Metsäkoneiden kysyntä heikentynyt, Deere aloittaa muutosneuvottelut

Mahdolliset lomautukset Joensuun tehtaalla kestävät enintään 90 päivää.

John Deere Forestry aloittaa muutosneuvottelut Joensuun tehtaallaan. Mahdolliset lomautukset kestävät enintään 90 päivää.

Neuvottelujen taustalla on markkinatilanteen epävarmuus ja huonontuminen, joka on johtanut metsäkoneiden kysynnän ja tilauskannan heikkenemiseen, metsäkonevalmistaja kertoo. Neuvotteluilla varaudutaan tehtaan tuotannon sopeuttamiseen.

Neuvottelujen piirissä on yhteensä 367 työntekijää. Muutosneuvottelut eivät koske toimihenkilöitä, ylempiä toimihenkilöitä tai jälleenmyynnin henkilöstöä. Neuvottelut alkoivat tällä viikolla ja kestävät arviolta kaksi viikkoa.

John Deeren metsäkoneet ja istutuspäät suunnitellaan ja valmistetaan Suomessa. Yhtiöllä on tehtaat Joensuussa ja Nakkilassa.

Lue myös

Kommentit

Ei vielä kommentteja.

Tekniikka Tekniikka