Hankintahakkuut ovat katoavaa kansanperinnettä

Yhä harvempi kaataa hankintapuut itse. Metsäyhtiöiden ostoslistan kärjessä on mäntykuitu.

Tilaajille
Hankintapuuta noudetaan tienvarresta yhä vähemmän. Parhaiten metsäyhtiöille kelpaa mäntykuitu. (Kuvaaja: Hannu Jauhiainen)
Hankintapuuta noudetaan tienvarresta yhä vähemmän. Parhaiten metsäyhtiöille kelpaa mäntykuitu. (Kuvaaja: Hannu Jauhiainen)
Ladataan...

Kommentit (1)

  1. harrastelija

    Hankintapuun tekoon on monenlaisia esteitä:

    * maalla aktiivisesti toimiva yrittäjä on hyvin raskaasti työllistynyt varsinaisessa yrityksessään ettei aikaa eikä paukkuja riitä metsään.

    * etämetsän omistajalla metsätyö sopisi ehkä ainoastaan pitempien lomien aikana. Kaukana olevalle metsäpalstalle ei ole oikein järkevää lähteä viikonlopun aikana.

    * asiallisen kaluston puuttuminen, ellei ole olemassa esim. maataloudesta jo työkoneet valmiina.

    * jutussa jo mainittu hintapolitiikka ei oikein motivoi hankintaan.

    ++ jos kumminkin on asialliset koneet ja laitteet, että puut oikeasti saadaan autotien varteen, niin metsätyö on todella hyvää terapiaa nykyisen pääasiassa sisätyön vastapainoksi !

    ?+ löytyisikö Lauri Vaaran väitöksestä kumminkin jotain käytännössä toimivaa?

Puukauppa Puukauppa

Blogit ja Kolumnit