Metsänomistaja Juha Hämäläinen:
”Tälle kuviolle tehtiin päätehakkuu jokunen vuosi sitten, muistaakseni jo ennen koronavuosia.
Kuvion läpi kulkee oja, jonka reunalla kasvoi luontaisesti syntyneitä kuusentaimia. Ne jätettiin kasvamaan, kun kuviolle tehtiin päätehakkuu. Hyvin ne ovatkin lähteneet kasvuun.
Muualle istutettiin kuusentaimia pikkasen harvempaan. Koivua tulee paikalle aina itsestään, ja lisäksi ollaan kylvetty tähän mäntyä.
Kuusen kasvattaminen sekapuuna ei pelota. Kirjanpainajia on Orimattilan seudulla aika paljon, mutta meidän kulmilla Heinämaalla tilanne on keskivertoa parempi. Käyn useamman kerran vuodessa kiertämässä kaikki metsät läpi tuhojen varalta.
Raivaussahatyöt teen enimmäkseen itse, mutta hakkuut teetän aina muualla. Vanha kauluspata on kaikkein paras vaate raivaamiseen kuumalla säällä.
Meillä on myös pieni peltoala, mutta metsä on sitä taloudellisesti merkittävämpi. Käyn kuitenkin päivätöissä muualla.
Tämä tila tuli suvun haltuun 1734 ja olen sen yhdeksäs isäntä. Vanha isäntä osallistuu töihin sen, minkä ehtii, ja usein ehtiikin minua paremmin.”
Vanha isäntä Timo Hämäläinen:
”Tällä kohteella, ja kaikissa muissakin taimikoissa, käydään joka vuosi istutuksen jälkeen. Kuusen ympärys heinätään reilun metrin säteeltä.
Heinäntorjunnassa ollaan käytetty tavallista raivaussahanterää, vaikka moni suosii kolmioterää. Tässä pienenä vaarana on, että heinä tukkii terän, mutta niin ei yleensä käy, kun muistaa painaa kaasua täysillä.
Kaikkein paras aika perata taimikoita alkaa elokuun lopulla, heinien jo kellastuttua. Hirvikärpäsistä on riesaa, mutta syyskuussa ne loppuvat kuin seinään.
Kuusi juroo aina aikansa, mutta tässä taimikko on kasvanut niin isoksi, ettei kuusia enää tarvitse etsiä. Luontaisesti on syntynyt pieniä männyntaimia, jotka säästetään. Tarkkana saa olla, ettei sekoita niitä kuviolla kasvaviin metsäkortteisiin.
Myös luontaisesti syntyneiden kuusten ryhmät säästän. Ne ehtii harventaa myöhemminkin.
Vadelmasato on ollut tänä kesänä niin runsas, etten ole raaskinut myöskään kaikki vadelmapuskia tästä vielä pois ottaa.”
Lue myös
Luonnon arvoille toimiva markkina, ”Tässä on valtava potentiaali”
Vinkit rauduskoivun kasvattajalle: Käytä jalostettua tainta, tuplaa tukkiosuus
Toimittajalta: Tämä tuote on metsänomistajalle kuin taivaanlahja
Vinkki sekametsää haluavalle – 1200 kuusentainta hehtaarille
Jos ajankohtaiset metsäasiat kiinnostavat, tilaa Metsälehti tästä.
Kommentit
Ei vielä kommentteja.
Haluatko kommentoida artikkelia? Voidaksesi kommentoida artikkelia sinun tulee kirjautua sisään.
Kirjaudu sisään