Mikä metsässä puhuttaa juuri nyt? Kuukausittain ilmestyvässä Metsälehden uutiskirjeessä perehdymme metsäalan kuumimpiin puheenaiheisiin. Kun tilaat Metsälehden uutiskirjeen, annat samalla luvan Metsälehdelle lähettää sinulle muita metsään liittyviä viestejä. Voit muuttaa suostumustasi milloin tahansa.
Varmaan tuossa tapauksessa olleet sokeita tai mistä me voimme sen tietää vaikka ovatkin tehneet ilmoituksen vesistöstä. Toivottavasti esitutkinnassa asia selviää jos sinne menee.
Jutussa annetaan ymmärtää että ei yleensä mene. Ja vaikka menisikin niin mitä sitten, koska tahallisuutta tai törkeää huolimattomuutta ei voida osoittaa.
Jutun alalinkistä:
”Hakkuun suunnittelussa tehtiin virhe. Uomaa ei tunnistettu luonnontilaiseksi noroksi, kun metsäasiantuntija kävi kartoittamassa..
Noron uoma näkyy maastokartassa.
-Vastasivat katsoneensa, että se noro menisi vähän ylempänä rinteessä eikä tässä ihan alhaalla..
Noissa riittää kun muistaa kertoa että tietokatkos, pyrimme parantamaan, ei saisi tapahtua, otetaan risuja pois päältä.
Mielenkiintoinen oli ely keskuksen vastaus että eivät tehneet rikosilmoitusta kun oli jo osa norosta muokattu ja luonnontilaisuus poistunut. Nyt sitten painostuksen alla olivat tehneet ilmoituksen. Täällä jo sokeaksi kuski tuomittiin. Ollaan vähän herkällä näköjään.
Ylen uutinen pitää ainakin siltä osin paikkaansa, että ei nuo rikkomukset johda yhtään mihinkään. Pari sivua takaperin kerroin tapauksesta, jossa puro kaivettiin auki. Puro on kartassa merkitty puroksi, mutta mitäs sitten.
Kyllä nuo valtion suojatyöpaikat pitäisi karsia rankalla kädellä. Nyt ajellaan eestaas ja nostetaan kilometrikorvaukset. Loppuaika istutaan Teboililla kahvilla.
Missä tuossa videossa noro on? Vesiä näkyy videon alussa ja näkyvät menevän vasemmalle. Ei kai vedet ylöspäin mene kuten video näyttäisi maaston aluksi olevan nouseva. Missä vesi selvästi näkyvissa ajourissa? Ei kai joka ikinen maaston alin kohta ole noro.
Tuossa alioikeudessa olleessa noro-tapauksessa, kommentoija kertoi käyneensä tarkastamassa paikan ja sanoi, ettei hän löytänyt mitään noroa.
Jorma Juuti; Maastollisesti ei ollut löydettävissä merkkejä norosta tai siitä, että sellaista olisi koskaan ollutkaan. Vesilain alueele kuuluvaa vesistöä ei ole tai ollut. Luonnonsuojelulainkaan piiriin kuuluvasta ei ollut merkiä, mutta sitä on mahdoton enää tässä vaiheessa selvittää saati kertakäynnilä. Käräjäoikeuden ratkaisua ei siis voi soveltaa yleisesti luonnonsujelun aihepiirissä.
Pienvesien erottelussa sovelletaan myös valuma-alueen kokoa mutta en muista mikä se raja noron ja puron välillä on. Noro voi kuivua vähävetisenä hetkenä jolloin se ei välttämättä erotu selkeästi ympäristöstä.
Täälläpäin on paljon lähteistä/kaltioista lähteviä luonnonojia tai noroja, joilla ei ole käytännössä ollenkaan varsinaista valuma-aluetta. Tuossa lähellä lähtee lähteestä vuolas oja joka virtaa muutaman sadan metrin päässä jokeen. Pelkkää pohjavettä. Yleisiä tuommoset.
Sinun täytyy olla kirjautunut vastataksesi tähän aiheeseen.
Sinun täytyy olla kirjautunut vastataksesi tähän aiheeseen.
Kirjaudu sisään