Keskustelut Tekniikka Metsänomistajan parempi uusi auto

Esillä 10 vastausta, 4,141 - 4,150 (kaikkiaan 5,990)
  • Metsänomistajan parempi uusi auto

    Nyt siis on aika etsiä uudempi auto.
    Parametrit:
    Mukavuus maantiellä
    Ilmastoitu
    Automaatti
    Bensiini
    käytetty alle 10v
    kilometrit alle 150 000
    Hinta alle 10 000€
    Ei nahkapenkkejä, pakuja, varmareita ei shitty maastureita
    Optiot:
    neliveto

    Merkkejä:
    Volvo S60 tai S80, ei äksiä
    Citroen
    Muita?

    Ruotsista tai saksasta tuonnin kannattavuus?

  • Tolopainen Tolopainen

    Minulla on jo vähäpäästöinen auto, odottaisin muidenkin ottavan vastuuta maapallon tulevaisuudesta. Autovero ja yleensäkin liikkumiseen liittyvä verotus ei johda mihinkään hyvään taloudelliseen kehitykseen. Meillä on talous junnannut paikallaaan kymmenen vuotta, korkeiden kustannusten taikia. Jotain olisi syytä tehdä, ehkä olisi aika lähteä liikkeelle autoveron poistosta. Vaihdan auton, kun takuu loppuu viiden vuoden päästä.

    Gla Gla

    Minulla on ollut vähäpäästöinen auto vuodesta -97 ainakin, jos rekisteriotteen merkintää pidetään kriteerinä.

    Millä tavalla nykyisestä autostasi aiheutuvat päästöt vähenee vaihtaessasi sen uuteen? Paalaatko autosi? Entä millä tavalla autoveron poisto edesauttaa talouskasvun junaamiseen?

    Tolopainen Tolopainen

    Kaikenlainen verojen keventäminen parantaa taluskasvua. Koska rahaa jää talouden kiertoon silloin enemmän, miksi ihmiset eivät saisi itse päättää rahojensa käytöstä, nykyisin niitä pitää kierrättää julkisten budjettien kautta, ei se pääoma siitä lisäänny. Verotetaan, että voidaan maksaa lapslisiä ja järjestää kunnallista päivähoitoa ym. Kaikissa Euroopan maissa on ollut parempi talouskasvu kuin Suomessa viimeiset kymmenen vuotta ja niissä ei autoveroa ole. Suomessa on ainoana maana myös autoverosta alv. Jos haluamme maahan lisää talouskasvua ja hyvinvointia, se edellyttää kaikenlaisten kateusverojen poistoa. Ilman yrittäjyyttä ei ole jaettavaa, eikä yrittäjyyttä synny, jos verotus on niin korkea, että riskinotto ei kannata. Pienituloinen palkansaaja ei ilman työpaikkaa kykene maksamaan euroakaan veroa, ne verotkin maksaa se työnantaja joka kuukausi ja printtaa siitä lapunkin valmiiksi.

    Gla Gla

    Autoveron alennus rahoitetaan muita maksuja korottamalla.

    Vastaatko vielä muihin kysymyksiini?

    Tolopainen Tolopainen

    Sehän on vain poliitikkojen luoma harhakäsitys, että valtion pitäisi joka vuosi kerätä veroja yhä enemmän. Olenme tulleet tilanteeseen, jossa verotus on niin korkea, että talouskasvua ei tapahdu eikä verotulot kasva, nykyinen alv kantakin on täysin järjetön samoin 30% pääomatulovero. Pääomat eivät aiheuta mitään sosiaalimenoja yhteiskunnalle.

    Gla Gla

    Julkisen talouden tasapainotus talouskasvun varaan rakentaen on ennenkin todettu käyttökelpoiseksi menetelmäksi vain ennen vaaleja.

    Jos veroja ei kerätä nykyistä enemmän, on julkisen velan lyhentäminen mahdotonta. Vai mistä kassasta ehdotat lyhennykset maksettavan, kun nykyäänkään ei rahat siihen riitä?

    Tolopainen Tolopainen

    Olikohan tuo jokin vitsi vai slogan. Paljonkohan meillä talouskasvua on ollut sotien jälkeen, jos ei olisi ollut kaikki ajelisvat vielä vanhoilla Oiva-ja Aino-merkkisillä polkupyörillä. Jos meillä olisi ollut käytössä nykyinen verotus mitään jälleenrakennusta ei tähän maahan olisi koskaan saatu tehdyksi. Suomen talous on tuhottu sosialidemokratialla ja sen vaatimilla tulonsiirriolla, joka johtaa ylikorkeisiin julkisiin menoihin, joka tuhoaa talouden. Näin pääpiirteissään, eikä tästä häkkyrästä tulla ulos kuin konkurssin kautta. Toimintojen tervehdyttäminen demokratiassa on mahdotonta.

    Gla Gla

    Oliko konkurssi vastauksesi kysymykseen vai jätitkö jälleen vastaamatta?

    harrastelija harrastelija

    En ole jaksanut seurata ketjua kovin tarkasti, mutta mikä se on Glan kysymys? Ja liittyykö se jotenkin ketjua aiheeseen?

    Rane2

    Haluaako Gla suuremman veroasteen vai enemmän verotuloja suuremmasta/kasvavasta kansantaloudesta?Vai peräti molemmat?

Esillä 10 vastausta, 4,141 - 4,150 (kaikkiaan 5,990)