Tämän vuoden Uusi puu -kilpailun yleisöäänestyksen on voittanut fossiilittomista raaka-aineista valmistettu, kosteuden- ja rasvankestävä ruokapakkauspaperi. Metsä Fresh Pack –nimistä paperia käytetään esimerkiksi pikaruoka- ja leipomotuotteiden pakkaamiseen.
Toiseksi sijoittui Ligno Spheren ligniinipohjainen epoksiliima ja -pinnoite ja kolmanneksi Fiberwoodin puupohjainen akustiikkalevy.
”Tänä vuonna voiton vei jokapäiväinen tuote, jonka käyttö kertoo mittakaavasta, jolla voimme korvata fossiilisia materiaaleja globaaleilla markkinoilla. Pakkaukset ovat merkittävin segmentti, jolla suomalaiset vastuullisesti tuotetut materiaalit voivat kilpailla maailmalla ja samalla luoda työpaikkoja ja taloudellista hyvinvointia Suomeen”, toteaa Uusi puun projektipäällikkö Virpi Korhonen.
Metsä Greaseproof Papersin kehittämä pakkauspaperi valmistetaan sataprosenttisesti biopohjaisista raaka-aineista. Muovin ja muiden haitallisten suojakerrosmateriaalien sijaan paperissa hyödynnetään luonnonpolymeerejä ja mineraaleja.
”Puupohjaiset raaka-aineet muodostavat 85 prosenttia paperista. Loppuosa koostuu luonnonpolymeereistä ja mineraaleista, joilla paperiin saadaan suojaavia barrier-ominaisuuksia. Niiden avulla saavutetaan tarvittava rasvan- ja kosteudenkesto ilman fossiilipohjaisia materiaaleja”, yhtiön viestintä- ja markkinointipäällikkö Ninja Mielonen kertoo.
Yleisöäänestykseen osallistui tänä vuonna kahdeksan puupohjaista uutuustuotetta. Kilpailun voittajat valittiin someäänestyksellä, jossa annettiin 852 yleisöääntä.
Yleisöäänestyksen voittajat julkistettiin valtakunnallisilla Metsäpäivillä torstaina.
Sekä Metsäpäivät että Uusi puu ovat Suomen Metsäyhdistyksen hankkeita. Uusi puun päärahoittaja on Suomen Metsäsäätiö.
Lue myös
Valmet toimittaa yli sadan miljoonan euron edestä selluteknologiaa Kiinaan
Metsäteollisuuden haasteet heijastuvat metsäkonemarkkinaan – nyt laajat muutosneuvottelut aloittaa Ponsse
Leunan biojalostamolla avajaiset, ”Tärkeä virstanpylväs kasvumatkallamme”
Stihliltä sahauutuus ammattilaisille – ”MSA 600 C-O W on markkinoiden tehokkain akkusaha”
Jos ajankohtaiset metsäasiat kiinnostavat, tilaa Metsälehti tästä.
Kommentit
Ei vielä kommentteja.
Haluatko kommentoida artikkelia? Voidaksesi kommentoida artikkelia sinun tulee kirjautua sisään.
Kirjaudu sisään