Keskustelut Metsänhoito Metsätalouden vesistövaikutukset

Esillä 10 vastausta, 1,101 - 1,110 (kaikkiaan 1,189)
  • suorittava porras suorittava porras

    Sinisilmäiset suomalaiset eivät huomanneet ajoissa Venäjän hybridivaikuttamista ,jonka seurauksena omat energialähteet julistettiin pannaan ja olisi jääty pahimmassa tapauksessa täysin venäläisten armoille energian suhteen. Se vaihe oli todella lähellä ja naamioitu hyvin itse aiheutetuksi ongelmaksi. Luontoakin ohjaillaan suojelemaan samoista syistä ,jotta saadaan  talous kuralle. Paljon kuluja, mutta vähän tuloja. Tämän seurauksena eriarvoisuus lisääntyy ja kansa alkaa tapella keskenään ja pelaamaan vihamielisen naapurimme pussiin.

    Turvetuotannon alasajo oli virhe pahimmasta päästä.

    Jovain Jovain

    Turvepöly leijuu ilmassa ja leijuu vedessä ja aiheuttaa kertymiä ja kasvustoja. Kasvustoja erityisesti lämpimän veden aikana vesistöihin. Hitaasti virtaava pienvesistö voi täyttyä massasta, mutta suuret vesistöt, kuten reittivedet. Niissä on niin kovat pohjavirtaukset, ettei turvepöly asetu pohjalle. Se menee vitausten mukana matkoihinsa, minne asti sitten meneekin? Turvetuotannon alasajo oli virhe ja sen, turvetuotannon ongelmat olisi voitu hoitaa.

    Nostokoukku

    Miksiköhän tuo GTK:n tutkimus julistettiin salaiseksi? Herää tietenkin epäilys, että valtio sai turvetuotannon pääosakkaana sitä mitä tilasi. Olin 70-luvun alkupuolelta alkaen kesätöissä turvesuolla kuutena kesänä 15 vuotiaasta alkaen. Näin kyllä mitä turvetuotanto oli alkuaikoina ja myös sen vaikutuksen vesistöihin. Sittemmin Vapo kyllä teki paljonkin vesistöjen hyväksi. Alku  oli kuitenkin aikalailla hulvatonta meininkiä. Lupien hakija, myöntäjä ja valvoja kun oli valtio. Viimeisinä vuosina lähes kaikki turvesuon vedet pumpattiin aivan oikeille pintavalutuskentälle pitkiä putkistoja pitkin. Valitettavasti toiminta ajettiin sittemmin lähes kokonaan alas. Turvesoissahan olisi ollut kotimaista energiaa laskelmien mukaan kaksinkertainen määrä kuin Pohjanmeren öljyssä.

    Minusta turvetuotannon alasajo tapahtui Eu:n toimesta, päättömien laskelmien seurauksena. Venäjän hypridivaikuttaminen tapahtui varmaankin siihen suuntaan. Ja suomalaiset pokkaavat aina Eu:n suuntaan nöyrästi. Onkohan petopolitiikan vaikeus Suomessa myös venäläisten hypridivaikuttamisen seurausta, vai olisiko tässäkin myös Eu:lla sormensa pelissä?

    Kurki Kurki

    Sinisilmäiset suomalaiset eivät huomanneet ajoissa Venäjän hybridivaikuttamista ,jonka seurauksena omat energialähteet julistettiin pannaan ja olisi jääty pahimmassa tapauksessa täysin venäläisten armoille energian suhteen.

    Kimmo Kiljunen Venäjän hyödyllinen idiootti teki suuressa valiokunnassa aloitteen turpeen määrittelemiseksi fossiiliseksi. Äänet menivät tasan ja arpa ratkaisi.

    https://www.facebook.com/groups/499026816831219/posts/viime-p%C3%A4iv%C3%A4n%C3%A4-otsikoissa-ollut-kimmo-kiljunen-on-ollut-yhten%C3%A4-puuhamiehen%C3%A4-kun-t/8743718822361936/

    Metsuri motokuski

    Ainoa asia missä Kiljunen oli oikeassa. Muutenhan hän oli venäjän kätyri lausuntoineen.

    Rane2

    ”Miksiköhän tuo GTK:n tutkimus julistettiin salaiseksi?”

    Niin,mille tahoille turvetuotannon julkinen synninpäästö ei käy?

    Nostokoukku

    Myös muuan Kai Mykkänen oli venäläisagenttina vaatimassa turpeen verotuksen muuttamista. Ja viimeisinä töinään lupasi ylileveät suojavyöhykkeet vesistöihin. Selvästi kostotoimenpide venäläisen puun tuonnin loppumiselle. Vai mitä?

    Kurki Kurki

    Kuulostaako hybridivaikuttamiselta? Näin Venäjä on vaikuttanut Suomen taloudelliseen kehitykseen tuhoavasti ja vaikuttaa edelleen.

    Suomen Neuvostoliiton suurlähettiläs Aleksei Beljakovin nimeä kantava ”Beljakovin oppi” suomalaiselle ay-liikkeelle, miten kilpailijamaita korkeammilla palkankorotuksilla Suomi ajetaan taloudellisesti umpikujaan ja vallankumoukselliseen tilaan.

    1. Jos työnantajat eivät niihin suostu, niin aloitetaan lakkoilu tavoitteena
    yleislakko , katkaistaan ulkomaankauppa (AKT), joka seurauksena Suomen talous ajautuu umpikujaan ja näin Suomeen saadaan  kommunistiselle vallankumoukselle otollinen tilanne.

    2. Jos taas työnantajat hyväksyvät palkankorotusvaatimukset, niin Suomen
    kilpailukyky menee, työttömyys kasvaa ja Suomen talous ajautuu umpikujaan ja näin Suomessa on taas kommunistiselle vallankumoukselle otollinen tilanne.

    Aleksei Stepanovits Beljakov oli 1970-alussa Neuvostoliiton Suomen
    suurlähettiläs, jonka Kekkonen passitti maitojunalla Moskovaan, kun vehkeili suomalaisten ay-johtajien kanssa Suomen yhteiskuntajärjestelmän muuttamiseksi kommunistiseksi.

    Kurki Kurki

    Mykkänen ja Pietikäinen ovat hybridivaikuttamisen uhreja eli hyödyllisiä idiootteja.

    Kiljunen taitaa olla paremmminkin Venäjän hybridivaikuttaja.

    Kaikki Neuvostoliiton aikaiset Suomen rauhanliikkeet olivat Venäjän hybridivaikuttajia. Venäjä sai rauhassa valmistaa aseita ja Euroopassariisuunnuttiin pahoista aseista rahan edistämiseksi.

    Suomen Luonto- ja Ilmastopaneeli yhdessä EUn ilmastopoliittisesti aktivoitumisen kanssa ovat Venäjän hybridivaikuttamista. Luotiin ongelma, jota ei ole, jonka parissa painiskellaan unohtaen se, että Venäjä sai rauhassa kerätä vararahastoja sodan varalle fossiilisilla polttoaineilla, palautaa sotilasmahtiaan lännen teknologian avulla teeskennellen ystävää ja edetä rauhassa suunnitelmissaan palauttaa takaisin Neuvostoliiton rajat.

    Neuvostoliiton hajomisen jälkeen Venäjän pahin jymäytetty on Eurooppa ja varsinkin Saksa. Venäjä saattoi aloittaa Neuostoliiton palauttamisen hyökkäämällä Ukrainaan, kun Eurooppasta saatiin  hybrivaikuttamisella sotilaallinen kääpiö ilman aseita.

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Jospa palataan vesistövaikutuksiin. Ihan tarpeeksi kiihkeää on keskustelu niistäkin. Turvetuotannon alasajoon myötävaikutti paljon päästölaskenta ja ilmastotavoitteet. Turve on suossa varastossa pahoja aikoja varten. Turvealan osaamista ja kaikkia lämpökattiloita ei kannattaisi romuttaa vaan pitää varalla.

Esillä 10 vastausta, 1,101 - 1,110 (kaikkiaan 1,189)