Stihl tuo markkinoille uuden ammattikäyttöön kehitetyn akkukäyttöisen moottorisahan. MSA 600 C-O W on valmistajan mukaan markkinoiden tehokkain akkumoottorisaha: mekaaninen teho on 5,9 kilowattia.
Sahassa on vakiona 63 sentin terälevy, mutta siinä voidaan käyttää myös 90 sentin terälevyä. Käyttötiloja on kolme, joiden avulla sahan tehoa voidaan mukauttaa työtehtävän mukaiseksi.

Saha toimii kahdella Stihl Allpro -järjestelmän akulla. Käyttöaika on tilasta riippuen 24–28 minuuttia. Sahassa on kaksitasoinen kahvalämmitys. Paino akkujen ja terälaitteen kanssa on 11,6 kiloa.
”MSA 600 C-O W siirtää akkukäytön mahdollisuuksien rajoja. Tämä moottorisaha on tarkoitettu ammattilaisille, jotka tarvitsevat suurta tehoa vaativissa kaatotöissä. Akkukäyttö tuo samalla etuja kaupunkiympäristöissä ja muissa kohteissa, joissa melutasolla ja pakokaasuilla on erityisen suuri merkitys”, sanoo Stihl Pohjoismaiden tuotepäällikkö Clara Bergström tiedotteessa.
Saha tulee myyntiin marraskuussa.
Lue myös
Metsäkoneiden kysyntä heikentynyt, Deere aloittaa muutosneuvottelut
Tutkimus: Hakkuukonedatalla voidaan arvioida ensiharvennuksen puustoa kustannustehokkaasti
Lukessa aloitti uusi puumateriaalitieteen apulaisprofessori
Puupalkinto 2026 -ehdokkaat julkistettu, äänestä suosikkiasi
Jos ajankohtaiset metsäasiat kiinnostavat, tilaa Metsälehti tästä.
Kommentit
Ei vielä kommentteja.
Haluatko kommentoida artikkelia? Voidaksesi kommentoida artikkelia sinun tulee kirjautua sisään.
Kirjaudu sisään