Päijät-Hämeen metsänhoitoyhdistys järjestelee toimintaansa ja aloittaa muutosneuvottelut

Ketään ei ole tarkoitus irtisanoa, yhdistyksestä kerrotaan.

Metsänhoitoyhdistys Päijät-Häme on käynnistänyt yt-lain mukaiset muutosneuvottelut metsätyöntekijöiden ja toimihenkilöiden edustajien kanssa. Neuvottelut käydään tuotannollisin ja taloudellisin perustein, tavoitteena on turvata yhdistyksen kannattava toiminta myös tulevaisuudessa. Ketään ei ole tarkoitus irtisanoa.

Toimintoja on tarkoitus kuitenkin järjestellä uudelleen. Neuvotteluissa käydään läpi muutokset toimialueissa, tehtävissä, toimenkuvauksissa, palkkaustavoissa, joidenkin toimintojen osalta tarkastellaan niiden taloudellista järkevyyttä. Yhdistyksen mukaan tavoitteena on keskittyä ydinliiketoimintaan ja metsänomistajien palvelujen parantamiseen

Lisäksi käyttöönotetut ohjelmistokokonaisuudet mahdollistavat ja vaativat jatkossa tehtävien uudelleenorganisointia.

Päijät-Hämeen toimii Asikkalassa, Hartolassa, Heinolassa, Hollolassa, Kärkölässä, Lahdessa, Padasjoella ja Sysmässä. Yhdistyksen palveluksessa on 30 toimihenkilöä ja 12 vakituista metsuria.

Kommentit

Ei vielä kommentteja.

Metsänhoito Metsänhoito

Kuvat