Keskustelut Metsänhoito Aukon tuottomenetelmät

Esillä 10 vastausta, 4,001 - 4,010 (kaikkiaan 4,063)
  • Aukon tuottomenetelmät

     

    ”Entinen leppää kasvanut hakamaa hakattiin aukoksi ja istutettiin koivulle.  Koivu kasvoi erittäin hyvin, mutta vielä paremmin kasvoivat lepät.  Monta vuotta peräkkäin sain perata sitä kuviota ennen kuin voitin ne lepät.”

    Toinen tapaus oli entinen leppää kasvava niitty.  Harvensin leppiä niin paljon kuin uskalsin ja istutin kuuset sekaan.  Olinko harventanut liian vähän vai liikaa vai mistä johtui, etteivät ne kuuset menestyneet.

    En kyllä suosittele leppien hyödyntämistä.   Kaikki nurin ja koivua tilalle, jos hirviriskiä ei ole.  Muuten kuusta.

    Kun kasvattaa kuusikon täystiheänä ja sitten istuttaa uudet taimet nopeasti, niin ne kasvavat nykyään niin hyvin, ettei heinettyminen pysy perässä.”

    ”Harsintahakkuun poistuma on yleensä n. 80- 100 mottia/ha ja tukkiosuus n. 60  % , parhaimmillaan n. 70 % .

    Tavallista harvennusta parempi kantorahatulo edellisessä harsinnassa  (20 vuotta sitten) ei riitä korvaamaan kasvutappion kuluja koska silloin pitäisi ottaa laskelmaan mukaan myös alunperin (päätehakkuu/jk) tulleet  tuloerot.   Jk:n heikompi yksikköhinta, pienempi poistuma ja pystyyn jääneen puuston pääoma-arvo korkoineen nykyhetkeen laskettuna (verrattuna tasaikäisen vaihtoehdon uudistuskuluihin ).”

  • Perko

    Pyörä suosittelijoiden vahvin laji ei ole kait matematiikka. Kysymys oli keskinopeuden  ratkaisusta.  Yritys nälvimällä   olla vitsikäs  ei älykkyys kuitenkaan kohene.   Heillekin on  ehkä jokin tehtävä ja tarkoitus.

    jupesa

    Eläpä yritä uhriutua. Itse nälvit järkevän metsänhoidon toteuttajia tamppaajiksi kutsumalla . ( En ole muuten koskaan joutunut heinäämään taimikkoa).

    Laskeppa paljonko tulee sijoituksesta menoa, kun istutuskuusikon taimet oli ilmaisia ja maanmuokkaus kustansi puolet normaalista ? Ensimmäinen tili siltä taimikolta tuli 10 vuotta uudistamisesta joulukuusten myynnistä.

    Ja kuten olen kertonut monet kerrat, uudistuskulut kuittaantuu normaalisti päätehakkuutuloista. Vähennetään päältä ennen vertailulaskelman tekoa .

    Visakallo Visakallo

    Perkon polkupyöräyhtälö on hieman samanantapainen kuin meikäläisen työmatkayhtälö aikoinaan. Silloin kun asuin vielä mailla, työmatkani oli kymmeniä kilometrejä suuntaansa. Jos lähdin myöhässä kotoa, nostin ajonopeutta (joskus jopa hieman yli sallitun, -rikos tosin jo vanhentunut) ja ehdin ajoissa töihin. Kun muutin työpaikan lähelle, ja lähdin myöhässä töihin, niin tulin myös myöhässä töihin!

    Perko

    Hyvällehän tuo näyttää , voin hieman vilkaista vaikka en puutarhuri ole: Jupesa laskee omalle työlleen 0 euroa palkkaa.Kuten aiemmin laskimme ”paperimiehen palkalla”, ne sadat työtunnit, jotka joulukuusien kasvatus, muotoonleikkaus ja torimyynti vaativat, tekisivät jokaisesta kuusesta tappiollisen.

    Joulukuusikauppa ei ole metsätaloutta Joulukuusien kasvatus on puutarhataloutta, ei metsätaloutta. Se vaatii intensiivistä hoitoa: leikkaamista, lannoitusta ja torilla seisomista pakkasessa.Tämä on ”keikkahommaa” parhaimmillaan. Se ei poista sitä tosiasiaa, että varsinainen tukkipuuprojekti (ne loput 600 puuta hehtaarilla) on edelleen matemaattisesti miinuksella. Tulot renkinä kuittautui siihen.

    Parastahan tuossa on ne iloiset kirkassilmäiset lapset jotka saavat Joulunriemun kuustakoristellessaan  ja kukapa ei siihen antaisi kaikkensa!

    Kuusiuskova

    Kyllä metsän eteen tarvitsee tehdä vähön työtä itsekin. Ainakin me tamppaajat. Paitsi jk kasvattajat, nehän saa kaikki ilmaiseksi… Mutta 50v kiertoajan aikana meidän tamppaajien tuotot on silti paljon isommat… No, jokainen omalla tavallaan.

    jupesa

    Myin joulukuuset pystyyn. En tehnyt yhtään mitään kasvatusleikkausta tms. Taas meni Perkolla veikkaus pieleen.

    Sinun ”matematiikka ”on ihan hanurista. Perustuu oletuksiin ja laskennallisiin lapsuksiin. Todellisuudessa toimitaan toisin.

    Visakallo Visakallo

    Perkolle: Meitä joulukuusenkasvattajiakin on erilaisia. Minähän en niitä leikkaa enkä muutenkaan hoida, vaan poistan vain kuusentaimikoistani ne hidaskasvuiset yksilöt, jotka päätyvät sellaisinaan ”luomukuusina” myyntiin, jota en taasen itse tee. Ihan mukava lisätulo siitä on tullut jo 30 vuoden ajan ja hyvin pienellä lisätyöllä. Minä vain koetan käyttää metsieni hoidossa sitä, mitä minulla on Perkonkin mielestä kaikkein vähiten!

    Perko

    Saiko Puuki  niillä kuitatuksi ne uudistus menot ?

    Visakallo Visakallo

    Vastaan Perkolle, vaikka kysymys olikin Puukille. Kyllä suunnilleen, riippuen toki maapohjasta. Olen ottanut kuusentaimikoista joulukuusia yleensä 5 vuoden ajan, ikävuosien 7-11 aikana.

    jupesa

    Ne tuli kuitattua jo päätehakkuutuloista kuten pitää laskea. Mutta myös joulukuusen myynnistä tuli sen verran ,että muutaman satasen menot olisi tulleet kuitatuksi .

Esillä 10 vastausta, 4,001 - 4,010 (kaikkiaan 4,063)