Uusi ympäristöministeri: Suomen hakkuiden lopettaminen ei pelasta ilmastoa

Sari Multala aloitti ympäristö- ja ilmastoministerinä Kai Mykkäsen siirtyessä Espoon kaupunginjohtajaksi.

Tänään virkaan astunut ympäristö- ja ilmastoministeri Sari Multala (kok.) suhtautuu varauksella metsänhakkuiden vähentämiseen. Multalan mukaan tarvitaan toimia hiilinielun vahvistamiseksi, mutta ”maailman ilmastoa ei pelasteta sillä, että Suomen hakkuut lopetettaisiin”.

Multala muistutti tiedotustilaisuudessa myös, että suurin osa Suomen metsistä on yksityisessä omistuksessa.

”Kaikki keinot eivät ole poliittisten päättäjien käsissä. Hallituksessa pitää huolehtia myös siitä, että puuta on saatavilla.”

Kokoomuksen ministerikierrätys toteutui tänään, kun ympäristö- ja ilmastoministeri Kai Mykkänen jätti hallituksen siirtyäkseen Espoon kaupunginjohtajaksi.

Mykkäsen seuraajaksi nousi tiede- ja kulttuuriministeri Sari Multala. Multalan salkun puolestaan perii kansanedustaja Mari-Leena Talvitie.

Ministerivaihdokset virallistuivat tänään aamupäivällä presidentin esittelyssä.

Lisätty Multalan kommentit klo 13.57

Kommentit (4)

  1. Panu

    Hyvä, Multala näyttää ymmärtävän Mykkästä paremmin mitä yksityisomistus tarkoittaa.

  2. Kurki

    Paras ympäristöministeri koskaan.
    Ei yritä olla ympäristöministeri.
    Yksikin yritti olla, vaatimalla syrjäseutujen mokin mummon ulkohuusseille 10 000 euron biologisia puhdistamoita Itämeren vesien tilan parantamiseksi.

  3. metsä-masa

    Hyvä Sari Multala, mukavaa kuultavaa pitkästä aikaa ympäristö- ja ilmastoministeriltä !

  4. Ratkaisu olisi tehostaa metsien kasvua. Keinoja on lähes 20 kpl.
    Nyt metsämme kasvavat keskimäärin hyvin vaatimattomat 5 m3/ha/v.

    Keskikasvun kohottaminen 7-8 m3:iin onnistuisi jo kaikkien hoitorästien poistamisella, tukkeutuneiden ojien perkaukset mukaan luettuna. Kohonneet pohjavedet ovat suurin tekijä kasvun taantumisessa liikatiheyden lisäksi.

    Jalostettujen alkuperien käyttö metsän uudistuksessa nostaa kasvua 20-30 %.

    Istuttaminen suuriin mättäisiin lisää kasvua myös kymmeniä prosentteja.

    Kaiken puun tuhkan levittäminen turvemaille lisäisi kasvuja miljoonia kuutioita vuodessa. Ojituksella 20 m sarkoihin ja tuhkalla suurin osa soista saataisiin kasvumaiksi ja hiilen nettositojiksi.

    Boorin piilopuutteisia metsiä on useita satoja tuhansia hehtaareita.

    Meillä on myös luokkaa 1 milj. ha joutomaata jossa voisi ja pitäisi kasvaa hoidettua metsää puskien sijasta.

    Meillä on miljoonia hehtaareita vanhoja ja ylitheitä metsiä, joissa kasvu on loppunut, sairastuminen ja lahoaminen pahenee ja jotka pitäisi uudistaa kiireesti.

    Metsäomistuksen sukupolven vaihdosta tulisi porkkanoilla piiskoilla vauhdittaa, että väsähtäneet tai vieraantuneet omistajat laittaisivat metsänsä muille jotka osaavat, ymmärtävät ja jaksavat hoitaa.

Metsänhoito Metsänhoito

Keskustelut

Kuvat