Keskustelut Harrastukset Me keskustelemme taas!

Esillä 10 vastausta, 21,701 - 21,710 (kaikkiaan 34,868)
  • Me keskustelemme taas!

    Merkitty: 

    Tänä iltana kymmenen jälkeen palasimme taas keskustelupalstalle! Tuliko joku järkiinsä vai pitikö tilapäisesti palauttaa entinen versio, jonkun bugin korjaamisen ajaksi?

    Joka tapauksessa tervetullut muutos jos jää pysyväksi!

    Terveisin: Korpituvan Taneli

  • Rane

    ”ehdokkaat eivät aikoneet luovuttaa ylipällikyyttä sodan aikana pois.”

    Jaa,kuulostaa oudolta.Taitaa ehdokkaista olla vain Rehn,Harkimo ja Stubb käynyt asepalveluksen.Stubbikaan ei ole saanut johtajakoulutusta(Tosin Hitlerkin oli vain korpraali ja kyllähän joukot liikkui sinne ja tänne liukkaasti,lopputuloksessa oli toki parantamisen varaa.)

    Ehkä Halla-aho ja Haavisto toisivat uutta näkemystä sodankäyntiin siviilipalveluspuolelta?

    Tolopainen Tolopainen

    Eihän Mannerheimikään johtanut taisteluoperaatioita vaan sen teki kenraali Mela.

    Rane

    Jep mutta ylipäällikkö antaa tavoitteet ja hyväksyy toimet joilla ne tulisi saavuttaa.Eli pitäisi ymmärtää mihin omat resurssit riittävät ja mitä kannattaa yrittää.Esim. Aatu ja Putte eivät ymmärtäneet ja se maksaa…

    Tolopainen Tolopainen

    Hiukan huolestuttaa Venäjän nopea luhistuminen, se olisi pahempi tilanne kuin nykyinen, jossa he kuvittelevat olevansa sotilaallinen suurvalta. Venäjä ei enää muodosta juuri minkäänlaista vastavoimaa Natolle. Venäjän talous pyörii Kiinan varassa ja ammukset tulee Pohjois-Koreasta. Näyttää todella heikolta. Ilmapuolustus vuotaa kuin seula, ei mitään mahdollisuuksia Nston risteily ohjuksia vastaan, kun alkeellisia lennokkeja ei saada torjuttua. Tällainen maa muka vaatii itselleen etupiirejä. Lämmityskin loppunut suurista asutuskeskuksista monin paikoin ja kananmunat kaupoista eläkkeet on vähän yli 100$/kk.

    Visakallo Visakallo

    Eihän se Putinin tilanne tosiaan kovin kehuttava ole, kun joutuu Pohjois-Koreaan asti pyssykaupoille matkustamaan! Saa nähdä, laittaako Kim myös sotilaita samaan kuormaan mukaan?

    Puuki

    <p>CMI -järjestö saanut veronmaksajien rahaa 10 milj. vv.2019-23. Stubbin johtajuusaikana myös salattu lahjustapaus. (TALSA)</p>

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Pakkanen voi olla haaste uudemmille dieselautoillekin AdBlue-järjestelmän vuoksi,

    https://yle.fi/a/74-20070650

    Tolopainen Tolopainen

    Työntekijät kuvittelivat olevansa eteviä, kun ilmoittivat poliittisista lakoista. Eräs työnantaja oli poistanut työvuorot lakkopäiviltä ja siirtänyt ne lauantaipäiville. Lauantai on arkipäivä ja työnantajalla on oikeus muuttaa työvuoroja parin päivän varoitusajalla, eikä siihen tarvita työntekijän suostumusta. Jos ei kelpaa aina voi ottaa loparit, työssä ei kenenkään ole pakko käydä. Me eläkeläiset olemme hallituksen takana ja vaatimme kaikenlaisen poliittisen lakkoilun ehdotonta kieltämistä sakon uhalla. Työläisille maksetaan työstä palkkaa ei sairastelusta, yrittäjillä on viisi karenssipäivää ennenkuin kela alkaa maksaa sairausloma korvausta, niin pitäisi olla työntekijöilläkin. Kyllä vapautuisi terveydenhoito henkilöstöä paljon hoitamaan sairaita, kun terveiden ihmisten sairauslomien haku loppuisi. Nykyisen työterveyshuollon pääasiallisen tehtävä on kirjoitella aiheettomia sairaslomatodistuksia, on muka kuumetta tai päänsärkyä ym. keksittyä. Kyllä tuo lintsariporukkka vaivoja keksii, selkäkivusta tulee myös helposti kaksi viikkoa sairausloman, kun menee yksityiselle lääkärille rahalla saa lomatodistuksen

    Gla Gla

    Sähköpostiin tuli kutsu lähteä Helsinkiin osoittamaan mieltä.  Lakkoon ei sentään olla menossa, en ole koskaan ollut. Taitaa olla hampaaton liitto, toisaalta en minä lakkoja varsinkaan tässä tilanteessa kaipaakaan.

    Jätän Helsingin väliin. Mieluummin metsään rankahommiin.

     

    Visakallo Visakallo

    Myymälävarkaudet aiheuttavat yli miljardin euron vuosikustannukset kaupoille, mutta saikuttamisen kokonaiskustannusta ei taideta edes uskaltaa laskea. Syntymään ja kuolemaan joutuu jatkossa satojen kilometrien päähän. Meikäläinen on muuten niitä pitäjän ensimmäisiä, joka on syntynyt muualla kuin kotona. Siihen samaan aikaan alettiin ensimmäisiä kuolevia myös kärrätä ihan sairaalaan asti. Nyt palataan taas lähtöruutuun.

Esillä 10 vastausta, 21,701 - 21,710 (kaikkiaan 34,868)