Uutiskommentti: Hesari unohtaa, että metsä on yksityisomaisuutta

Yksityisomaisuuden suoja ei paina Helsingin Sanomien punavihreässä agenda-journalismissa, kirjoittaa Metsälehden päätoimittaja Petri Koskinen.

Tilaajille
Helsingin Sanomien mukaan Suomi voi joutua ostamaan hiilinieluja muilta maitat. Siitä voisi tulla jopa miljardilasku.
Helsingin Sanomien mukaan Suomi voi joutua ostamaan hiilinieluja muilta maitat. Siitä voisi tulla jopa miljardilasku.
Ladataan...

Kommentit (1)

  1. Erittäin hyvä kirjoitus jälleen Metsälehden päätoimittajalta. Kiitos!
    Vaikka Euroopassa käydään julmaa sotaa, mainittu pääkaupunkilaislehti radio, tv ja monet mediat ovat käyttäneet raakkuasiaan maailmassa tapahtuviin asioihin nähden kohtuuttomasti pastaa ja aikaa.
    Raakkuasiassa on unohdettu se, että metsät ovat suomessa pääosin yksityisomaisuutta. Uutisointi on keskittynyt vain suojeluun ja metsäyhtiön asiaksi, vaikka suojelu uhkaa enemmän juuri yksityismetsänomistajia.
    Jos suojellaan, siitä pitää maksaa pysyvää korvausta alueen puun tuoton mukaan 25 % korotettuna jatkuvasti. Pakkolunastuksiinkin tulee 25 % korotus käypään hintaan hallituksen valmistelussa olevan esityksen mukaan.

Metsänomistus Metsänomistus

Blogit ja Kolumnit

Kuvat