Keskustelut Harrastukset Me keskustelemme taas!

Esillä 10 vastausta, 29,221 - 29,230 (kaikkiaan 33,882)
  • Me keskustelemme taas!

    Merkitty: 

    Tänä iltana kymmenen jälkeen palasimme taas keskustelupalstalle! Tuliko joku järkiinsä vai pitikö tilapäisesti palauttaa entinen versio, jonkun bugin korjaamisen ajaksi?

    Joka tapauksessa tervetullut muutos jos jää pysyväksi!

    Terveisin: Korpituvan Taneli

  • A.Jalkanen A.Jalkanen

    Ei vikaa esittäjässä mutta kappale ei säväyttänyt lainkaan samalla lailla kuin Käörijän Tsatsatsaa.

    Gla Gla

    Metät kunnossa: ”Gla. Taidat olla kalkkis?”

    Minä olen väärä henkilö sitä arvioimaan.

    ”Erika kuuluu sarjaan business on business. Kulttuuri ja laadukas taide on toinen juttu…..”

    Taustavoimana Yle. Kysyn jälleen, mihin tätä maata ajetaan ja miksi.

    Nelli olisi ollut taitava laulaja, joka ei peitä lauluaan metelillä ja mauttomuuksilla.

     

    Kalle Kehveli Kalle Kehveli

    Taustavoimana Yle. Kysyn jälleen, mihin tätä maata ajetaan ja miksi.

    Nelli olisi ollut taitava laulaja, joka ei peitä lauluaan metelillä ja mauttomuuksilla.

    Kysyntä ja tarjonta vastaa toisiaan. En minäkään pidä teennäisestä Erikasta, mutta kaipa hänellä on nykymaailmassa parhaiten menestys mahdollisuuksia.

     

    Gla Gla

    Eipä ole euroviisuissa Yle kovinkaan hyvin onnistunut vastaamaan kysyntään.

    Rane2

    Lähetystä en katsonut mutta tietenkään en ole onnistunut välttymään kilpailukappaleiden kuulemiselta.Viime vuosina menestystä on lähdetty hakemaan ns.”kinky”-tyyppisillä kappaleilla.Mikä selittyy Euroviisufanien yleisellä suuntautumisella.Myös yksi tyylikeino on koplattu Lordin voittajakappaleesta eli ”Mieskuoro huutajat” karjuu jotakin tunnuslogania joka tällä tavalla pitäisi painua kuulijoiden muistiin.Lordilla se oli Hard-rock-halleluja.Erikalla siis Ich komme.

    Muutenkin epäilen että nykyiskelmä ja muukin musiikki sävelletään tietokoneohjelmalla joka analysoi aiemmin menestynyttä musiikkia ja säveltää samalta kuulostavia melodioita.Laulajien sävelkorkeuden korjaus on arkipäivää.

    Oli aika kun J Karjalainen,Juice,Eput,Popeda,P Miljoona,Edu Kettunen,yms julkaisivat vuoronperään innostavia levyjä.Nyt voi ihmetellä milloin viimeksi olet kuullut kappaleen josta kuulee poltteen musiikin tekemiseen ei siis vain rahan?

    Nostokoukku

    Ranen kanssa samaa mieltä. Tietokoneillahan  ne tehdään. Ainakin ennen soittimissa oli  nappi josta saattoi vaihtaa CD-levyn kappaleen kesken soiton toiseen nappia painamalla. Nykyisistä levyistä ei erota lainkaan kappaleen vaihtumista. Sama jumputus jatkuu esityksestä toiseen. Miksi todelliset esiintyjät, esim. Kari Tapio, Tapani Kansa, Reijo Taipale, eivät kiemurrelleet, pomppineet ja huseeranneet esiintyessään. Seistä napottivat orkesterin edessä mikki kädessä, ja ääntä tuli. Olavi Virtaa en ole nähnyt kuin filmiltä, mutta ei hänkään kiemurrellut pitkänään lattialla esiintyessään. Laulutaito riitti esitykseksi ilman räyhäköitä manoovereja.

    Kalle Kehveli Kalle Kehveli

    Oli aika kun J Karjalainen,Juice,Eput,Popeda,P Miljoona,Edu Kettunen,yms julkaisivat vuoronperään innostavia levyjä.Nyt voi ihmetellä milloin viimeksi olet kuullut kappaleen josta kuulee poltteen musiikin tekemiseen ei siis vain rahan?

    Pakko kehua Ranea, tämän ensimmäisen ja ehkä viimeisen kerran, erinomaisesta musiikkimausta.

    Tolopainen Tolopainen

    Se hyvä puoli noissa UMK kilpailuissa on, että taso ei voi enää alemmaksi mennä. Miksi kisa ei enää varsinaisia laulajia edes kiinnosta, mukana pelkkiä harrastelijoita.

    käpysonni käpysonni

    Joo. Frederik, Danny, Pepe Willberg, Jari Sillanpää, Eino Grön ja Katri Helena ensi vuoden euroviisukarsintojen esiintyjiksi, jos nykymusa ei nappaa.

    Gla Gla

    ”Miksi kisa ei enää varsinaisia laulajia edes kiinnosta, mukana pelkkiä harrastelijoita.”

    Onhan siellä osaamistakin mukana, esim. Erikalla tangokisan voitto ja Nellinkin laulutaidot tiedetään. Kyse on siitä, minkä tyylistä tuotantoa Yle haluaa markkinoille tuoda. Sitä en tiedä, onko ns. oikeat laulajat tai pikemminkin laulun tekijät pyrkineet mukaan muttei päässeet vai jättäneet pyrkimättä Ylen linjaukset tietäen.

Esillä 10 vastausta, 29,221 - 29,230 (kaikkiaan 33,882)