Syyskuussa järjestettävään konetyöalojen ammatti- ja myyntinäyttely Finnmetkoon on ilmoittautunut tähän mennessä 350 näytteilleasettajaa. Tiedotteen perusteella mukana ovat kaikki merkittävät raskaskone- ja hyötyajoneuvoalojen kone-, laite- ja varaosavalmistajat sekä toimijat logistiikka-, maarakennus-, metsä- ja energia-aloilta.
”Näyttelyosastojen kysyntä on ollut alusta lähtien vauhdikasta. Edelleen saamme lisää ilmoittautuneita lähes päivittäin”, sanoo näyttelyn johtaja Tapio Hirvikoski tiedotteessa.
Kysyntä on ollut vilkasta myös ulkomailta ja Finnmetkosta on tulossa entistä kansainvälisempi. Ulkomaisia näytteilleasettajia tulee Euroopan lisäksi niin Amerikan mantereelta kuin Kaukoidästäkin.
”Ulkomaisia näytteilleasettajia on ilmoittautunut näyttelyyn yli tuplasti enemmän kuin edellisellä kerralla.”
Näyttelyalue on kooltaan 150 hehtaaria. Seisovien osastojen lisäksi näyttelyssä on tutusti myös puunkorjuun työnäytöksiä. Alueen pohjoisosassa nähdään harvennushakkuuta. Uutena on tällä kertaa energiapuun korjuunäytökset alueen keskivaiheilla, jossa korjataan energiapuuta useamman näytteilleasettajan työnäytöksissä.
Finnmetko järjestetään tänä vuonna 3.-5. syyskuuta.
Lue myös
Jos ajankohtaiset metsäasiat kiinnostavat, tilaa Metsälehti tästä.
Kommentit
Ei vielä kommentteja.
Haluatko kommentoida artikkelia? Voidaksesi kommentoida artikkelia sinun tulee kirjautua sisään.
Kirjaudu sisään