Keskustelut Harrastukset Me keskustelemme taas!

Esillä 10 vastausta, 28,991 - 29,000 (kaikkiaan 32,480)
  • Me keskustelemme taas!

    Merkitty: 

    Tänä iltana kymmenen jälkeen palasimme taas keskustelupalstalle! Tuliko joku järkiinsä vai pitikö tilapäisesti palauttaa entinen versio, jonkun bugin korjaamisen ajaksi?

    Joka tapauksessa tervetullut muutos jos jää pysyväksi!

    Terveisin: Korpituvan Taneli

  • MJO

    Mutta sain sen sentään katsastettua tutun katsastustoimipaikan päällikön kanssa. Hiukka ennen virallista aukaisuaikaa. Joskus suhteet todella kullanarvoisia.

    voi ziisus. Pitää huijata katsastuksessakin, että saa paskan leimattua. Viitsi vielä leuhkia sillä.

    Tolopainen Tolopainen

    Laki muuttui vasta 2017 loppuvuodesta, että moottorin vikavalo johtaa hylkyyn.

    Gla Gla

    ”Toki suuri hyvitys kertoi myös siitä, että autoliike halusi tosissaan eroon siitä Pösöstä.”

    Ehkä autoliikkeen tavoitteena on myydä autoja. Olethan tainnut itsekin olla tyytyväinen saamiisi hyvityksiin, mutta et mitenkään ole korostanut sitä, miten myyjät haluavat eroon Mitsuista, Mazdoista tai Suzukeista. On muuten noiden myynti sakannut aika totaalisesti. Pienemmiltä paikkakunnilta alkaa pian olla vaikea löytää merkkihuoltoa.

    Tolopainen Tolopainen

    Hyvinvointialueet on ajettava alas. Ei voida ajatella, että moista molokinkitaa olisi mahdollista ruokkia verovaroin. Niitä rahastetaan kaikista mahdollisista suunnista, kun rahan käytöstä ei vastaa kunnat eikä valtio. Kunnat moninkertaistivat kiinteistöjen sä vuokrat niille. Yksityiset lääkäriasemat vetävät satojen miljoonien ylimääräiset palkkiot. Poliitikkojen kokous palkkioihin uppoaa 20 milj€ vuodessa. Johtajien palkat ja työehdot ovat täysin käsittämättömiä.

    Gla Gla

    ”En oikein ymmärrä, että joku ostaa pikkukiesin, jota pitää huoltaa 12kk välein. Markkinoilla on myös autoja joissa huoltoväli on 24kk.”

    Ihan noin yksinkertainen asia ei ole. Toki pitkä väli on hyvä, mutta oikeasti asian ratkaisee huoltokohteet ja huoltojen hinta. Jos esim. jarrut ei kuulu huollon sisältöön, jossain huollossa tulee lisätyönä jumiutuneiden satuloiden vaihto. Samalla menee laahauksen vuoksi herkästi palat ja levytkin vaihtoon. Itsellä on nyt samoilla jarruilla ajettu yli 250 tkm. Saa ilmoittautua, jos löytyy rehellisesti parempia suorituksia. Ja onko 30 tkm öljynvaihtoväli oikeasti hyvä asia eli tuleeko säästö huoltokustannuksissa takaisin, kun moottori kuluu ennenaikaisesti.

    Jostain syystä ainakin Kian polttomoottorimallien huoltoväli on 12 kk/15000 km. Minusta aasialaiset, joissa huoltoväli on 15-20 tkm tai 12 kk, eivät ole erityisen kalliita ylläpitää verrattuna eurooppalaisiin, joissa usein on pidempi huoltoväli. Ja vaikka huoltokustannus olisikin kalliimpi kuin jossain toisessa mallissa, se ei yksin ohjaa valintaa pois tästä mallista. Onhan niissä useita hyviä ja huonoja puolia, mutta niiden summa ratkaisee paremmuuden. Aika monta vaihtoehtoa pitää sulkea pois, jos 12 kk huoltoväli on ehdoton ei. Mutta jos tällainen yksisilmäisyys on ok, niin kai sitten.

     

    Metsuri motokuski

    Niin se taitaa olla että hyvinvointialueet ovat liian kalliita meidän yhteiskunnalle. Hyvinvointialue uudistusta perusteltiin säästöillä. Nyt ei tahdo mikään raha riittää. Onhan se selvä että kun vanhusväestö lisääntyy jopa 25 % niin kulutkin lisääntyvät.  Kunnat vuokrineen ja yksityinen sektori vuokralääkäreineen tietenkin näkee sauman rikastua. Yksi mikä nostaa jatkossa kustannuksia on vanhuusväestön lisääntyvät hoidon tarve.

    Mielenkiintoista on että meillä Suomessa on työtyömyyttä mutta nytkin on  6000 laitos tai sairaanhoitajan paikkaa avoinna. Jotta tehtäviä saadaan täyteen pitää ihmisiä rahdata Aasiasta.  Mikä siinä on että suomalaisia ei noihin tehtäviin saada ? Onko vika siinä että meillä on sittenkin liian hyvä työttömyystuki joka passivoi ihmisiä.

    mehtäukko

    On ollut, ja kun hallitus on työntekoa vihjaillut, mikä noituminen!

    Nostokoukku

    Pääseekö esim. työtön metsuri sairaanhoitajaksi, jos oikein kovasti hakee paikkoja?

    Kalle Kehveli Kalle Kehveli

    Pääseekö esim. työtön metsuri sairaanhoitajaksi, jos oikein kovasti hakee paikkoja?

    Ei pääse. Se ei pysty istumaan 8 tuntia akvaariossa tekemättä mitään.

    Nostokoukku

    Kiinassa kuulemma paloi Temun iso varasto. Vahingot jopa 6 euroa 40 senttiä.

Esillä 10 vastausta, 28,991 - 29,000 (kaikkiaan 32,480)