Keskustelut Metsänhoito Aukon tuottomenetelmät

Esillä 2 vastausta, 4,371 - 4,372 (kaikkiaan 4,372)
  • Aukon tuottomenetelmät

     

    ”Entinen leppää kasvanut hakamaa hakattiin aukoksi ja istutettiin koivulle.  Koivu kasvoi erittäin hyvin, mutta vielä paremmin kasvoivat lepät.  Monta vuotta peräkkäin sain perata sitä kuviota ennen kuin voitin ne lepät.”

    Toinen tapaus oli entinen leppää kasvava niitty.  Harvensin leppiä niin paljon kuin uskalsin ja istutin kuuset sekaan.  Olinko harventanut liian vähän vai liikaa vai mistä johtui, etteivät ne kuuset menestyneet.

    En kyllä suosittele leppien hyödyntämistä.   Kaikki nurin ja koivua tilalle, jos hirviriskiä ei ole.  Muuten kuusta.

    Kun kasvattaa kuusikon täystiheänä ja sitten istuttaa uudet taimet nopeasti, niin ne kasvavat nykyään niin hyvin, ettei heinettyminen pysy perässä.”

    ”Harsintahakkuun poistuma on yleensä n. 80- 100 mottia/ha ja tukkiosuus n. 60  % , parhaimmillaan n. 70 % .

    Tavallista harvennusta parempi kantorahatulo edellisessä harsinnassa  (20 vuotta sitten) ei riitä korvaamaan kasvutappion kuluja koska silloin pitäisi ottaa laskelmaan mukaan myös alunperin (päätehakkuu/jk) tulleet  tuloerot.   Jk:n heikompi yksikköhinta, pienempi poistuma ja pystyyn jääneen puuston pääoma-arvo korkoineen nykyhetkeen laskettuna (verrattuna tasaikäisen vaihtoehdon uudistuskuluihin ).”

  • Perko

    Kolmas kerta aukosta on lahjus annettava. Teollisuus ”kehuu” uudistamista, mutta todellisuudessa omistajaa juoksutetaan oravanpyörässä, jossa puun hinta on pidetty keinotekoisen alhaisena samalla, kun hoitokustannukset nousevat.  Visa siinä oottaa  ei ne puut  pahemmin kärvistele.

    Jovain Jovain

    Mikä parempi kantorahatulo siellä oottaa. Jk:ssa jatkuvaa myyntiä 70 vuotta, jaksottaisessa odottelet sen 70 vuotta ja aina kuittaat uudistamisen ja hoidon kustannukset.

Esillä 2 vastausta, 4,371 - 4,372 (kaikkiaan 4,372)