Keskustelut Metsänhoito Vihreiden metsäpolitiikka

Esillä 10 vastausta, 4,301 - 4,310 (kaikkiaan 4,311)
  • Vihreiden metsäpolitiikka

    Merkitty: 

    VIHREIDEN POLIITTINEN TAVOITEOHJELMA 2019-2023. Tämä varmasti muuttuu vielä puoluekokouksessa 16.‒17.6.2018. Otteita ohjelmasta.

    – Lisätään METSO-ohjelman rahoitusta niin, että vähintään 10 % Etelä-Suomen metsistä on suojeltu.

    – Muutetaan valtion omistamat vanhat tai muuten arvokkaat metsät suojelualueiksi ja lopetetaan avohakkuut muuten kuin kestävän metsänhoidon kannalta välttämättömissä tapauksissa.

    – Metsätalouskäytössä olevien turvemaiden uudis- ja kunnostusojitukset muutetaan luvanvaraisiksi. Avohakkuista luovutaan turvemailla vesien- ja ilmastonsuojelun edistämiseksi.

    PS Metsälehden keskustelupalstan teemoista puuttuu metsäpolitiikka.

  • Nostokoukku

    Pari Stasi-kaartin pääministeriäkin on saattanut vaihtaa kantaansa…..

    Visakallo Visakallo

    Vihreän Liiton alkuperinen yleisohjelma vuodelta 1988.

    Paljon on 38 vuodessa vettä virrannut Vantaanjoessa, ja paljon myös punaviiniä ja kaljaa kurkusta alas noista ajoista!

    https://www.fsd.tuni.fi/pohtiva/ohjelmalistat/VIHR/883

    PetriJokinen

    Ne oli aikoja- kun kannatin vihreitä- nuori ja tyhmä- sitä virhettä minä olen katunut!!

    Nostokoukku

    Vihreillä on ollut erinomaisen hyvä ohjelma.

    Onko Visa ollut punaviinin ja kaljan ystävä?

    Kurki Kurki

    Vihreät ja Nostokoukku ovat Putinin asialla. Suomen talous pitää ajaa ahdinkoon vihreällä siirtymällä, ettei voida tukea Ukrainaa sodassa Venäjää vastaan.

    Nostokoukku

    Eipä ole mitään halua olla Putinin asialla. Ek:n hallitus on nyt kolme vuotta takonut puheissaan vihreää siirtymää Suomen talouden pelastajana, etenkin hallituspuolueista Kokoomus. Se taitaa olla enemmän Putinin asialla kuin Vihreät, jotka eivät ole olleet tässä hallituksessa.

    Visakallo Visakallo

    Nostokoukulle vastaan aivan ensiksi, etten ole erityisesti vihreiden, punaviinin, enkä kaljankaan ystävä. Vanhemmiten aina enemmän aito Hartolan harjusta tuleva hanavesi on kaikkein parasta. Aina vähänkin pidemmästä reissusta palattua tulee ensitöikseen hörpättyä litran verran sitä! Krooniseksi kehittynyt viher-allergiani puolestaan juontaa aina sinne 80-luvun loppupuolelle, kun ranta-alueita alettiin rajata paperikarttoihin paksuilla tussi-viivoilla vapaalla kädellä valkoselkätikka-alueiksi. Sellaiset pikkuseikat kuin tilarajat ja se, onko niitä tikkoja ko. alueilla yleensäkään olemassa, olivatkin aivan sivuseikkoja. Vihreän liikkeen synty Länsi-Saksassa, ja Itä-Saksan rooli liikkeen hyödyntämiseessä on sitten oma lukunsa. Nuoremmille siitä on nyt enää tuha kertoa, kun eivät ole kahden Saksan aikaa aikuisena eläneetkään. Nyinen Suomen vihrää puolue on vain yksi puolue muiden seassa, eli vallanhimoinen, ahne, häikäilemätön, ja juurensa unohtanut, kuten kaikki muutkin nykypuolueet.

    isaskar keturi

    Kymmeniä vuosia sitten eräs vantaalainen maahanmuuttaja kiteytti vaalit ja edustajien valinnat todella sattuvasti…vain pienen ajan kokemuksella Suomesta. Toimittaja kysyi, että nyt kun on maahanmuuttajaehdokkaita, niin äänestättekö niitä? Kaveri vastasi ”Ei mitä hyöty. Kun pääse sinne, aja vain oma asia”

    Nostokoukku

    Meilläpä onkin Visa sama juomamaku. Jos vesi ei kelpaa, ei ole jano. Jos ruisleipä ei kelpaa, ei ole nälkä. Ja se on totta, että kaikille puolueille on käynyt kalpaten, niin myös vihreille. Todellisuus on hukkunut kabinetteihin.

    Reima Muristo

    Todellisuus katoaa roskalehdistöön, is, il, hs, keskisuomalainen, i-media yms. propagandaan.

Esillä 10 vastausta, 4,301 - 4,310 (kaikkiaan 4,311)