten kartongin uusiokäyttöön vaikuttaa se että jos kartongista joudutaan poistamaan musteet yms töhryt, kuinka hyvin se kestää sitä?  eikä se muuten tuo kierrätys ole realistinen vaihtoehto, jos kartonki tuotetaan suomessa ja käytetään Intiassa tai Kiinassa nyt tqhtoo olla että kotiutuuko se suomessa valmistettu uusiokäyttöön vai polttaavatko sen ….

    Tomperi Tomperi

    Ehkä jatkuvassa kasvatuksessa pitäisi tarkastella yhden käsittelykuvion sijaan kuvio rypästä?

    Tomperi Tomperi

    Tietysti oishan ne nuo metsälehden järjestämät retket ulkomaille joilla on mukana myös asiantuntijoita. Jos joku omatoimisesti tekee metsätapaamiseen ja esittelee muita kuin omia metsiään niin mitenkähän maanomistajat suhtautuu siihen, vaatiiko luvan vai kuuluuko jokamiehen oikeuksiin marjastuksen tavoin, kysyy hän että varulta marjasanko mukhaan?

     

    Tomperi Tomperi

    jos kalabaliikki kestää noin kymmenen vuotta niin jos se sitten puun kysysntä ja tarve sekä hinta kohoaa?

    Tomperi Tomperi

    Vastaukset löytyi, runkopuuta hakattiin noin 11 miljoonaa kuutiota polttoon, 65 miljoonaa teollisuuden tarpeisiin yhteensä josta 35 miljoonaa kuutiota kuitupuuta elikkä vajaat puolet tukkipuuta.  Kun tätä ns tukkipuuta sahataan ja jalostetaan siitä menee suurin osa muuhun käyttöön selluksi ja polttoon, sitten valta osa tai suuri osa menee kertaluontaiseen käyttöön niin vähän siitä puusta loppujen lopuksi on muussa muodossa kuin hiilidioksina viiden viiva kymmenen vuoden kuluttua. Olin aikoinani tilaisuudessa seurata rakentamistoimintaa Portugalissa, siellä kaikki puutavara kierrätettiin, tellinki ja sementin leviämisen estävät lautarakenteet, ja moneen kertaan.  Siihen samaan menetelmään raknetamisessa että kaikki rakentamisessa käytettävä puutavara törmäsin  koulumatkoilla Suomessa  -60 luvulla.   Jotta kyllä se hiilinielu on pieni siltä osin suomessa pieni verrattuna hakattuun puumäärään Suomessa,  muutama hirsirakenteinen kirkkorakennus ei totuutta muuksi muuta. Tommossiin lukkuihin törmäsin.

Esillä 10 vastausta, 1,421 - 1,430 (kaikkiaan 1,835)