Keskustelut Metsänhoito Metsätalouden vesistövaikutukset

Esillä 10 vastausta, 1,111 - 1,120 (kaikkiaan 1,189)
  • Nostokoukku

    A.J. Kun pystyt suhtautumaan suhteellisen neutraalisti asioihin, niin kerrotko meille asenteellisessa paniikissa kieriskeleville kenen vaikutuksesta ja päätöksillä meille asetettiin päästölaskenta ja ilmastotavoitteet? Oliko Venäjän osuus näitä määrättäessä miten merkittävä?

    Kalle Kehveli Kalle Kehveli

    Turve on suomen suurin rikkaus, joka olisi ollut viisasta käyttää kansantalouden hyväksi. Lopetus oli täysin kieroutunut poliittinen päätös, ja lopputulosta voimme nyt konkurssi-suomessa ihailla. EU ja vihreät ovat olleet suomelle tuhoisia.

    mehtäukko

    Edellä olevista totuuksista olemme kyllä pitkälti samaa mieltä. Vihervasemmisto kepulla pönkitettynä nuoriso- ja ystävyysseuroineen sekä Kojamoineen muilutti hyvä-uskoisesti kaiken kuilun partaalle.

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Finérin ym. Ajantasaista tietoa metsätalouden vesistökuormituksesta, Vesitalous 1, 2016. TA on käynyt tiedon alkulähteillä, hyvä merkki. Hän siteeraa:

    ”Purojen liettymiseen ja hiekoittumiseen vaikuttavat valuma-alueen eroosioherkkyys ja kaltevuus, metsäojien määrä ja syvyys sekä vesiensuojelurakenteiden esiintyminen ja toimivuus. Etenkin ohutturpeisilla alueilla metsäojat syöpyvät herkästi ja kiintoaines voi päästä valumaan puroihin. Koillismaalla havaitsimme puron pohjan hienojakoisen aineksen peittävyyden vaihtelevan koskipaikoilla 30 ja 100 prosentin välillä, kun valuma-alueesta oli ojitettu yli 10 prosenttia (Kuva 2, Turunen ym. 2015). Lähes ojittamattomilla luonnontilaisilla valuma-alueilla hiekan ja orgaanisen kiintoaineksen peittävyys oli selkeästi vähäisempää.”

    Tämän käytännön metsäammattilaiset ovat kyllä tienneet jo vuosikymmeniä: kunnostusojitustarve pitää harkita tarkkaan hienojakoisilla mailla. Omassakin metsässä tästä puhuttiin metsäsuunnitelman uusimisen yhteydessä tehdyllä maastokäynnillä. Uutena kohteena ovat nyt ojitusten tarveharkinnassa mukana ohutturpeiset turvekankaat. Lisäksi viime aikoina on opittu, mitkä ovat tehokkaat vesistöpäästöjen estotoimet, joten osataan huolehtia vesiensuojelun rakenteet samalla kuntoon.

    Rukopiikki

    Vesiensuojelun rakenteet ovat yhtä tyhjän kanssa. Laaja pintavalutuskenttä ainoa joka toimii, vaatii usein pumppauksen eli ei ole käytettävissä metsätaloudessa.

     

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Myös vesistön suojakaista on tällainen rakenne. Pienimuotoisen kentän saa kun tukkii ojat siitä kohtaa mistä ojitusalueen vedet purkautuvat vesistöön. Pumppaaminen tulee kai kyseeseen lähinnä turvetuotannossa?

    Rane2

    No mehtäukko,nyt kun persut ovat olleet hallituksessa kohta kolme vuotta niin miten he ovat palauttaneet turpeen tuotannon edellytykset kuten ennen vaaleja lupasivat/uhosivat?

    Metsuri motokuski

    Onneksi ei mitenkään. Turpeella ei ole polttoaineena kuin varapolttoaineen rooli

    Nostokoukku

    Kotimaisella turpeella soisi energianlähteenä olevan merkittävämpi rooli kuin ulkomailta ostetulla sähköllä. Ulkomainen sähkö on pian määräävässä asemassa energiahuollossa. Ja se ei ole käyttäjän kannalta hyväksi.

    Rane2

    ”Ulkomainen sähkö on pian määräävässä asemassa energiahuollossa.”

    Jaa?Nostokoukulla on taas nuo faktat hallussa…

    Sähkön hankinta ja kulutus – Motiva

Esillä 10 vastausta, 1,111 - 1,120 (kaikkiaan 1,189)