Tatu Liimatainen Suomen PEFC:n uudeksi toiminnanjohtajaksi

Liimatainen ottaa toiminnanjohtajan tehtävät hoitaakseen kesäkuun alussa.

PEFC-Suomen hallitus on valinnut metsänhoitaja Tatu Liimataisen yhdistyksen uudeksi toiminnanjohtajaksi. Hän aloittaa yhdistyksen palveluksessa 2. toukokuuta ja ottaa toiminnanjohtajan tehtävät hoitaakseen kesäkuun alussa.

Liimatainen siirtyy uuteen tehtäväänsä Brysselissä toimivasta konsulttiyritys Fourtoldinista, missä hän on ollut EU-yhteiskuntasuhteiden johtaja.

Tätä ennen Liimatainen on työskennellyt mm. maa- ja metsätalousministeriössä luonnonvaraosastolla neuvottelevana virkamiehenä, Euroopan komissiossa kabinetin jäsenenä, Euroopan parlamentissa parlamenttiavustajana sekä Pohjoismaisten metsänomistajajärjestöjen koordinaattorina.

Liimatainen seuraa tehtävässä metsänhoitaja Auvo Kaivolaa.

PEFC on kansainvälinen metsäsertifiointijärjestelmä. Suomen metsistä on PEFC-sertifioitu yli 90 prosenttia.

Kommentit

Ei vielä kommentteja.

Metsänhoito Metsänhoito

Kuvat