Keskustelut Metsänhoito Aukon tuottomenetelmät

Esillä 10 vastausta, 5,471 - 5,480 (kaikkiaan 5,502)
  • Aukon tuottomenetelmät

     

    ”Entinen leppää kasvanut hakamaa hakattiin aukoksi ja istutettiin koivulle.  Koivu kasvoi erittäin hyvin, mutta vielä paremmin kasvoivat lepät.  Monta vuotta peräkkäin sain perata sitä kuviota ennen kuin voitin ne lepät.”

    Toinen tapaus oli entinen leppää kasvava niitty.  Harvensin leppiä niin paljon kuin uskalsin ja istutin kuuset sekaan.  Olinko harventanut liian vähän vai liikaa vai mistä johtui, etteivät ne kuuset menestyneet.

    En kyllä suosittele leppien hyödyntämistä.   Kaikki nurin ja koivua tilalle, jos hirviriskiä ei ole.  Muuten kuusta.

    Kun kasvattaa kuusikon täystiheänä ja sitten istuttaa uudet taimet nopeasti, niin ne kasvavat nykyään niin hyvin, ettei heinettyminen pysy perässä.”

    ”Harsintahakkuun poistuma on yleensä n. 80- 100 mottia/ha ja tukkiosuus n. 60  % , parhaimmillaan n. 70 % .

    Tavallista harvennusta parempi kantorahatulo edellisessä harsinnassa  (20 vuotta sitten) ei riitä korvaamaan kasvutappion kuluja koska silloin pitäisi ottaa laskelmaan mukaan myös alunperin (päätehakkuu/jk) tulleet  tuloerot.   Jk:n heikompi yksikköhinta, pienempi poistuma ja pystyyn jääneen puuston pääoma-arvo korkoineen nykyhetkeen laskettuna (verrattuna tasaikäisen vaihtoehdon uudistuskuluihin ).”

  • Kuusiuskova

    Kuten Visa totesi, kaikki moderni puunkasvatus on Perkolle ilmeisesti vierasta. Tervetuloa uudelle vuosituhannelle, emme ole enää 60-luvulla.

    Oma appiukkokin totesi taannoin (kun häneltä kysyttiin et oliko kaikki ennen parempi) että ei todellakaan ollut, kyllä nykyisin on parempaa kaikki. Ja minä en tiedä 60-luvun elämästä mitään, olen liian nuori siihen.

    Minä ainakin pääsen koivun kanssa plussalle jo eh (10-12v iässä), varsinkin kuin myy koivut klapeina.

    Perko

    Mitä  on    visan  ja k uskovan  ” moderni puunkasvatus ” ? millaiseen  vuosituottoon sillä  on päästy?

    Kuusiuskova

    Koivulla noin 13 mottia/ha siitä ku taimet isketään maahan keskimäärin,  kuusella samoin se 13 mottia. Minulla on niin vähän männiköitä (20 % metsistäni) etten vielä osaa sanoa päästäänkö niiden kanssa 12 mottiin. Visalla enemmän kokemusta männiköistä.

    Tämän hetkiset nuoret kuusikot on tavoitteena päästä 15 motin vuosikasvuun.

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Lehtikuusellakin lienee samaa luokkaa tuotos hyvin hoidettuna ja hyvällä kasvupaikalla.

    leku leku

    On, jos saa pidettyä sorkkaeläimet poissa, sekä tiivistymät maaperästä..

    Perko

    Etelä-Suomen rehevällä kasvupaikalla istutetun rauduskoivikon puuston kokonaistilavuus on 30 vuoden iässä tyypillisesti noin 130 – 160 kuutiometriä hehtaarilla (m³/ha),  (Luke).   Ei tarvitse  kummoista  laskutaitoa nähdä paljonko keskimääräinen kasvun luku on, no ei  sitä  voi vaatia  kaikilta.

    Visakallo Visakallo

    Taisi Perkolta jälleen unohtua, että sen ikäisestä rauduskoivikosta on jo siinä vaiheessa otettu kahdet harvennustulot. Tulisit Perko joskus käymään, niin näkisit, miten metsiä nykyään kasvatetaan. Tietämättömyytesi laittaa nimittelemään meitä muita valehtelijoiksi. Se ei kyllä mitenkään arvoasi nosta.

    Husq165R

    Heh! Ketä ”muita”! Yksi on ylitse muiden! Heh!

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Turhaa on keskustelu silloin, jos osapuolilla ei ole minkäänlaista halua muuttaa käsityksiään, edes mitattujen tietojen pohjalta.

    Perko

    Tuossa melkein vieressä on tutkimuslaitos  ja puustot niin  ei tarvitse  Sysmään sen takia, himottaisi kuitenkin  on suomalaista  hienoa  maisemaa niin kuin täälläkin.

    Sitten on omat puustot, -70 luvulla silloin oli  tutkijat mitanneet  puustoa niin niistäkin saattaa syntyä tarkempi tieto mitä siellä edustaja Visan kanssa ihmetellessä aukon reunaa.  Kiitos kuitenkin  kutsusta.

    Voisit niistä tuotoista kertoa  selvillä rahantuloilla,  optiot vuosien päähän ja näyttävän suuret vuosiluvut  ei korreloi rahan kanssa.   Kasvu osaa toimia luonnossa  jopa kasvattamatta kun ei  mene tuhoamaan sitä!

    Voisitko kutsua Lukesta porukan joille esittelet oikeat lukemat, saisivat  kerrankin todellista näytettävää.

    Mie jatkan tovin  30 cm;stä   puun mittausta robotilla  ennen hellettä , kuullan !

Esillä 10 vastausta, 5,471 - 5,480 (kaikkiaan 5,502)